Wstęp wolny.
SOFIA’S LAST AMBULANCE
Pokaz otwarty w Kinie Studyjnym GCF, sala Warszawa – wtorek, 1 marca 2016 roku, godz. 18.00.
Reżyser: Ilian Metev
Producent: Ingmar Trost & Sinisa Juricic
Company: sutor kolonko (Germany), nukleus film (Croatia)
Długość: 75 min
Koproducer: Dimitar Gotchev – SIA (Bulgaria) & Ilian Metev – Chaconna Films (Bulgaria)
In association with Impact Partners
With the support of: Jutta Krug – WDR (Germany), Sabine Rollberg – ARTE (Germany), Film und Medienstiftung Nordrhein Westfalen (Germany), Bulgarian Film Center (Bulgaria), Croatian Audiovisual Centre (Croatia)
W mieście, gdzie 13 karetek pogotowia stara się służyć 2-milionowej populacji, Krassi jest naszym nieoczekiwanym bohaterem: pali jak smok i ratuje życie w ciągu nieprzerwanego 48-godzinnego dyżuru. To film o zwykłym dniu pracowników pogotowia ratunkowego w Sofii, w Bułgarii. Walcząc z piętrzącymi się absurdami w walącym się systemie medycznym, i zarabiając tak mało, że ledwo starcza na życie, nasi bohaterowie wciąż starają się ratować życie.
NADEJDĄ LEPSZE CZASY
Pokaz otwarty w Kinie Studyjnym GCF, sala Warszawa – czwartek, 3 marca 2016 roku, godz. 18.00.
Reżyser: Hanna Polak
ProduceNT: Sigrid Dyekjær & Hanna Polak
Company: Danish Documentary Production (Denmark), Hanna Polak Films (Poland)
Długość: 98 min
Koproducer: Izabela Lopuch and Hanka Kastelicova for hbo europe (Hungary)
With the support of: Danish Film Institute, Polish Film Institute, Nordic Film And Tv-Fund, DR, Chicken And Egg Pictures, Worldview, Aktiv Barnhjelp
Swałka – położone tuż pod Moskwą największe w Europie wysypisko śmieci. Tu, zaledwie dwadzieścia kilometrów od Kremla, mieszka jedenastoletnia Julia. Kamera towarzyszy dziewczynce przez kolejnych kilkanaście lat jej życia – spędzone wśród mieszkańców Swałki dzieciństwo i próby wyrwania się z wysypiska. Czy Julii uda się zacząć wszystko od nowa? Hanna Polak (Bitwa Warszawska w 3D), autorka nominowanego do Oscara krótkometrażowego dokumentu Dzieci z Leningradzkiego, stworzyła ciepły portret młodej bohaterki. Nie oceniając jej najbliższych ani jej samej, Polak przez kilkanaście lat powraca do niej z kamerą, śledząc zmiany w życiu dziewczyny. Poruszający obraz, będący jednocześnie gorzkim spojrzeniem na putinowską Rosję, był prezentowany między innymi na festiwalach filmowych w Londynie, Monachium i Norymberdze. Na obu niemieckich imprezach otrzymał nagrody. HBO Europe jest koproducentem obrazu.