Wydarzenia
Mistrzowie Kina. Defilada
Mistrzowie Kina. Defilada

Seans i spotkanie z reżyserem.

Trwa trzecia edycja projektu Gdyńskiego Centrum Filmowego skierowanego do uczniów ostatnich klas szkoły podstawowej oraz liceów. Pokazy w ramach projektu umożliwiają młodzieży kontakt z twórczością najwybitniejszych twórców filmowych, którzy tworzyli w XX wieku. W poniedziałek, 3 lutego 2020 roku, o godzinie 10.00, będzie można zobaczyć słynny dokument Andrzeja Fidyka „Defilada”. Po seanse spotkanie z reżyserem.

Prezentowane w ramach cyklu Mistrzowie Kina filmy zaliczane są do dzieł, które wywarły niezwykle istotny wpływ na europejską i światową kinematografię. Przed każdym pokazem zaplanowano prelekcję poświęconą dorobkowi reżysera, uwzględniającą najważniejsze założenia danego nurtu filmowego oraz kontekst historyczny. Po filmie znajdzie się czas na rozmowę z widzami poświęconą szczegółowym zagadnieniom, możliwym tropom interpretacyjnym, zagadnieniom filmoznawczym i historycznym.

Z myślą o uczestnikach pokazów powstają również materiały dydaktyczne prezentujące dorobek reżysera, najważniejsze informacje o filmie. Mają one formę tzw. karty pracy z pytaniami, która może być wykorzystana przez nauczycieli przy dalszej analizie dzieła. Materiały obejmują też bibliografię dla nauczycieli i tych uczniów, którzy chcą podjąć samodzielną pracę badawczą lub twórczą.

Prowadzenie: dr Piotr Kurpiewski , Uniwersytet Gdański

Organizatorzy: Miasto Gdynia, Gdyńskie Centrum Filmowe

Informacje i rezerwacje miejsc : tel. (58) 712 46 12 e-mail: edukacja@gcf.org.pl.

Cena biletu: 5 zł / opiekunowie grup: wstęp bezpłatny.

Sprzedaż biletów w kasie Kina Studyjnego GCF oraz on line TUTAJ.

Defilada

Koreańska Republika Ludowo – Demokratyczna w momencie obchodów 40 rocznicy jej istnienia widziana oczami kamery jednego z najważniejszych dokumentalistów polskich, Andrzeja Fidyka. Uroczystości zbiegły się w czasie z olimpiadą w Seulu. Władze komunistyczne postawiły sobie za cel zorganizowanie święta narodowego tak, by siłą wyrazu i rozmachem przyćmiło światowe święto sportu. Z jakim rezultatem?

Autor dokumentuje przebieg uroczystości: niezliczoną masę ludzi ubóstwiających swojego wodza, filmuje to, co chcieli pokazać Koreańczycy. Nie zamieszcza własnych komentarzy. Pozwala by obraz mówił sam za siebie.

Film został doceniony przez widzów i krytyków, o czym świadczą liczne nagrody: Prix Italia 1989, Lipsk – Grad Prix 1989, Srebrny Lajkonik 1989, Mannheim – Złoty Dukat 1989, Złoty Ekran 1989.

(źródło: TVP)

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola