Miejskie zapylacze, bomby nasienne…
W ramach 15. edycji Millennium Docs Against Gravity Film Festival Gdynia zapraszamy na warsztaty przyrodniczo – upcyclingowe w ramach programu edukacyjnego „Przyjaciele Pandy”przed i po filmie „Zielone kłamstwa” reż. Werner Boote – w czwartek, 17 maja 2018 roku, w godz. 16.00 – 20.00.
W godzinach 16.00 – 20.00 na specjalnie przygotowanym stoisku będzie można dowiedzieć się, czym są miejskie zapylacze, a także włączyć w proces zazieleniania miasta, wykonując bomby nasienne z nasion roślin miododajnych. Odbędzie się również lekcja, na której, zgodnie z ideą „zero waste”, nauczymy się, jak w łatwy sposób wykonać funkcjonalny portfel z tetrapaku, czyli kartonu po soku.
Warsztaty poprowadzą Irka Jazukiewicz i Sebastian Kobus z Fundacji WWF Polska, doświadczeni specjaliści z zakresu edukacji i ochrony różnorodności biologicznej. Do wspólnych działań na stoisku WWF zapraszamy dzieci i dorosłych!
O filmie:
Zielone kłamstwa
Reżyseria Werner Boote
Przyjazne dla środowiska samochody elektryczne, produkty spożywcze wyprodukowane według zasad zrównoważonego handlu, uczciwe procesy produkcyjne. Jeśli wszystko, co wmawiają nam korporacje, jest prawdą, to rzeczywistość wokół wyglądałaby inaczej. Czy możemy zaufać koncernom, które twierdzą, że kupując odpowiednie towary, możemy uratować świat? Czy „zielone produkty” w branży to nic innego jak popularne i niebezpieczne kłamstwo lub czysta reklamowa strategia sprzedaży?
Film przedstawia ten kontrowersyjny problem z różnych punktów widzenia. Podążamy szlakiem zaangażowanych w „zieloną kampanię” korporacji, obserwując miejsca katastrofalnych klęsk żywiołowych. Obserwujemy wpływ zanieczyszczenia olejem BP na Grand Isle spowodowanego przez Deepwater Horizon, skalę pożarów lasów w Indonezji wywołanych przez produkcję oleju palmowego, a także wpływ hodowli bydła na rdzenną ludność Brazylii. Śledzimy walne zgromadzenie RWE w Essen, uświadamiając sobie, że tzw. „produkty ekologiczne” nie mają żadnego związku z ekologią. Film przedstawia również alternatywne propozycje rozwiązania tego problemu, a także konkretne kroki, które należy podjąć, aby nie niszczyć dalej środowiska.
Robiąc dziś świadome zakupy, kupując ekologiczne produkty wcale nie ocalamy świata, lecz chronimy wielkie korporacje. Warto więc zastanowić się nad zrównoważonym połączeniem ekologii i gospodarki i zatrzymać zielone kłamstwa, jakimi jesteśmy karmieni.
INFORMACJE PRAKTYCZNE:
- Pełny program festiwalu od 20.04 na stronie www.docsag.pl – zakładka „Gdynia”
- Bilety do kupienia w kasach i na stronie Gdyńskiego Centrum Filmowego od kwietnia.