
Debata po filmie „Znaleźć dom”.
Muzeum Emigracji w Gdyni i festiwal filmowy Millennium Docs Against Gravity Trójmiasto zapraszają na pokaz filmu „Znaleźć dom” (zwycięzca festiwalu IDFA w Amsterdamie) i rozmowę „Czy w Trójmieście trudno znaleźć dom? Jak budować ofertę miasta na rzecz imigrantów i imigrantek?”
Co oznacza bycie imigrantem w Trójmieście? Na ten temat będą dyskutować przedstawiciele trójmiejskich samorządów, społeczności imigrantów oraz organizacji działających na rzecz integracji cudzoziemców na spotkaniu organizowanym przez Muzeum Emigracji w Gdyni.
Udział w debacie wezmą: Marta Siciarek, prezeska Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek, Julia Szavlovskaya reprezentująca środowisko imigrantów osiadłych w Trójmieście oraz Ann a Fedas z działu projektów obywatelskich Europejskiego Centrum Solidarności. Obecność zadeklarowali także Michał Guć, Wiceprezydent Gdyni ds. innowacji oraz Joanna Cichocka-Gula, Wiceprezydent Sopotu. Moderatorem spotkania będzie dr Rafał Raczyński z Muzeum Emigracji w Gdyni.
Uczestnicy spotkania przybliżą z różnych perspektyw obecną sytuację obcokrajowców, którzy wybrali Trójmiasto, jako miejsce zamieszkania. Zaprezentują także jak wygląda oferta skierowana do imigrantów osiadłych w tym regionie i wspólnie zastanowią się, co mogłoby sprzyjać ich integracji.
Jak wiemy Europa zmaga się obecnie z najostrzejszym kryzysem migracyjnym od czasów II wojny światowej. Sytuacja ta stała się przyczynkiem do dramatycznego spolaryzowania opinii publicznej i burzliwych dyskusji. Jednak, gdy odstawimy na bok stanowiska i poglądy, staniemy przed ważnym, nieuniknionym, a zarazem prostym pytaniem: co dalej?
Gdyńskie Centrum Filmowe, sala Warszawa – niedziela, 22 maja 2016 roku, godzina 17.00.
Bilety na film: 10-12 zł. Wstęp na debatę bezpłatny (pierwszeństwo mają osoby z biletami na film poprzedzający dyskusję)
„Znaleźć dom”, (At Home in the World), Dania, 2015, 59 min.,reż. Andreas Koefoed
Magomed, Ali, Sehmus, Heda i Amal chodzą do duńskiej szkoły dla uchodźców i czekają na azyl. Film śledzi ich losy w Danii, pokazując, czym naprawdę jest dla dziecka ciągła tułaczka i budowanie nowego domu w obcym kraju. Obserwacyjny, niezwykle poetycki film pokazuje jak te dzieci żyją, śpiewają, bawią, kłócą się i uczą. Z pozoru zachowują się normalnie, ale żyją w zupełnie nienormalnych warunkach. Każde z nich jest mocno straumatyzowane i nosi w sobie trudny do oswojenia ciężar – to ciężar niepewności jutra i rozrywających serce wspomnień.
Debata i pokaz filmu są jednym z wydarzeń festiwalu 13. Millennium Docs Against Gravity, który po raz pierwszy w tym roku odbywa się również w Trójmieście.