Klasyka polskiego kina, po rekonstrukcji cyfrowej, oraz wybór audiobooków w filmowej Księgarni GCF.
Najważniejsze filmy w historii polskiego kina, kolekcje filmowe złożone z dzieł jego wybitnych twórców, a także coś do słuchania, czyli literatura w mistrzowskich interpretacjach gwiazd sceny i ekranu – to multimedialna oferta pierwszej filmowej księgarni w Trójmieście, którą otwarto w Gdyńskim Centrum Filmowym.
Miłośnicy klasyki polskiego kina mogą tu uzupełnić swoją domową filmotekę o nowe edycje największych dzieł, poddanych rekonstrukcji cyfrowej. Dostępne są między innymi „Faraon” w reżyserii Jerzego Kawalerowicza, „Eroica” Andrzeja Munka czy filmy Andrzeja Wajdy, takie jak „Popiół i diament”, „Niewinni czarodzieje” i „Wesele”. Są też starsze i nowsze komedie, między innymi „Giuseppe w Warszawie” Stanisława Lenartowicza i „Vabank” Juliusza Machulskiego.
Oferta Księgarni GCF obejmuje również starannie wydane, wyselekcjonowane zestawy filmów, na przykład kolekcję tytułów z filmografii Jana Jakuba Kolskiego czy Krzysztofa Kieślowskiego, a także wybór filmów, w których wystąpił Zbigniew Cybulski.
Pomysłem na świąteczny prezent dla najmłodszych mogą być audiobooki. Księgarnia GCF oferuje literaturę dla dzieci i młodzieży w mistrzowskich interpretacjach znanych aktorów, m.in. „Przypadki Robinsona Crusoe” w lekturze Andrzeja Chyry, „Awanturę o Basię” – Krystyny Jandy, „Tajemniczy Ogród” – Mai Komorowskiej, „20 000 mil podmorskiej żeglugi” – Macieja Stuhra. Z myślą o starszych czytelnikach można wybrać np. „Kubusia Fatalistę” czytanego przez Cezarego Pazurę, „Panią Bovary” w interpretacji Małgorzaty Kożuchowskiej i wiele innych.
Pierwsza filmowa księgarnia w Trójmieście
Obok multimediów oferta pierwszej filmowej księgarni w Trójmieście obejmuje kilkaset pozycji książkowych. Są wśród nich unikatowe albumy fotografii oraz publikacje poświęcone ikonom światowego kina. Ważną część oferty stanowią bogato ilustrowane biografie twórców filmowych, polskich i zagranicznych.
Księgarnia GCF współpracuje z kilkunastoma wydawnictwami specjalizującymi się w tematyce związanej ze sztuką filmową, a także instytucjami, m.in. z Narodowym Centrum Kultury oraz Muzeum Kinematografii w Łodzi, które wydało obszerną monografię pt. „Filmy Romana Polańskiego w światowym plakacie filmowym”, również dostępną w Gdyni.
Działając po sąsiedzku z Kinem Studyjnym i Gdyńską Szkołą Filmową, Księgarnia GCF oferuje również fachowe poradniki i książki skierowane do studentów reżyserii czy filmoznawstwa, a poświęcone tajnikom reżyserii, montażu, fotografii, scenariopisarstwa i innych pokrewnych dziedzin. Połączona z księgarnią galeria sztuki prezentuje wystawy czasowe artystów związanych z kinem bądź podejmujących w swojej twórczości tematy filmowe.
Księgarnia/Galeria GCF mieści się na parterze Gdyńskiego Centrum Filmowego. Zaprasza od wtorku do soboty w godzinach 11.00 – 19.00.