W kulisach legendarnej sesji nagraniowej i nie tylko.
Gdyńskie Centrum Filmowe zaprasza na kolejny pokaz filmowego dokumentu z cyklu KINO JAZZ. We wtorek 17 grudnia 2019 roku, zaprezentowany zostanie film „Blue Note Records. Beyond The Notes” w reżyserii Sophie Hubner, który opowiada historię jednej z najsłynniejszych wytwórni płytowych, znanej każdemu miłośnikowi jazzu.
Bilety w sprzedaży w kasie Kina Studyjnego GCF oraz on line TUTAJ.
Film jest emocjonującą i emocjonalną podróżą za kulisy Blue Note Records, powstałej w Nowym Jorku w 1939 roku pionierskiej wytwórni, wydającej płyty największych artystów jazzowych XX i XXI wieku. Jego powstanie wiąże się z obchodami 80-lecia istnienia Blue Note Records.
Dwóch fanów jazzu, emigrantów z Niemiec, stworzyło przestrzeń dla muzyków, którzy – tak jak oni sami – poszukiwali wolności i artystycznej swobody. Ich bezkompromisowa postawa przyczyniła się do rewolucji nie tylko w jazzie, ale i w innych gatunkach, np w hip-hopie. Wartości prezentowane przez Blue Note sprawiły, że w jej katalogu znalazły się płyty takich artystów jak: John Coltrane, Thelonious Monk, Miles Davis, Bud Powell, Art Blakey, Horace Silver.
Osią dokumentu jest sesja nagraniowa, w której biorą udział Herbie Hancock i Wayne Shorter, a także artyści młodszego pokolenia, tacy jak Robert Glasper i Ambrose Akinmusire, nagrywając wspólnie album „All-Stars”.
„Cholernie bliski doskonałości” – The Guardian
„Wspaniały skarb dla wszystkich fanów” – Jazz Journal
„Cudowny i bezcenny” – Paper Magazine
„Uwodzicielsko ożywczy” – The Wire
Dokument muzyczny, Szwajcaria/Stany Zjednoczone/Wielka Brytania, 85 minut
Światowa premiera: 23 kwietnia 2018, Tribeca Film Festival
Słowo od reżyserki, Sophie Huber
Historia Blue Note Records to prawie osiem dekad i około tysiąc albumów. Za każdym nagraniem stoi człowiek, wyraz naszego czasu. Poprzez film chciałabym przekazać głębię muzyki – ludzkiej ekspresji – oraz tego jak bardzo jest ona konieczna i jak duży wywiera wpływ.
W epoce, w której rasizm i ksenofobia są niebezpiecznie obecne, szczególnie ważne jest opowiadanie o tej konsekwentnej współpracy między artystami afro-amerykańskimi a niemieckimi imigrantami pochodzenia żydowskiego. Spuścizna, którą zbudowali razem, nadal inspiruje różne pokolenia i gatunki, w tym np. hip hop.
Jak mówi jeden z młodych muzyków o kultowych artystach z przeszłości: „Nigdy – słuchając ich muzyki – nie słyszę, że są pokonani, że się poddali. Niezależnie od tego, z czym walczyli, przechodzą do historii, tworząc coś, co wpłynęło na moje życie, na poczucie mojej wolności. Przyniosło mi to radość, oraz sprawiło, że chcę pisać muzykę, która daje ludziom nadzieję ”.
To, co szczególnie porusza mnie w historii Blue Note, to fakt, że przez cały czas istnienia dawała ona dowód istoty człowieczeństwa i uczciwości: to opowieść o ludziach, którzy podążali za swoją pasją i – wbrew wszelkim przeciwnościom – zbudowali trwałą trybunę dla muzyki, którą kochali, muzyki, która była oczyszczająca i reprezentowała wolność, zarówno dla założycieli, niemieckich Żydów, jak i dla czarnoskórych muzyków. Wizja założycieli jest nadal wyczuwalna dzisiaj, a Don Was jako prezes Blue Note, a także całe nowe pokolenie bardzo utalentowanych młodych muzyków, którzy kontynuują tradycje muzyczne Blue Note, pozostawiają swój własny ślad na tej wspaniałej wizji.
Jak mówi Herbie Hancock: „Jazz odzwierciedla amerykańską historię i ludzkie wartości, takie jak demokracja, tolerancja, poszukiwanie zmian i związane z tym ryzyko”. Mam pełną świadomość, że ta filozofia została przekazana młodym muzykom. A młodzi aspirują do zmian, które wykraczają daleko poza muzykę.
Moim celem było rozszerzenie tego manifestu na ekran, a pragnieniem to, aby film stał się pochwałą dla tej niesamowicie potężnej muzyki i głosów artystów, którzy promują jedność, humanizm i dają nadzieję.
Organizator cyklu #kinojazz : Musicine i Fundacja Popularyzacji Muzyki Jazzowej EuroJAZZ
Partner pokazu: JazzPRESS i Universal Music Poland
Dystrybucja filmu w Polsce: info@musicine.pl
………………………………………………………………..
KINO JAZZ – cykl seansów filmów dokumentalnych o jazzie w wybranych kinach studyjnych i na festiwalach jazzowych w całej Polsce. Więcej: https://bit.ly/2ZrIQOH