Wydarzenia
I zawsze przy mnie stój…
I zawsze przy mnie stój…

Komedia o kłamstwie, z podróżą w czasie i przestrzeni w tle.

Gdyńskie Centrum Filmowe i Centrum Kultury w Gdyni zapraszają na spektakl krakowskiego teatru „Sztuka na Wynos”. Na scenie: dwie kobiety. Konfrontacja. Wiwisekcja… i siły wyższe, które próbują zapobiec nadchodzącej katastrofie. W sztuce Tomasza Jachimka występują Ewa Błachnio i Elżbieta Bielska. Reżyseria: Dariusz Starczewski.

„Każdy kłamie. Aby coś ukryć, aby lepiej wypaść, albo ot tak, dla zabawy, żeby ubarwić i żeby wyszło ciekawiej. Jedni lepiej, inni gorzej. Są prawdziwi mistrzowie w tej dziedzinie – utalentowani, z bożą ikrą, finezyjni. Są też toporne matoły (na przykład sprzedawcy polis ubezpieczeniowych), którzy rąbią wyuczone formułki bez wdzięku, polotu i krztyny wyobraźni.

Groźnie i jednocześnie fascynująco robi się, kiedy dwie inteligentne kobiety zaczynają walczyć o mężczyznę. Wtedy kłamstwo staje się niczym oddech – jest niezbędne, niezauważalne, czasem przyciężkawe, aby po sekundzie stać się przyjemnym, leciutkim, ledwo zauważalnym podmuchem.”

Tomasz Jachimek

Gdyńskie Centrum Filmowe, sala Warszawa – poniedziałek, 17 października 2016 roku, godzina 20.00.

Bilety w cenie 35 zł/ 30 zł można kupić w CultureBoxie przy ulicy Świętojańskiej w Gdyni, a także przez internet na stronie Centrum Kultury w Gdyni: http://www.ckgdynia.pl/17-x-i-zawsze-przy-mnie-stoj/

występują: Ewa Błachnio, Elżbieta Bielska

tekst: Tomasz Jachimek

reżyseria: Dariusz Starczewski

muzyka: Mateusz Kobiałka

kostiumy: Misia Łukasik, Dina Bienfait

scenografia: Urszula Czernicka

światło: Marek Oleniacz

czas trwania spektaklu: 85 minut

„Prostota rekwizytów – dwa, nieosłonięte metalowe szkielety, będące ucieleśnieniem aniołów, stolik, ławka i zaledwie kilka drobnych dodatków w połączeniu z przemyślanymi, pełnymi dowcipu dialogami i fenomenalną gra aktorską: Ewy Błachnio i Elżbiety Bielskiej są kwintesencją sztuki. „… i zawsze przy mnie stój” to fantastyczne dzieło w reżyserii Dariusza Starczewskiego, który mistrzowsko wykorzystał ironię i żart, aby dokonać wiwisekcji człowieka i przedstawić jego mało śmieszne oblicze.”

Karolina Kołodziejska, www.kulturatka.pl, 7 października 2014 r.

Elżbieta Bielska

Aktorka. Absolwentka krakowskiej PWST. (Siostra aktorki Iwony Bielskiej). W latach 1982-83 członkini zespołu Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie, w latach 1984-87 oraz 1992-95 Teatru Studyjnego w Łodzi, w latach 1999-2004 Teatru Nowego w Łodzi. Od tego czasu wolny strzelec, związany ze „sztuką na wynos” od początków jej działania. Gościnnie związana z Teatrem IMKA w Warszawie.

Ewa Błachnio

Aktorka kabaretowa (w latach 2000-2015 członkini kabaretu Limo) i dramatyczna (Egzamin eksternistyczny dla aktorów dramatu przed komisją egzaminacyjną ZASP, styczeń 2014). W latach 2012 – 2013 aktorka i asystentka reżysera Sceny SAM w Gdyni, a od 2012 do 2014 roku sceny 21 Teatru Nowego w Krakowie. Po za tym w sezonie 2015-2016 można ją również zobaczyć w spektaklach: „O co biega?” (CK w Gdyni) i „Parapetówka”, który wyreżyserowała (Teatr Żelazny w Katowicach). Poza działalnością teatralną nieprzerwanie związana z estradą (m.in. występy stand-up’owe, kabaretowo-recitalowe przy akompaniamencie zespołu Muzikanty), ale spotkać ją można również w roli konferansjera i w duetach kabaretowych (m.in. Polsat SuperHit Festiwal, Sylwester z Dwójką, Telekamery). Od marca 2015 roku gościnnie występuje w koncertach „Projekt Grechuta” zespołu Plateau. Ponadto na falach RMF FM współtworzy satyryczną audycję „Poliż temat”. Od 2013 ciałem, sercem i duszą związana ze „sztuką na wynos”.

Dariusz Starczewski

Aktor, reżyser, pedagog. Absolwent wydziału aktorskiego krakowskiej PWST. Doktorant na wydziale reżyserii Akadamii Teatralnej. Aktor Teatru Bagatela, występujący na większości krakowskich scen (STU, Barakah, Teatr Nowy). Współtworzył Grupę Rafała Kmity, w której działa do dziś. Jako reżyser zadebiutował „Szklaną menażerią” T. Williamsa w Teatrze Bagatela, w 2004 roku. w 2012 roku powołał do życia „sztukę na wynos”, która w 2013 roku otworzyła grającą repertuarowo Scenę Pokój. Od tego roku może też więc D. Starczewski nazywać się dyrektorem.

I zawsze... fot. 2.jpg

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola