Grenlandzki powrót do korzeni. Spotkanie po filmie DWUKROTNIE SKOLONIZOWANA, reż. Lin Alluna
poniedziałek, 15 maja, 17:30, sala Warszawa
Zachowanie odrębności etnicznej i kulturowej w globalizującym się świecie napotyka liczne przeszkody, a podróż w przeszłość, w poszukiwaniu innuickich wartości i tradycji, wymaga konfrontacji z demonami. Walka ta pozwala jednak odzyskać godność, zrozumieć siebie oraz zapewnić lepszą przyszłość młodemu pokoleniu. Film Lin Alluny, opowiadający o Inuitce poszukującej utraconej tożsamości, będzie dla nas pretekstem do tego, by porozmawiać o problemie szerszym: nordyckim kolonializmie i próbach powrotu do korzeni przez rdzenne ludy Grenlandii.
Gościni: Agata Lubowicka – skandynawistka w latach 2005-2022 związana z Uniwersytetem Gdańskim, w swoich badaniach zajmująca się kulturowymi praktykami przedstawiania Grenlandii i Grenlandczyków oraz kulturotwórczą rolą narracji o wyprawach polarnych w Skandynawii i w Polsce. Tłumaczka z języka duńskiego, członkini Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury. Przetłumaczyła między innymi powieści grenlandzkiej autorki Niviaq Korneliussen „HOMO sapienne” i „Dolina Kwiatów”, a także relacje z ekspedycji Knuda Rasmussena „Nowi ludzie” i „Wielka podróż psim zaprzęgiem”.
Prowadząca: Krystyna Weiher-Sitkiewicz – edukatorka filmowa, moderatorka spotkań, antropolożka i kuratorka wystaw. Kustoszka w Oddziale Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku.
Partner: Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku – fundator nagrody ETNOMATOGRAF dla najlepszego filmu o tematyce etnograficzne i antropologicznej