Wydarzenia
Ginący świat. Debata
Ginący świat. Debata

Debata po filmie „Ginący świat”.

Fundacja WWF Polska i festiwal filmowy Millennium Docs Against Gravity Trójmiasto zapraszają na pokaz filmu „Ginący Świat” i rozmowę o tym, czy ssakom i ptakom bałtyckim grozi wyginięcie i jak możemy im pomóc? 

W dyskusji udział wezmą: Michał Krause – lokalny lider wolontariuszy Błękitnego Patrolu WWF; dr Iwona Pawliczka –Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego – Stacja Morska IO UG oraz dr Szymon Bzoma – Grupa Badawcza Ptaków Wodnych KULING. Debatę poprowadzi Przemek Rydzewski.

Gdyńskie Centrum Filmowe, sala Warszawa – sobota, 21 maja 2016 roku, godzina 19.00.

Bilety na film: 10-12 zł. Wstęp na debatę bezpłatny (pierwszeństwo mają osoby z biletami na film poprzedzający dyskusję)

„Ginący świat” (Racing Extinction), USA, 2015, 94 min., reż. Louie Psihoyos

Blisko połowa gatunków zwierząt na Ziemi zagrożona jest dziś wymarciem, w tym i my. Zdobywca Oscara za „Zatokę delfinów”, były fotograf National Geographic, Louie Psihoyos przedstawia spektakularny, hipnotyczny i niezwykle przekonywujący obraz życia na Ziemi. To filmowe wezwanie do podjęcia kroków przeciwko całkowitemu zniszczeniu naszej planety. Wykorzystując najnowszą technologię, Psihoyos pokazuje, że rozprzestrzenianie się homo sapiens spowodowało największe wymieranie gatunków od czasu zagłady dinozaurów. Jesteśmy jedynymi organizmami, które mogą powstrzymać nadciągającą katastrofę. Czy uda nam się sprostać temu wyzwaniu?

Po pokazie filmu zapraszamy na debatę, podczas której porozmawiamy o niezwykłych gatunkach ssaków i ptaków morskich występujących w Morzu Bałtyckim oraz na polskim wybrzeżu. Dlaczego foki, morświny i ptaki morskie wymagają naszej ochrony i jak możemy im pomóc? Czy mamy świadomość, że ratujemy te zwierzęta tym samym nie dopuszczając do zniszczenia ich siedlisk?

Zaproszeni naukowcy postarają się odpowiedzieć na pytania: dlaczego morświn – bałtycki kuzyn delfina – jest krytycznie zagrożony wyginięciem w naszym morzu? Z jakiego powodu po II wojnie światowej foki szare niemal zniknęły z naszych wód? Jak z dnia na dzień może zniknąć cała kolonia rybitw czubatych w ujściu Wisły oraz dlaczego tak ważne jest zachowanie równowagi przyrodniczej? Chcemy porozmawiać o tym, dokąd się wybrać, aby podziwiać dzikie, naturalne piękno bałtyckiej przyrody i jak jej przy tym nie zaszkodzić.

Lokalny lider wolontariuszy Błękitnego Patrolu WWF opowie o tym, jak społeczność lokalna, a także turyści mogą przyczynić się do ochrony nadmorskiej przyrody. Czy wiemy, jak zachować się podczas spotkania oko w oko z foką? I czy znamy numer telefonu alarmowego, pod który należy zgłosić taką obserwację?

Debata i pokaz filmu są jednym z wydarzeń festiwalu 13. Millennium Docs Against Gravity, który po raz pierwszy w tym roku odbywa się również w Trojmieście.

Źródło: Against Gravity Trójmiasto
Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola