Film plus spotkanie.
Gdyńskie Centrum Filmowe zaprasza na przedpremierowy pokaz filmu „Genesis 2.0”, hitu tegorocznego Millennium Docs Against Gravity, nagrodzonego na festiwalu w Sundance nagrodą za najlepszą kinematografię. Pokaz odbędzie się w czwartek, 13 grudnia 2018 roku.
Gościem spotkania po seansie będzie dr Paulina Mozolewska, biolożka molekularna i popularyzatorka nauki, autorka bloga www.naukowka.pl.
Bilety w sprzedaży w kasie Kina Studyjnego GCF oraz on line TUTAJ.
Czy wskrzeszenie mamuta jest dziś możliwe? Jak co roku na odległych Wyspach Nowosyberyjskich na Oceanie Atlantyckim zespół zapaleńców poszukuje w wiecznej zmarzlinie kłów mamutów. Wśród nich jest łowca kłów Peter Grigorjew oraz jego brat Siemion, pracownik naukowy i dyrektor Muzeum Mamutów w Jakucku na Syberii. W powietrzu czuć gorączkę złota. Cena „białego złota” nigdy nie była tak wysoka, szczególnie na luksusowym chińskim rynku. Poza tym takie znaleziska są magnesem dla zaawansowanych technologicznie pionierskich genetyków i naukowców, którzy balansują na granicy genetyki i biologii syntetycznej, marząc o przywróceniu do życia wymarłego dawno temu mamuta. Chcą go sklonować z zamrożonego materiału genetycznego z prawie nienaruszonym DNA, który pozyskany został z syberyjskiego lodowca.
Próba wskrzeszenia mamuta jest pierwszym zwiastunem wielkiej rewolucji technologicznej, w wyniku której człowiek stanie się stwórcą, autorem nowego Genesis 2.0. Już dzisiaj, z pomocą chińskiego Narodowego Banku Genów, ludzie Zachodu za 100 000 dolarów są w stanie sklonować swoje zmarłe psy.
Najnowszy film nominowanego do Oscara reżysera („Fotograf wojenny”, 2001) opowiada o tajemnicach ukrytych w naturze, fundamencie stworzenia świata i nowej roli, jaką może odegrać w tym procesie człowiek. Bada nie tylko granice pomiędzy nauką a mitem lecz również skutki przejęcia przez człowieka kontroli nad ewolucją. I choć ten obszar badań znajduje się dopiero na wczesnym etapie, to jego efekty mogą za kilka lat zmienić nie do poznania nas samych i świat wokół.
Doktor Paulina Mozolewska jest biologiem molekularnym. – Naukowo interesują mnie choroby neurodegeneracyjne takie jak choroba Alzheimera, Parkinsona czy Huntingtona, ale moje zainteresowania naukowe znacząco wykraczają poza ten obszar. Jestem zapaloną popularyzatorką nauki, lubię o niej pisać na swoim popularnonaukowym blogu www.naukowka.pl oraz opowiadać przy każdej możliwej okazji. Oprócz tematów związanych z najnowszymi odkryciami naukowymi przedstawiam kulisy pracy młodego badacza oraz przedstawiam sylwetki wybitnych naukowczyń. Lubię sobie pofilozofować i staram się patrzeć na problem z różnych punktów widzenia, by zachować maksymalny obiektywizm. Obecnie szykuję się do przygody swojego życia, czyli wyjazdu do Teksasu w celu odbycia stażu naukowego.
Spotkanie poprowadzi Przemek Rydzewski, Against Gravity.
Polecamy ZWIASTUN filmu!
Genesis 2.0
reż. Christian Frei, Maxim Arbugaev
Szwajcaria, 2018
Czas trwania: 113 minut
Premiera kinowa: 14 grudnia 2018
Opis filmu: Against Gravity