Wydarzenia
Genesis 2.0. Pokaz przedpremierowy
Genesis 2.0. Pokaz przedpremierowy

Film plus spotkanie.

Gdyńskie Centrum Filmowe zaprasza na przedpremierowy pokaz filmu „Genesis 2.0”, hitu tegorocznego Millennium Docs Against Gravity, nagrodzonego na festiwalu w Sundance nagrodą za najlepszą kinematografię. Pokaz odbędzie się w czwartek, 13 grudnia 2018 roku.

Gościem spotkania po seansie będzie dr Paulina Mozolewska, biolożka molekularna i popularyzatorka nauki, autorka bloga www.naukowka.pl.

Bilety w sprzedaży w kasie Kina Studyjnego GCF oraz on line TUTAJ.

Czy wskrzeszenie mamuta jest dziś możliwe? Jak co roku na odległych Wyspach Nowosyberyjskich na Oceanie Atlantyckim zespół zapaleńców poszukuje w wiecznej zmarzlinie kłów mamutów. Wśród nich jest łowca kłów Peter Grigorjew oraz jego brat Siemion, pracownik naukowy i dyrektor Muzeum Mamutów w Jakucku na Syberii. W powietrzu czuć gorączkę złota. Cena „białego złota” nigdy nie była tak wysoka, szczególnie na luksusowym chińskim rynku. Poza tym takie znaleziska są magnesem dla zaawansowanych technologicznie pionierskich genetyków i naukowców, którzy balansują na granicy genetyki i biologii syntetycznej, marząc o przywróceniu do życia wymarłego dawno temu mamuta. Chcą go sklonować z zamrożonego materiału genetycznego z prawie nienaruszonym DNA, który pozyskany został z syberyjskiego lodowca.

Próba wskrzeszenia mamuta jest pierwszym zwiastunem wielkiej rewolucji technologicznej, w wyniku której człowiek stanie się stwórcą, autorem nowego Genesis 2.0. Już dzisiaj, z pomocą chińskiego Narodowego Banku Genów, ludzie Zachodu za 100 000 dolarów są w stanie sklonować swoje zmarłe psy.

Najnowszy film nominowanego do Oscara reżysera („Fotograf wojenny”, 2001) opowiada o tajemnicach ukrytych w naturze, fundamencie stworzenia świata i nowej roli, jaką może odegrać w tym procesie człowiek. Bada nie tylko granice pomiędzy nauką a mitem lecz również skutki przejęcia przez człowieka kontroli nad ewolucją. I choć ten obszar badań znajduje się dopiero na wczesnym etapie, to jego efekty mogą za kilka lat zmienić nie do poznania nas samych i świat wokół.

Doktor Paulina Mozolewska jest biologiem molekularnym. – Naukowo interesują mnie choroby neurodegeneracyjne takie jak choroba Alzheimera, Parkinsona czy Huntingtona, ale moje zainteresowania naukowe znacząco wykraczają poza ten obszar. Jestem zapaloną popularyzatorką nauki, lubię o niej pisać na swoim popularnonaukowym blogu www.naukowka.pl oraz opowiadać przy każdej możliwej okazji. Oprócz tematów związanych z najnowszymi odkryciami naukowymi przedstawiam kulisy pracy młodego badacza oraz przedstawiam sylwetki wybitnych naukowczyń. Lubię sobie pofilozofować i staram się patrzeć na problem z różnych punktów widzenia, by zachować maksymalny obiektywizm. Obecnie szykuję się do przygody swojego życia, czyli wyjazdu do Teksasu w celu odbycia stażu naukowego.

Spotkanie poprowadzi Przemek Rydzewski, Against Gravity. 

Polecamy ZWIASTUN filmu!

Genesis 2.0
reż. Christian Frei, Maxim Arbugaev
Szwajcaria, 2018
Czas trwania: 113 minut
Premiera kinowa: 14 grudnia 2018
Opis filmu: Against Gravity

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola