Wydarzenia
Gdyńskie spotkanie urodzinowe on-line
Gdyńskie spotkanie urodzinowe on-line

Zapraszamy – wirtualnie!

W dniu 95. urodzin Gdyni o kulturze w naszym mieście i perspektywach jej rozwoju opowiedzą Prezydent Wojciech Szczurek oraz Przewodnicząca Rady Miasta, Joanna Zielińska. Spotkanie on-line z przedstawicielami gdyńskich instytucji będzie transmitowane z Gdyńskiego Centrum Filmowego i dostępne dla widzów na żywo w mediach społecznościowych. O tym, jak się mieszka, tworzy i pracuje w Gdyni, opowiedzą gdynianie: artystka Marta Frej, edukatorka sportowa Agnieszka Gruszka, fotografik Kacper Kowalski oraz Leszek Kopeć, dyrektor Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.


Link do transmisji TUTAJ

Wspólne świętowanie urodzin Miasta to gdyńska tradycja. Od kilku lat urodzinowe spotkania, połączone z prezentacjami i wspomnieniami, odbywały się w hali sportowo-widowiskowej Gdynia Arena. Tłumnie uczestniczyli w nich mieszkańcy Gdyni, zwłaszcza Seniorzy. Tym razem, z oczywistych przyczyn pandemicznych, zapraszamy przed monitory komputerów na spotkanie on-line. Oznacza to, że urodziny Gdyni będzie można świętować w dowolnym miejscu na świecie!

W środę, 10 lutego 2021 roku, punktualnie o godzinie 13.00 rozpocznie się transmisja z sali kinowej „Warszawa” w Gdyńskim Centrum Filmowym. Spotkanie będzie można obserwować w mediach społecznościowych Facebook i YouTube: na oficjalnych kanałach Gdyni, Gdyńskiego Centrum Filmowego i Gdyńskiej Szkoły Filmowej.

Gospodarzami spotkania będą Prezydent Wojciech Szczurek i Przewodnicząca Rady Miasta Gdyni Joanna Zielińska. W formule on-line wezmą w nim udział reprezentanci miejskich instytucji. Przedstawiciele gdyńskiej kultury, która oczekuje na pełny powrót do działalności po przerwie związanej z pandemią, zaproszą widzów do udziału w realizowanych obecnie i w przyszłości projektach.

Gdynia z morza, nieba, lądu i… filmu

Obszerna część programu urodzinowego, transmitowanego z Gdyńskiego Centrum Filmowego, odbędzie się w studiu Gdyńskiej Szkoły Filmowej. Tutaj porozmawiamy o Gdyni widzianej z czterech różnych perspektyw.

O atutach „Gdyni z morza”, czyli miasta, w którym można uprawiać sporty wodne na najwyższym światowym poziomie opowie Agnieszka Gruszka, koordynatorka programu edukacji żeglarskiej „Gdynia na Fali”. Jego głównym celem jest edukacja najmłodszych mieszkańców w zakresie żeglarstwa morskiego, śródlądowego, budowy i funkcjonowania jednostek pływających, bezpieczeństwa na plaży oraz w wodzie, a także pierwszej pomocy. Do jego zadań należy również wzmocnienie więzi młodych gdynian z miejscem zamieszkania.

Perspektywę „Gdyni z nieba” przybliży fotografik i pilot, Kacper Kowalski. Jego cykle fotograficznagradzane w prestiżowych konkursach, są realizowane z lotu ptaka. W ten sposób artysta odsłania przed widzami niedostępne na co dzień pejzaże i krajobrazy miejskie. Są one jednocześnie odrealnionymi, niemal graficznymi obrazami, kompozycjami stworzonymi przez naturę i człowieka.

O „Gdyni z lądu”, czyli dobrym miejscu do życia, porozmawiamy z malarką, animatorką kulturalną i aktywistką, Martą Frej. Znana ilustratorka i czujna obserwatorka polskiej rzeczywistości, którą komentuje graficznymi memami, jesienią ubiegłego roku zamieszkała na stałe w Gdyni. Przy ulicy Świętojańskiej prowadzi autorską pracownię-galerię.

Fenomen Gdyni jako ważnego ośrodka kultury i edukacji filmowej przybliży Leszek Kopeć, który od blisko dwóch dekad kieruje Festiwalem Polskich Filmów w Gdyni. Jest też dyrektorem Gdyńskiej Szkoły Filmowej i Gdyńskiego Centrum Filmowego.

Do zobaczenia w Gdyni on-line 10 lutego!

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola