Wydarzenia
Gdynia Design Days 2016 KINO
Gdynia Design Days 2016 KINO

Największy letni festiwal designu w północnej Polsce. 

Centrum Designu Gdynia i Gdyńskie Centrum Filmowe zapraszają na subiektywny przegląd filmowych arcydzieł, w których ważną rolę odgrywają architektura i doskonałe wzornictwo. Po filmach dyskusję poprowadzi dr Jacek Friedrich.

Gdynia Design Days to najważniejszy letni festiwal designu w Polsce skierowany zarówno do profesjonalistów, jak i amatorów projektowania. Wystawy, warsztaty, wykłady, czy inicjatywy projektowe w przestrzeni miejskiej to zaledwie część wydarzeń, które co roku mają miejsce na początku lipca w Gdyni.


Jednym z nich jest filmowy przegląd w Kinie Studyjnym GCF. Zobacz jak forma staje się nieodzownym elementem treści. Wszystkie seanse rozpoczynają się o godzinie 18.30. Po każdej projekcji odczyt i dyskusję na tematy inspirowane obejrzanym filmem poprowadzi historyk sztuki, dr Jacek Friedrich, dyrektor Muzeum Miasta Gdyni.

Poniedziałek, 4 lipca

High-Rise (2015), reż. Ben Wheatley, 1h 59 min

Ultranowoczesny, 40-piętrowy, absolutnie samowystarczalny wieżowiec. Arcydzieło ekscentrycznego architekta wprowadzające mieszkańców w przyszłość.

Doktor Laing wprowadza się do budynku skuszony luksusem i nieograniczonymi udogodnieniami. Szybko poznaje kolejnych sąsiadów i uczy się panujących zasad. Miejsce, które początkowo jawi się jako raj na ziemi, z czasem ujawnia swoje tajemnice, obnażając najprymitywniejsze ludzkie wady. Perfekcyjnie zaprojektowane wnętrza stają się areną konfliktu dobra ze złem w świecie balansującym między groteską a surrealizmem.

źródło - screencrush.pl.jpg

Wtorek, 5 lipca

Młodość (2015), reż. Paolo Sorrentino, 1h 58 min

Hotel wypoczynkowy w Alpach otoczony pastwiskami i lasem. Oaza spokoju.

Główni bohaterowie – Fred i Mich – artyści, dawnej aktywni członkowie życia kulturalnego elity, przyjeżdżają do ośrodka w sercu szwajcarskiej głuszy, aby zrelaksować swoje niemal osiemdziesięcioletnie ciała i wciąż twórcze umysły. Podczas spacerów, gimnastyki, zajęć w basenie i zabiegów w spa przeprowadzają bilans przeszłości, zmagając się jednocześnie z teraźniejszością. Odzyskiwaniu młodości z odmętów pamięci towarzyszy kontemplowanie natury i refleksja nad miejscem człowieka w świecie.

źródło - gutekfilm.pl..jpg

Środa, 6 lipca

Grand Budapest Hotel (2014), reż. Wes Anderson, 1h 40 min

Zubrowka, gdzieś w sercu Europy Centralnej. Ekskluzywny hotel na zboczu ośnieżonej góry.

Film opowiada o przygodach ekscentrycznego konsjerża i jego kompana – początkującego boya hotelowego wplątanych w sprawę morderstwa majętnej Madame D. Walka o spadek i cenne dzieło sztuki doprowadza do serii nieoczekiwanych zdarzeń uchwyconych w typowych dla reżysera wysmakowanych kadrach. Sprawdź co składa się na charakterystyczną estetykę określaną przez jej miłośników mianem „Andreson’s Touch”.

źródło - grandbudapesthotel.pl.jpg

Czwartek, 7 lipca

Wielkie Piękno (2013), reż. Paolo Sorrentino, 2h 22 min

Rzym – Wieczne Miasto. Pełen przekrój historii architektury, od antyku po barok i toczące się wokół życie.

Główny bohater, Jep, jest charyzmatycznym mężczyzną korzystającym w pełni z uroków miasta celebrując jesień życia. Na tarasie swojego rzymskiego apartamentu z widokiem na Koloseum wydaje przyjęcia, przywołujące pamięć o bezpowrotnie utraconych czasach młodości i szczytu kariery literackiej. Zobacz czym jest tytułowe włoskie la grande belleza, którego kluczowy element stanowi miasto, pełniące nie tyle rolę scenografii, co bohatera historii.

źródło - janusfilms.com.jpg

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola