Wydarzenia
GDD 2019. Przegląd filmowy
GDD 2019. Przegląd filmowy

Cztery filmy – cztery razy dyskusja o polaryzacji.

Dwa filmy dokumentalne – „A to mój przyjaciel Robot” i „Strażnicy Ziemi” – oraz dwie fabuły: stylowy „Schyłek dnia” w reżyserii Laszko Nemesa i nagrodzony Złotą Palmą dramat społeczny Kena Loacha „Ja, Daniel Blake”. Oto program autorskiego przeglądu filmowego w Gdyńskim Centrum Filmowym, jaki towarzyszy festiwalowi Gdynia Design Days 2019.

Nowe technologie, kryzys klimatyczny, człowiek wobec dziejowych przemian czy ekonomicznych nierówności – tematy prezentowane przez twórców filmowych idealnie korespondują z hasłem przewodnim GDD 2019, jakim jest polaryzacja

O filmach, ale także o rozwarstwieniu we współczesnym świecie – polaryzacji postaw, poglądów i opinii – widzowie będą mogli podyskutować po seansach. Na spotkania filmowe zaprasza Błażej Kroplewski, trójmiejski animator kultury filmowej.

Sprzedaż biletów w kasie Kina Studyjnego GCF oraz on line TUTAJ

Poniedziałek, 8 lipca, godz. 18.00

A to mój przyjaciel Robot

Hi, A.I.

reżyseria: Isa Willinger

Niemcy 2019, 88 minut

Za 20 lat roboty będą równie powszechne jak dzisiejsze smartfony. Już teraz humanoidalne roboty coraz częściej wkraczają w nasze codzienne i prywatne życie, a naukowcy są przekonani, że za kilka lat staną się jego integralną częścią. I powoli zmienią naszą perspektywę oraz rolę, jaką odgrywamy w świecie.

Humanoidalne roboty to jednak coś więcej niż kolejny wymyślony przez człowieka elektroniczny gadżet. Cechuje je uderzające podobieństwo do żywych istot, zarówno w zachowaniu jak i wyglądzie, co sprawia, że są nie tyle rzeczami, co nowymi istotami na Ziemi. Film pokazuje ich aktualny charakter i rolę jaką obecnie pełnią.

Poznamy roboty, które współpracują dziś z ludźmi w różnych przestrzeniach i środowiskach oraz ich potencjalne możliwości. Czy rzeczywiście dzięki osiągnięciom technicznym przyszłość człowieka stanie się lepsza? Co zyskujemy dzięki tej nowej technologii? A co tak naprawdę tracimy?

robot 3.jpg

Wtorek, 9 lipca, godz. 18.00

Schyłek dnia

Napszállta

reżyseria: Laszlo Nemes

Węgry 2018, 144 minuty

Skonstruowany na podobieństwo tajemniczego labiryntu film prowadzi nas przez Budapeszt u progu XX wieku, wtedy wciąż jedną z najważniejszych metropolii Europy, perłę austro-węgierskiego imperium. Przewodniczką po przekwitającym niepostrzeżenie mieście jest młodziutka Irisz, córka właścicieli sklepu z kapeluszami, którzy przed laty zginęli w pożarze.

Dziewczyna szuka zaginionego brata, ale też odpowiedzi na pytania o własną tożsamość. Błądzi, zapuszcza się w zaułki i ślepe uliczki, odkrywa wnętrza eleganckich sklepów, pałaców, ale też kryjówki anarchistów i nędzne robotnicze klitki. Oto świat technologicznego triumfu i cywilizacyjnego zacofania, luksusu i niepokoju; świat, w którym o statusie świadczy twój kapelusz. Wyrafinowanie przestaje już jednak chronić przed pulsującą na obrzeżach miasta dziką energią rewolty.

SCHYŁEK DNIA_8_JPG.jpg

Środa, 10 lipca, godz. 18.00

Strażnicy Ziemi

Guardians of the Earth

reżyseria: Filip Antoni Malinowski

Austria, Niemcy 2017, 86 minut

Czternaście dni, ponad dwadzieścia tysięcy negocjatorów, sto dziewięćdziesiąt pięć państw, tysiące krzyżujących się interesów i jeden – zaakceptowany przez wszystkich! – tekst, który musi powstać… Paryski szczyt klimatyczny z 2015 roku widziany okiem reżysera Filipa Antoniego Malinowskiego to fascynująca i skomplikowana układanka, a chwilami wręcz trzymający w napięciu film akcji.

W dużej mierze jest to zasługa niezwykłych bohaterów, dla widza pełniących rolę swoistych przewodników: doświadczonego, reprezentującego Bangladesz eksperta Saleemula Huqa czy charyzmatycznej Christiny Figueres, Sekretarz Wykonawczej Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu (UNFCCC).

Wielką zaletą dokumentu jest ukazanie mechanizmów, jakimi rządza się negocjacje prowadzone na globalnym poziomie, obnażenie ukrytych interesów ekonomicznych części państw, ale przede wszystkim: danie głosu bardzo wielu stronom światowej dyskusji o klimacie i jego zmianie. Podczas pokazywanego w filmie szczytu klimatycznego w Paryżu udało się osiągnąć historyczne porozumienie w sprawie działania na rzecz ograniczenia wzrostu temperatury na świecie. Początek prezydentury Donalda Trumpa naznaczyła zapowiedź jego wypowiedzenia przez Stany Zjednoczone.

GuardiansOfTheEarth-www-4.jpg

Czwartek, 11 lipca, godz. 18.00

Ja, Daniel Blake

I, Daniel Blake

reżyseria: Ken Loach

Belgia, Francja, Wielka Brytania, 100 minut

Nagrodzona Złotą Palmą opowieść o dwójce zagubionych w biurokratycznym labiryncie, przypadkowych ludzi, którzy odnajdują szczęście w przyjaźni.

Daniel Blake (Dave Johns) jest sześćdziesięcioletnim stolarzem, który dochodzi do siebie po zawale. Mężczyzna przypadkowo poznaje samotną matkę Katie (Hayley Squires) oraz dwójkę jej dzieci – Daisy (Briana Shann) i Dylana (Dylan McKiernan). Daniel postanawia bezinteresownie pomóc rodzinie stanąć na nogi. Kiedy jednak sam zacznie starać się o rentę, trafi w tryby bezdusznej, biurokratycznej machiny. Na przekór przeciwnościom losu i pozbawionym serca urzędnikom Daniel i Katie na nowo odnajdą radość życia i prawdziwą przyjaźń.

Mistrz zaangażowanego kina, wielokrotnie nagradzany na festiwalach filmowych Ken Loach (Wiatr buszujący w jęczmieniu, Whisky dla aniołów) powraca z dziełem mówiącym o biurokratycznej znieczulicy i absurdach angielskiego systemu opieki społecznej. Produkcja zwraca uwagę świetną charakterystyką bohaterów i umiejętnym łączeniem wątków dramatycznych z komediowymi.

Odtwórcami głównych ról są stand-upowy komik Dave Johns (Two Graves) oraz Hayley Squires (Randka z królową). Johns za stworzoną przez siebie kreację otrzymał nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej, a jego partnerka do BAFTY. Film został doceniony na międzynarodowych festiwalach filmowych w Cannes (Złota Palma i dwie inne nagrody), Locarno, San Sebastian, Vancouver oraz Sztokholmie. Zdobył też Europejską Nagrodę Filmową i statuetkę BAFTA. Ken Loach zapowiedział, że Ja, Daniel Blake to ostatni film w jego reżyserskiej karierze.

Ja, Daniel Blake.jpg

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola