90. lat Gdyni: 10 lutego 2016 roku w samo południe w GCF.
„Gdynia na dużym ekranie” oraz pokaz specjalny filmu „Rapsodia Bałtyku” z 1935 roku, którego akcja rozgrywa się w Gdyni – Gdyńskie Centrum Filmowe zaprasza mieszkańców na filmowe urodziny miasta. Z okazji 90-lecia Gdyni przez 90 dni można też skorzystać ze specjalnej promocji w Kinie Studyjnym GCF.
Dokładnie 90 lat od otrzymania przez Gdynię praw miejskich, 10 lutego 2016 roku, będzie okazja, by lepiej poznać historię związków miasta z kinematografią polską okresu przed- i powojennego, a także – przenieść się w czasie.
Gdynia na dużym ekranie
Spotkanie w ramach popularnego cyklu „Gdynia na dużym ekranie” poprowadzi autor projektu – reżyser, scenarzysta – Marcin Borchardt (Gdyńska Szkoła Filmowa) wraz z historykiem kina, filmoznawcą dr hab. Krzysztofem Kornackim (Uniwersytet Gdański, Gdyńska Szkoła Filmowa). Projekt realizowany jest we współpracy z Epoka TV.
Gospodarze opowiedzą o stale zmieniającym się filmowym wizerunku Gdyni, filmowych ikonach miasta i historii Festiwalu Filmowego w Gdyni. Ilustracją spotkania będą fragmenty kilkunastu filmów fabularnych i dokumentalnych, m.in. „Załoga” Jana Fethke (1952), „Skarb kapitana Martensa” Jerzego Passendorfera (1957), „Ostatni kurs” Jana Batorego (1963), „Ostatni po Bogu” Pawła Komorowskiego (1968). Widzowie zobaczą też cenne archiwalia.
„Gdynia na dużym ekranie” to cykl tematycznych spotkań i projekcji adresowanych do mieszkańców i miłośników historii miasta. Celem projektu jest publiczna prezentacja mało znanych archiwalnych materiałów filmowych, kronik oraz fragmentów filmów dokumentalnych i fabularnych związanych z historią Gdyni i okolic.
Gdyńskie Centrum Filmowe, spotkanie w sali Warszawa.
Środa, 10 lutego 2016 roku, godz. 12.00. Wstęp wolny.
Przedwojenna Gdynia w filmowej „Rapsodii Bałtyku”
Parada z okazji Dni Morza na ulicy 10 lutego, uroczystości przed trybuną honorową na dzisiejszym Placu Grunwaldzkim, port wojenny na Oksywiu, widok na śródmiejską plażę i miasto z Zatoki Gdańskiej – te i inne obrazy przedwojennej Gdyni można zobaczyć w filmie z 1935 roku pt. „Rapsodia Bałtyku”. Pokaże go Kino Studyjne Gdyńskiego Centrum Filmowego.
Melodramat w reżyserii Leonarda Buczkowskiego op owiada historię dwóch przyjaciół kończących Szkołę Podchorążych Marynarki Wojennej, zakochanych w tej samej kobiecie. Obaj muszą wybierać nie tylko między miłością a przyjaźnią, ale też stawić czoła zawodowym wyzwaniom i śmiertelnemu niebezpieczeństwu.
Autorem scenariusza „Rapsodii Bałtyku” był Konrad Tom, związany z przedwojennymi kabaretami i teatrami rewiowymi. Akcję filmu umieścił w modnej w tamtych czasach Gdyni, tym samym przyczyniając się do filmowego udokumentowania niezwykłego okresu w dziejach miasta. W jednym z dialogów padają znamienne słowa: Spójrz, jaka z tej Gdyni bije potęga! / A pamiętasz, jak to wyglądało piętnaście lat temu? / A teraz… / Szalony wysiłek narodu sprawił ten cud. Wiesz, czuję się dziwnie wzruszony, kiedy patrzę na tą naszą jedyną bramę na świat. I myślę, że to samo dziać się musi w sercu każdego Polaka…
Gdyńskie Centrum Filmowe, pokaz specjalny w sali Warszawa.
Środa, 10 lutego 2016 roku, godz. 14.30. Wstęp wolny.
Kinowa urodzinowa promocja
Z okazji 90 urodzin Gdyni widzowie najmłodszego kina w mieście za karnet na 9 filmów zapłacą 90 złotych. Można go wykorzystać w ciągu 90 dni od daty zakupu. Oferta specjalna będzie dostępna w kasie Kina Studyjnego GCF od 1 do 29 lutego 2016 roku.
Kontakt z Kinem Studyjnym GCF: kino@gcf.org.pl; tel. +48 58 712 46 14.
Kadry z filmu „Rapsodia Bałtyku” pochodzą z Fototeki. Wirtualnego Albumu Filmu Polskiego (serwis Filmoteki Narodowej: http://www.fototeka.fn.org.pl).