Wydarzenia
FILMOWE MYŚLI. Dla uczniów i nauczycieli
FILMOWE MYŚLI. Dla uczniów i nauczycieli

Warsztaty dla nauczycieli i lekcje dla licealistów. W formie zdalnej, ale też w prawdziwym kinie. Dyskusje o kinie dokumentalnym oraz spotkania z wybitnymi polskimi filmami fabularnymi. Pomorska Fundacja Filmowa w Gdyni zaprasza do udziału w projekcie edukacyjnym pod tytułem „Filmowe myśli. Kino lekcje”. Zajęcia zaplanowano na maj i czerwiec 2021 oraz pierwszy semestr nowego roku szkolnego.

 

Przedsięwzięcie łączy cykl warsztatów oraz kinowych lekcji wraz ze spotkaniami z uznanymi polskimi filmoznawcami, a także webinaria dla nauczycieli. Zajęcia przybliżą zagadnienia związane z rozwojem kina, analizą i interpretacją filmu oraz przedstawiają rolę przemysłu filmowego w edukacji i możliwości z nim związane.

 

WEBINARIA DLA NAUCZYCIELI

 

W pierwszym etapie projektu zapraszamy do wzięcia udziału w trzech bezpłatnych webinariach , które poprowadzi kulturoznawczymi i edukatora filmowa Paulina Pohl .

 

 

17 maja, godz. 18.00. Robimy film! O praktycznym aspekcie realizacji filmu w pracy z uczniami

 

Edukacja filmowa kojarzona jest przede wszystkim z ułatwianiem młodym ludziom dostępu do filmów – w szkole i w kinie oraz kształtowaniu umiejętności krytycznego odbioru sztuki filmowej i nauki dyskusji o problemach, które porusza i emocjach, jakie wywołuje. Nie wolno jednak zapominać, że rolą edukacji filmowej jest również zachęcanie młodzieży do używania filmu jako środka wyrazu ich osobowości i wyobraźni, co wiąże się z nauką praktycznej realizacji różnych form filmowych.

 

W trakcie spotkania porozmawiamy o tym, jak w prosty sposób, przy użyciu ogólnodostępnych narzędzi, zrealizować z uczniami edukacyjny projekt filmowy i nauczyć ich podstaw języka filmowego tak, aby mogli zrealizować swój pierwszy własny film. Uczestnicy webinarium poznają praktyczne wskazówki dotyczące realizacji krótkiej formy audiowizualnej z uczniami pracującymi stacjonarnie oraz online.

 

Projekcja: Influencer. W pogoni za lajkami, reż. Liza Mandelup

 

19 maja, godz. 18.00. Chwytanie rzeczywistości, czyli jak wykorzystać edukacyjny potencjał kina dokumentalnego

 

Kino dokumentalne z roku na rok staje się coraz bardziej popularne wśród widowni na całym świecie, również wśród młodzieży. Emitowane na platformach streamingowych seriale i filmy dokumentalne biją rekordy popularności. W trakcie spotkania porozmawiamy o tym, jak wykorzystać potencjał tego rodzaju kina w działaniach edukacyjnych. Przyjrzymy się wykorzystywanym przez dokument środkom filmowym i podejmowanym tematom oraz ich wpływowi na rozwój i proces uczenia się młodych ludzi.

 

Na warsztat weźmiemy charakterystyczny dla kina dokumentalnego sposób opowiadania, przyglądanie się najbliższemu otoczeniu, formułowanie wypowiedzi do kamery i skupienie się na drugim człowieku – bohaterze filmowym. Uczestnicy poznają teoretyczne oraz praktyczne metody wykorzystywania poetyki kina dokumentalnego w edukacji.

 

Projekcja: Antropocen. Epoka człowieka, reż. Jennifer Baichwal, Edward Burtynsky

 

26 maja, godz. 18.00. Filmoterapia. Psychologiczne aspekty edukacji filmowej

 

Związek filmu i psychologii jest nierozerwalny. Wykorzystywanie środków audiowizualnych do pracy z uczniami, którzy coraz częściej borykają się z problemami psychicznymi, może być skutecznym narzędziem wsparcia. Kino, jak żadne inne medium, pomaga w zrozumieniu abstrakcyjnych pojęć i doświadczaniu czegoś w sposób zastępczy.

 

W trakcie spotkania porozmawiamy o tym, jak wykorzystać film w rozmowie na temat różnorodnych kryzysów psychicznych, z jakimi boryka się młodzież oraz kształtować wrażliwość na nie. Uczestnicy webinarium poznają konkretne propozycje filmów oraz zagadnień pomocnych w pracy z uczniami, np. w ramach godziny wychowawczej zarówno w ramach zajęć stacjonarnych, jak i realizowanych zdalnie.

 

Projekcja: Jutro albo pojutrze, reż. Bing Liu

 

Webinaria zostały objęte Honorowym Patronatem Pomorskiego Kuratora Oświaty .

 

Uwaga, zapisy już trwają! Aby zgłosić się na szkolenie, należy wypełnić formularz on-line dostępny TUTAJ.

 

FILMOWE MYŚLI. KINOWE LEKCJE DLA UCZNIÓW

 

Kolejnym etapem projektu są bezpłatne lekcje filmowe w trybie on-line , na które zaprosimy już w czerwcu oraz w nowym roku szkolnym.

 

Podczas zajęć młodzież dowie się między innymi, jak twórcy bawią się gatunkami filmowymi oraz czy kino może zmienić rzeczywistość? Spotkania poprowadzą Kaja Klimek , Krystyna Weiher-Sitkiewicz oraz Błażej Hrapkowicz .

 

Uwaga, na udział w spotkaniu można zgłaszać indywidualnie bądź grupowo. Zgłoszenia całej klasy dokonuje nauczyciel. Wkrótce dostępny będzie formularz zgłoszeniowych. Wziąć można udział w dowolnej liczbie spotkań.

 

Harmonogram:

 

1 czerwca, godz. 10.00. Złe filmy – po co je oglądamy i co nam dają?

 

Prowadząca: Kaja Klimek

Projekcja: Tarantino. Bękart kina, reż. Tara Wood

 

8 czerwca, godz. 10.00. Cena lajków

 

Prowadząca: Krystyna Weiher-Sitkiewicz

Projekcja: Influencer. W pogoni z,a lajkami, reż. Liza Mandelup

 

10 czerwca, godz. 10.00. Ciałopozytywność – czy kino może zmienić rzeczywistość?

 

Prowadząca: Krystyna Weiher-Sitkiewicz

Projekcja: Grubaski na front, reż. Louise Unmack Kjeldsen, Louise Detlefsen

 

15 czerwca, godz. 10.00. Kino gatunkowe jako układanka – jak twórcy bawią się gatunkami filmowymi?

 

Prowadząca: Kaja Klimek

Projekcja: Czyściciele internetu, reż. Mortiz Riesewieck, Hans Block

 

4 października, godz. 10.00. Appki, internet i krytyka filmowa – czy każdy może być krytykiem? (warsztat krytyki filmowej z wykorzystaniem telefonów)

 

Prowadząca: Kaja Klimek

Projekcja: Influencer. W pogoni za lajkami, reż. Liza Mandelup

 

7 października, godz. 10.00. Kino kobiet – czy film ma płeć? 

 

Prowadząca: Krystyna Weiher-Sitkiewicz

Projekcja: Sonita, reż. Rokhsareh Ghaemmaghami

 

18 października, godz. 10.00. Czy reżyser może być filozofem? Spotkanie wokół rozważań Wernera Herzoga

 

Prowadzący: Błażej Hrapkowicz

Projekcja: Nomada. Na tropie Bruce’a Chtwina, reż. Werner Herzog

21 październima, godz. 10.00. Obraz wart tysiąca słów. Sztuka filmowego opowiadania.

 

Prowadzący: Błażej Hrapkowicz

Projekcja: Lewiatan, reż. Andriej Zwiagincew

 

FILMOWE MYŚLI. MISTRZOWIE KINA

 

Młodzież i nauczycieli z Trójmiasta zaprosimy również do udziału w cyklu spotkań pt. „Filmowe myśli. Mistrzowie kina” , które odbędą się w trybie stacjonarnym, w Kinie Studyjnym Gdyńskiego Centrum Filmowego. Podczas zajęć po pokazie filmu dr Piotr Kurpiewski opowie o produkcjach wybitnych polskich reżyserów.

 

28 października, godz. 10.00 – „Rękopis znaleziony w Saragossie” (1965), reż. Wojciech Jerzy Has

 

18 listopada, godz. 10.00   „Dreszcze” (1981), reż. Wojciech Marczewski

 

9 grudnia, godz. 10.00 – „Pociąg” (1959), reż. Jerzy Kawalerowicz

 

Projekt „Filmowe myśli. Kino lekcje” jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Miasta Gdynia.

 

 

 

 

 

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola