Wydarzenia
Filmoterapia z Sensem. „Ostatni w Aleppo”
Filmoterapia z Sensem. „Ostatni w Aleppo”

Film dokumentalny plus dyskusja.

Dlaczego młodzi ludzie zamiast uciec z oblężonego Aleppo zostają tam, żeby pomagać rannym? Co sprawia, że ryzykują własne życie, żeby ratować czyjeś? Jak udaje im się kierować zasadą człowieczeństwa w obliczu wojny? Przekonajmy się o tym w poniedziałek, 5 marca 2018 roku, podczas „Filmoterapii z Sensem 2” i projekcji dokumentu „Ostatni w Aleppo”. Po filmie do rozmowy o współczuciu zaprasza Michał Kuchczyński, psycholog z sopockiego wydziału Uniwersytetu SWPS.


Bilety w sprzedaży: KLIKNIJ

OSTATNI W ALEPPO

Last Men in Aleppo
reż. Feras Fayyad Dania, 2017, 104 min.

„Ostatni w Aleppo”, film Ferasa Fayyada, otrzymał aż cztery nagrody, w tym główną, na ubiegłorocznej 14. edycji festiwalu Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity, kandydat do Oscara 2018 za najlepszy film dokumentalny roku.

„Ostatni w Aleppo” to obraz przedstawiający wolontariuszy Białych Hełmów przeszukujących gruzy zniszczonego w wyniku konfliktu zbrojnego syryjskiego miasta. Khaled, Mahmoud i Subhi mają nadzieję na odnalezienie żywych osób. Po pięciu latach wojny w Syrii mieszkańcy opustoszałego i zniszczonego Aleppo, kiedyś największego syryjskiego miasta, przygotowują się na ofensywę.

Khalid, Subhi i Mahmoud to członkowie Białych Hełmów, czyli tzw. Syryjskiej Obrony Cywilnej, składającej się ze zwykłych ludzi, którzy zorganizowali się po to, by pomagać tym, którzy potrzebują tego najbardziej. Kierując się zasadą neutralności, bezstronności i człowieczeństwa, uratowali do tej pory ponad 60 tys. mieszkańców Aleppo, najczęściej wyciągając ludzi spod gruzów gołymi rękami.

To właśnie Khalid, Subhi i Mahmoud oraz inni członkowie tej organizacji jako pierwsi wkraczają do zniszczonych wojną budynków, przeczesując ruiny i zgliszcza w poszukiwaniu martwych ciał lub jakichkolwiek oznak życia. Decyzję o pozostaniu w Aleppo podjęli sami. I choć do tej pory pomogli tysiącom ludzi, to codziennie zderzają się z dylematem, czy ryzykować dalej życiem, czy uciec z miasta, tak jak zrobiło wielu innych ludzi. 

W tej poruszającej filmowej podroży po zniszczonym wojną Aleppo poznajemy nie tylko ogrom zniszczeń, jakich dokonała w tym miejscu wojna, ale również osobistą historię zwykłych ludzi, którzy stają się prawdziwymi bohaterami masowej ludzkiej tragedii rozgrywanej na oczach całego świata.

Last-Men-in-Aleppo.-Priority-Still.jpg

FILMOTERAPIA Z SENSEM 2

Czy sala kinowa może być również salą terapeutyczną, a film narzędziem do pracy z emocjami? Ubiegłoroczny sukces Filmoterapii z Sensem pokazuje, że kino jest miejscem, do którego przychodzi się nie tylko po emocje, lecz także ze swoimi emocjami. I że oglądanie filmów pozwala skonfrontować się z nimi, nazwać je i zaakceptować w bezpiecznych warunkach. 

Podczas 2. edycji publiczność ogląda najlepsze dokumenty prezentowane podczas Festiwalu Filmowego Millenium Docs Against Gravity. Z kolei spotkanie po projekcji to okazja, aby w gronie pasjonatów kina porozmawiać na tematy ważne – dla naszego życia i dobrego funkcjonowania w świecie. O miłości, pasji, samotności, zmianie widzowie dyskutują z ekspertami z Uniwersytetu SWPS.
Michał Kuchczyński – psycholog, psychoterapeuta Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej oraz Oxford CognitiveTherapy Centre, wykładowca w sopockim wydziale Uniwersytetu SWPS. Od wielu lat prowadzi warsztaty antystresowe, m.in. dla funkcjonariuszy Straży Pożarnej, Policji, Straży Granicznej.
Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola