Po projekcji spotkanie z psychologami z Uniwersytetu SWPS.
Gdyńskie Centrum Filmowe, Against Gravity oraz Uniwersytet SWPS zapraszają na styczniową odsłonę cyklu „Filmoterapia z Sensem 2”. We wtorek, 9 stycznia 2018 roku, zaprezentowany zostanie niemiecki film dokumentalny „Obietnica”. Do dyskusji na temat obsesji miłości zapraszają psychologowie SWPS: psychoterapeutka Anna Hebenstreit-Maruszewska i profesor Tomasz Maruszewski.
Bilety w sprzedaży: KLIKNIJ
Zobacz też wydarzenie na Facebooku.
Goście spotkania
Anna Hebenstreit-Maruszewska zajmuje się psychoterapią osób dorosłych i ofiar przemocy, głównie takimi problemami jak nerwica, depresja, zaburzenia lękowe, zespół stresu pourazowego czy terapia DDA (dorosłe dzieci alkoholików) oraz terapią psychoseksualną. Profesor Tomasz Maruszewski zajmuje się psychologią procesów poznawczych, psychologią emocji oraz psychologią komunikacji.
O filmie „Obietnica” / „The Promise”
reż. Marcus Vetter, Karin Steinberger
Niemcy, USA 2016
119 min.
Jens Söring i Elizabeth Haysom poznali się na uniwersytecie w Virginii w 1984 roku. On był wówczas osiemnastoletnim synem niemieckiego dyplomaty, który zapowiadał się na zdolnego studenta. Ona była piękną, młodą córką zamożnego kanadyjskiego biznesmena. Młodzi zakochali się w sobie, ale 30 marca 1985 roku dokonano makabrycznego zabójstwa rodziców Elizabeth. Haysomowie byli spokojną i szanowaną rodziną, a ich morderstwo wstrząsnęło lokalną społecznością i trafiło na pierwsze strony gazet. Młodzi kochankowie od razu uciekli do Wielkiej Brytanii, gdzie zostali aresztowani, deportowani do USA i skazani na dożywocie.
Sprawa nabrała dyplomatycznego wymiaru. Angela Merkel zabiegała o repatriację Söringa u Baracka Obamy, ale bezskutecznie. Film rekonstruuje odbywający się w świetle kamer proces dwójki młodych ludzi. Ujawnia fakty, które wskazują na korupcję, proceduralne niedociągnięcia, a przede wszystkim na to, że nie ma jasnych i niepodważalnych dowodów na winę Söringa.
Twórcy filmu dokonują szczegółowej analizy sprawy, przytaczając wywiady świadków, adwokatów, prokuratorów i dziennikarzy, a także archiwa prasowe i telewizyjne, listy miłosne i dzienniki głównych bohaterów, czytane w filmie przez aktorów: Imogen Poots i Daniela Bruhla, zestawiając je z niezwykle szczerym wywiadem z przebywającym od 27 lat w więzieniu Jensem Söringem.
Zastanawiają się, dlaczego niektóre dowody w tej sprawie zniknęły. Dowodzą, że proces był oparty na niepełnych i niezgodnych świadectwach, a wyrok budzi wiele wątpliwości. Film jest wciągającą historią kryminalną z wątkiem miłosnym w tle, w mistrzowski sposób zestawiającą historię zbrodni z obsesyjną, nie znającą granic miłością dwojga ludzi, którzy kiedyś obiecali sobie, że nie opuszczą się aż do śmierci.
Opis filmu: Against Gravity
Filmoterapia z Sensem 2 to cykl comiesięcznych spotkań w Kinie Studyjnym GCF, podczas których prezentowane są filmy z Millenium Docs Against Gravity, jednego z najważniejszych festiwali filmów dokumentalnych w Europie. Każde spotkanie to świetny dokument plus gorące dyskusje z udziałem ekspertów oraz publiczności, wspólne przeżywanie emocji oraz praca nad nimi.