Wydarzenia
Filmoterapia. Kraina miodu
Filmoterapia. Kraina miodu

Cykliczne rozmowy o sztuce życia. Inspirowane filmem.

Jak zwolnić i żyć bliżej natury? „Kraina miodu” to pięknie sfilmowana opowieść, która daje nadzieję na zmianę komercyjnego nastawienia człowieka do otaczającej go przyrody. Film zdobył liczne nagrody na całym świecie, otrzymał dwie nominacje do Oscara® za 2019.

Zapraszamy na kolejny pokaz w ramach 4. edycji cyklu „Filmoterapia z Sensem”, a po seansie – do rozmowy z Danutą Rocławską, psycholog, która specjalizuje się w obszarach: well being, radzenia sobie ze stresem i równowagi.

Środa, 15 kwietnia 2020, godzina 20.00

Bilety w sprzedaży w kasie Kina Studyjnego GCF oraz on line TUTAJ.

Spotkanie poprowadzi Magdalena Jacoń.

Kraina miodu

Honeyland

reż. Ljubomir Stefanov, Tamara Kotevska

Macedonia Północna 2018

Zobacz zwiastun filmu TUTAJ.

Pięćdziesięcioletnia Hatidze mieszka z chorą matką w opustoszałej macedońskiej wiosce bez dróg, prądu i bieżącej wody. Hoduje pszczoły i jest ostatnią z linii niezależnych pszczelarzy, którzy sprzedają miód w małych partiach. Handluje nim w najbliższym mieście, oddalonym od jej domu o cztery godziny drogi.

Codziennie chodzi po zboczu wzgórza, aby sprawdzić swoje ule. Kocha pszczoły, zaklina je śpiewem, delikatnie manewrując plastrami miodu bez kombinezonu, siatki na twarzy lub rękawiczek. Żyje tradycyjnie, w zgodzie z naturą. Jednak pewnego dnia do jej okolicy wprowadza się wielodzietna rodzina. W jej życie wkradają się wrzeszczące dzieci, ryczące krowy i silniki.

Nowi sąsiedzi również hodują pszczoły, ale traktują miód i pszczoły zgoła inaczej. Tradycję zastępuje twardy biznes i maksymalna eksploatacja. Hatidze czuje, że to, czego nie da się zmienić, należy zaakceptować. Jednak nowi przybysze mogą poważnie zagrozić jej życiu oraz ulom, które posiada.

Film ukazuje zanikającą tradycję szacunku do pszczół i traktowania ich jak partnerów, a nie poddanych człowiekowi niewolników produkujących miód. Pięknie sfilmowana opowieść daje nadzieję na zmianę komercyjnego nastawienia człowieka do pszczół i natury.

Gość spotkania

Danuta Rocławska. Psycholożka, coach biznesowy, akredytowany coach kryzysowy. Specjalizuje się w obszarach: well being, radzenie sobie ze stresem i r ó wnowaga – z poziomu indywidualnego człowieka jak i całej organizacji systemu. Jako trener wykorzystuje techniki mindfulness, pracę z oddechem, ciałem i emocjami. Prywatnie fanka biegów długodystansowych oraz Tai Chi Chen, mama Miłosza i Martyny.

Filmoterapia z Sensem

Do kina przychodzi się po emocje, ale również ze swoimi własnymi emocjami. Jak połączyć te dwa światy? Podczas comiesięcznych spotkań rozmawiamy o kwestiach fundamentalnych dla naszego życia i dobrego funkcjonowania w świecie, takich jak: miłość, pasja, samotność, zmiana.

Punktem wyjścia do dyskusji są filmy dokumentalne z festiwalu Millennium Docs Against Gravity, które jak w soczewce skupiają ludzkie życie. Po filmach wraz z zaproszonymi gośćmi chcemy prowadzić dyskusyjny klub filmowy, czyli rozmawiać i konfrontować wspólne emocje oraz światopoglądy. Głównym celem cyklu jest pokazanie, jak można wykorzystywać film jako narzędzie do pracy z własnymi emocjami.

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola