Wydarzenia
Festiwal Millennium Docs Against Gravity Gdynia
Festiwal Millennium Docs Against Gravity Gdynia

Największy w Polsce festiwal kina dokumentalnego.

Już po raz trzeci Gdynia gości największy w Polsce festiwal kina dokumentalnego, Millennium Docs Against Gravity. Od 16 do 25 maja 2018 roku w Gdyńskim Centrum Filmowym będzie można zobaczyć ponad 60 wybitnych filmów non fiction z całego świata. Projekcjom filmowym towarzyszą spotkania z twórcami, debaty i wydarzenia specjalne, sekcje edukacyjne dla dzieci i seniorów.

Poznaj filmy festiwalu – zakładka „Kino Studyjne – ZAPOWIEDZI” oraz oficjalny serwis Millennium Docs Against Gravity: TUTAJ.

O D E R W I J SIĘ! – od przyzwyczajeń i stereotypów i otwórz się na świat prezentowany przez najciekawszy i najszybciej rozwijający się gatunek filmowy: kino dokumentalne.

Ceny biletów:

 
bilet na pojedynczy seans – 17 zł.
Wstęp na spotkania z autorami filmów jest wolny.
Sprzedaż pojedynczych biletów odbywa się on-line oraz w kasie Kina Studyjnego Gdyńskiego Centrum Filmowego. Nie ma możliwości rezerwacji biletów on-line na seanse festiwalowe.

PAKIET 10 +
Przy zakupie minimum 10 biletów na seanse festiwalowe cena jednego biletu wynosi 12 zł. 

PAKIET 5 +
Przy zakupie minimum 5 biletów na seanse festiwalowe cena jednego biletu wynosi 15 zł.

Sprzedaż pakietów 10 + i 5 + prowadzi wyłącznie kasa Kina Studyjnego Gdyńskiego Centrum Filmowego. Nie ma możliwości rezerwacji biletów w pakietach ani ich zakupu on-line.

W programie 15. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity między innymi:

✔ NAJLEPSZE FILMY DOKUMENTALNE ŚWIATA
 nominowany do tegorocznych Oscarów® „Twarze, plaże” („Faces Places”) – reż. Agnès Varda i J.R.
▫ nagrodzony na Sundance 2018 “Genesis 2.0” (“Genesis 2.0”) – reż. Christian Frei i Maxim Arbugaev
▫ najlepszy dokument w sekcji Venice Classics na MFF w Wenecji 2018 „Książę i Dybuk” („The Prince and the Dybbuk”) – reż. Elwira Niewiera i Piotr Rosołowski
▫ nagrodzony na tegorocznym Berlinale w kategorii Najlepszy Film Dokumentalny „Walc Waldheima” („Waldheim Waltz”) – reż. Ruth Beckermann
„Stając się zwierzęciem” („Becoming Animal”) – reż. Peter Mettler i Emma Davie
„Człowiek delfin” („Dolphin Man”) o Jacques’u Mayolu, najpopularniejszym nurku w historii, którego życie stało się inspiracją dla kultowego filmu Luca Bessona „Wielki błękit” – reż. Lefteris Charitos
„Wielebny W.” („The Venerable W.”), najnowszy film nominowanego do Oscara® Barbeta Schroedera
▫ najnowszy film ulubieńca publiczności Festiwalu Madsa Brüggera „Wielka europejska zagadka papierosów” („The Great European Cigarette Mystery”)
„Jutro albo pojutrze” („(Minding the Gap”) z Nagrodą Specjalną Amerykańskiego Jury za Przełomowy Film na tegorocznym Sundance – reż. Bing Liu 

…i wiele, wiele innych

Wydarzenia specjalne 


Środa 16 maja

19:00 | Gdyńskie Centrum Filmowe: sala Warszawa | Otwarcie festiwalu: pokaz filmu „Call me Tony” oraz spotkanie z reżyserem Klaudiuszem Chrostowskim i kompozytorem muzyki Wojciechem Fryczem.

Czwartek, 17 maja

18:00 | Gdyńskie Centrum Filmowe: sala Warszawa | Pokaz filmu „Zielone kłamstwa” oraz warsztaty przyrodniczo – upcyclingowe w ramach programu edukacyjnego „Przyjaciele Pandy”.

Partner: WWF

W godzinach 16:00 – 20:00 na specjalnie przygotowanym stoisku będzie można dowiedzieć się, czym są miejskie zapylacze, a także w łączyć w proces zazieleniania miasta wykonując bomby nasienne z nasion roślin miododajnych. Odbędzie się również lekcja, na której, zgodnie z ideą „zero waste”, nauczymy się, jak w łatwy sposób wykonać funkcjonalny portfel z tetrapaku, czyli kartonu po soku.

Warsztaty poprowadzą Irka Jazukiewicz i Sebastian Kobus z Fundacji WWF Polska, doświadczeni specjaliści z zakresu edukacji i ochrony różnorodności biologicznej. Do wspólnych działań na stoisku WWF zapraszamy dzieci i dorosłych!

20:00 | Gdyńskie Centrum Filmowe: sala Warszawa | Pokaz filmu „Mogę przyjść do ciebie w snach” i spotkanie z reżyserką Wiktorią Szymańską.

Piątek, 18 maja

20:00 | Gdyńskie Centrum Filmowe: sala Warszawa | Pokaz filmu : „Człowiek delfin” i spotkanie z nurkami: Pawłem Roguskim i Bartoszem Łukasikiem.

Partner: Divers24, World Oceans Day – Poland

Po filmie „Człowiek delfin” zapraszamy na rozmowę o sporcie, jakim jest nurkowanie na bezdechu, czyli freediving , poprowadzoną przez profesjonalnego przewodnika podwodnego oraz operatora kamery Bartka Łukasika. Wspólnie z Pawłem Roguskim, jednym z prekursorów nurkowania na zatrzymanym oddechu w Polsce oraz profesjonalnym instruktorem freedivingu, opowiedzą o tym sporcie oraz przygodach z podwodnego świata.

W spotkaniu udział wezmą:

Paweł Roguski – specjalizuje się we wprowadzaniu ludzi w magiczny świat nurkowania pod wodą „na bezdechu”. Jest profesjonalnym instruktorem freedivingu z wieloletnim stażem, sam nurkuje od 30 lat. Reprezentant Stowarzyszenia Freediving Poland.

Bartosz Łukasik – nurek, podwodny przewodnik, operator kamery oraz producent film ó w i materiałów przyrodniczych o tematyce oceanicznej. Pomysłodawca i założyciel organizacji edukacyjnej „World Oceans Day – Poland”.

Sobota, 19 maja

9:00 – 12:00 | Gdyńskie Centrum Filmowe: sala Forum Studenckie | Warsztat fotografii humanistycznej. Fotografia jako spotkanie z drugim człowiekiem w nawiązaniu do filmu „Raghu Rai, portret niepozowany” oraz filmu „Polaroid. Błyskawiczne marzenia”. Prowadzenie: Sławomir Pultyn, Gdyńska Szkoła Filmowa

Warsztat odpłatny. Liczba uczestników ograniczona.

Szczegóły na: www.docsag.pl – zakładka Gdynia

Tygodniowy warsztat, podczas którego uczestnicy poznają sposoby fotografowania człowieka. Budowanie emocjonalnego portretu poprzez spotkanie i dialog. Język obrazu, forma a treść. Zwieńczeniem warsztatów będzie wspólna wystawa w dniu zakończenia festiwalu. Warunkiem uczestnictwa jest posiadanie aparatu oraz podstawowych umiejętności posługiwania się nim.

Sławomir Pultyn – operator, fotograf, reżyser. Wykładowca Gdyńskiej Szkoły Filmowej. Absolwent Wydziału Operatorskiego i Realizacji Telewizyjnej PWSFTviT w Łodzi.

17:00 | Gdyńskie Centrum Filmowe: sala Warszawa | Debata: „Jak chronić przyrodę nie wychodząc z domu?” po filmie „Silas”.

Partner: WWF, Greenpeace

Silas Siakor, bohater filmu „Silas”, po którym odbędzie się debata ze specjalistami z WWF (Światowy Fundusz na rzecz Przyrody) oraz Greenpeace, to liberyjski aktywista, który z wielkim poświęceniem działa dla lokalnej społeczności. Próbując uniemożliwić wycinkę lasów pod plantacje palmowe, demaskuje korupcję na wysokim szczeblu. Silasa charakteryzuje odwaga i determinacja, a co niezwykle ważne, potrafi wykorzystywać w pracy nowoczesne technologie. Podczas spotkania porozmawiamy o formach aktywizmu, o tym, co każdy z nas może zrobić dla ochrony przyrody – Morza Bałtyckiego i okolicznych lasów, oraz jak możemy wspierać działania ekologów.

W debacie udział wezmą:

Wojciech Andrearczyk – aktywista ekologiczny, współpracujący z fundacją WWF Polska. Wolontariusz Błękitnego Patrolu WWF, zaangażowany w działania dotyczące ratowania morświna bałtyckiego czy w usuwanie sieci-widm z Bałtyku. Współzałożyciel Lokalnej Grupy ds. Ochrony Wilka na Wysoczyźnie Elbląskiej. Obecnie działa przy projektach związanych z rezygnacją z paliw kopalnych i przejściem na OZE, walką ze smogiem i zmianami klimatu.

Magda Figura – gdańszczanka, zajmuje się kwestiami związanymi z ochroną różnorodności biologicznej. Prowadziła działania na rzecz zrównoważonego rybołówstwa, ochrony Arktyki. Obecnie skupia się na pracy na rzecz utworzenia parku narodowego na obszarze całej Puszczy Białowieskiej.

Marta Sobieska – współkoordynatorka grupy lokalnej Greenpeace Trójmiasto oraz Ruchu Lovelasy – www.lovelasy.org. Od 10 lat organizuje wydarzenia na rzecz ochrony środowiska, happeningi, protesty, marsze, photo opp-y. Swoją postawą promuje aktywizm, zachęca do angażowania się w działania poszerzające świadomość ekologiczną oraz czynnie przeciwstawia się niszczeniu otaczającej nas przyrody. Jej motto to : „nie czekaj na zmianę, bądź zmianą”.


20:00 | Gdyńskie Centrum Filmowe: sala Warszawa | Debata: „To ludzie mieszkają w mieście. Czy przestrzeń publiczna, w której żyjemy, spełnia nasze potrzeby?” po filmie „Brasila: projekt-utopia”

Brasilia, stolica Brazylii, zbudowana w 1960 roku przez Lúcio Costę i Oscara Niemeyera na środku pustyni, wpisana na międzynarodową listę dziedzictwa kultury UNESCO i określana mianem fantastycznej wyspy – to przykład arcydzieła modernizmu XX wieku. Brasilia zyskała światową sławę i uznanie architektów, publicystów i historyków. Jednocześnie została wybudowana bez uwzględnienia potrzeb jej mieszkańców, a także praw przyrody i praw ekonomicznych. Niektórzy w jej pragmatycznej, wręcz wrogiej architekturze, dopatrują się przyczyn problemów tego miasta.

Wraz z zaproszonymi gośćmi zastanowimy się, jak żyje się w zaprojektowanym mieście. Co dzieje się po zakończeniu misternie zaplanowanego projektu architektonicznego, kiedy zaczyna się codzienne życie mieszkańców? A przede wszystkim, jak sprostać wymogom współczesnych dynamicznych miejskich społeczności?

W debacie udział wezmą:

Jacek Debis – dyrektor projektów strategicznych Agencji Rozwoju Gdyni, współpracujący z Biurem Planowania Przestrzennego Miasta Gdyni, organizator m.in. Weekendu Architektury.

Diana Lenart – założycielka festiwalu Open House Gdyni i Open House Gdańsk – festiwali otwartej architektury.

Barbara Marchwicka – urbanistka, specjalistka do spraw rewitalizacji w Laboratorium Innowacji Społecznych w Gdyni, była członkini Zarządu Towarzystwa Urbanistów Polskich.


Niedziela, 20 maja

17:00 | Gdyńskie Centrum Filmowe: sala Warszawa | Debata „Po co nam tu inne kultury?” po filmie „Ojczulek Joe i lew”

Ashong jest obecnie najbardziej znanym przedstawicielem kultywowanej od lat 50. XX wieku ghańskiej tradycji „fantazyjnych trumien”. Jego dzieła zamawiali amerykańscy prezydenci i celebryci, czołowe światowe muzea mają je w swojej kolekcji, niemniej większość egzemplarzy spoczywa kilka metrów pod ziemią. Film to etnograficzna i duchowa wyprawa, również konfrontacja tradycyjnych wierzeń i różnorodnych praktyk mieszkańców afrykańskiej Ghany ze znaną nam zunifikowaną kulturą europejską.

Z zaproszonymi gośćmi rozmawiać będziemy o tym, jak tę konfrontację przekuć w ważny i inspirujący dla nas dialog oraz w jaki sposób poznawać i uczyć się od innych kultur. Czego dziś, w czasach, gdy każdy z nas może być podróżnikiem, oczekujemy od „etno” i etnografii?

W debacie udział wezmą:

Piotr Pucyło – dyrektor artystyczny Festiwalu Kultur Świata Globaltica.

Waldemar Elwart – kurator Oddziału Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku

Marta Siciarek – prezes stowarzyszenia Centrum Wsparcia Imigrantek i Imigrantów

Agnieszka Olzacka – kierowniczka projektu w Centrum Współpracy Młodzieży w Gdyni, w ramach którego m.in. koordynuje Wolontariat Europejski – EVS, finansowany z Programu Erasmus+.


20:00|Gdyńskie Centrum Filmowe: sala Warszawa | Pokaz filmu „Genesis 2.0” i spotkanie z reżyserem filmu Christianem Freiem.

Poniedziałek, 21 maja

10:00 | Gdyńskie Centrum Filmowe: sala Warszawa | Akademia Dokumentalna | Szkoły gimnazjalne | Pokaz filmów z bloku: „Dzieci z Jedwabnego Szlaku / Nepal, Kirgistan, Bangladesz” oraz rozmowa po filmie z edukatorką filmową Pauliną Pohl.

Poznajcie Poonam z Nepalu, która wychodzi za mąż za Javeda z Bangladeszu samodzielnie zarabiającego na życie, oraz Dianara z Kirgistanu, który czuje, że naraził życie brata na niebezpieczeństwo. Po filmach porozmawiamy o tym, jak żyją dzieci w innych krajach, w czym ich życie jest podobne, a czym się różni od życia rówieśników w Polsce, przed jakimi wyzwaniami muszą stawać i jak sobie z nimi radzą. Wszystkie trzy filmy należą do cyklu „Dzieci z Jedwabnego Szlaku” („Kids on the Silk Road”). To seria pięciu filmów dla dzieci, które opowiadają o życiu dzieci z centralnej i południowo-wschodniej Azji.


17:00 | Gdyńskie Centrum Filmowe: sala Warszawa | Rozmowa Czy metoda Montessori jest odpowiedzią na problemy polskiej szkoły? ” po filmie „ Pozw ó lmy dzieciom nauczać ”.

Partner: Polska Rada Montessori

Szkoły Montessori to alternatywa wobec szkolnictwa państwowego. Mają ponad 100-letnią tradycję i współtworzą ruch Nowego Wychowania. W Polsce, w tym również w Trójmieście, jako importowana propozycja edukacyjna pojawiły się po 1989 roku wraz z innymi szkołami społecznymi, wpisując się w nurt edukacji uspołecznionej, humanistycznej. Dziecko stoi tu w centrum, i to jego potrzeby mają determinować program nauczania. Nauczyciele przechodzą specjalny trening, a rodzice współtworzą szkolną społeczność. Tyle idea, a jak to wygląda w praktyce? Jaki obraz dziecka i człowieka niesie szkoła Montessori? Jakie konsekwencje dla rozwoju ucznia i jego dalszych szans edukacyjnych ma edukacja montessoriańska? Więcej – jeśli nowe wychowanie to nowy typ socjalizacji, jakiego obywatela i w jakim społeczeństwie przygotowuje?

W rozmowie udział wezmą:

Barbara Jaks-Pietrucha – założycielka i dyrektor Przedszkola Montessori „Nasz wspólny świat” w Sopocie.

Wioletta Ulatowska – dyrektor placówki Montessori. Od ponad 16 lat tworzy Przedszkole „Skrawek Nieba”, od 3 lat Szkołę Podstawową Montessori w Kowalach.

20:00 | Gdyńskie Centrum Filmowe: sala Warszawa | Pokaz filmu „Jutro albo pojutrze” i spotkanie z reżyserem filmu Bing Liu.

Wtorek, 22 maja

12:00 | Gdyńskie Centrum Filmowe: sala Warszawa | Akademia Dokumentalna | Klub Seniora: pokaz filmu „Twarze, plaże” oraz rozmowa „Artystyczne relacje nie mają wieku” z udziałem filmoznawczyń, doktorantek Uniwersytetu Gdańskiego i członkiń Pracowni Badań Produkcyjnych i Nowej Historii Kina, Pauliny Pohl i Krystyny Weiher-Sitkiewicz.

Partner: Centrum Aktywności Seniora

Agnès Varda i JR wyruszają w podróż starą furgonetką, przerobioną na jeżdżący aparat fotograficzny. Drukują w niej wielkoformatowe zdjęcia, które wklejają w przestrzeni publicznej lokalnych społeczności. Mimo że różnica wieku między nimi wynosi blisko 60 lat, łączą ich podobne postawy wobec życia i artystyczna wrażliwość. Po projekcji filmu porozmawiamy m.n.. o tym, jak mądrze budować międzypokoleniowe projekty, jak wskazywać mentorów młodym twórcom i ośmielać te dwie grupy do wspólnego działania. Jak pokazywać, że po przekroczeniu pozornej bariery wieku jesteśmy w stanie budować bliskie relacje, przyjaźnie i twórcze współprace.

Paulina Pohl – kulturoznawczyni, doktorantka Filologicznych Studiów Doktoranckich Uniwersytetu Gdańskiego, członkini i współzałożycielka Pracowni badań produkcyjnych i Nowej Historii Kina UG. Animatorka kultury, edukatorka filmowa, działaczka społeczna, wiceprezeska fundacji Machina Zmian, ambasadorka projektu 440 km po zmianę.

Krystyna Weiher-Sitkiewicz – animatorka kultury i specjalistka od public relations, z wykształcenia polonistka i filmoznawczyni, sekretarz redakcji rocznika filmowego „Przezrocze”, doktorantka na Uniwersytecie Gdańskim. Stale współpracuje z Muzeum Narodowym w Gdańsku, Akademickim Centrum Kultury Alternator, Europejskim Centrum Solidarności i Against Gravity.

17:30 | Gdyńskie Centrum Filmowe: sala Warszawa | Rozmowa 3 kroki i 5 minut, żeby pomóc zwierzętom – wstęp do efektywnego altruizmu ” po filmie „Zjadanie zwierząt”.

Partnerzy: Otwarte klatki, RoślinnieJemy

Jak wybory żywieniowe oddziałują na rzeczywiste warunki hodowli i ograniczenie cierpienia zwierząt? W dobie coraz większego zainteresowania weganizmem porozmawiamy o bogactwie możliwości jakie daje dieta roślinna tym i o tym, jak powinno się ją dobrze komponować. Opowiemy także o ambasadorach takich akcji jak bezmięsne poniedziałki i idei, która im przyświeca.

W rozmowie udział wezmą:

Weronika Pochylska – koordynatorka kampanii społeczno-biznesowej „RoślinnieJemy”, aktywistka Stowarzyszenia Otwarte Klatki, dziennikarka.


20:00 | Gdyńskie Centrum Filmowe: sala Warszawa | Pokaz filmu „Szukając Jezusa” i spotkanie z reżyserką filmu Katarzyną Kozyrą.

Środa, 23 maja

17:30 | Gdyńskie Centrum Filmowe: sala Warszawa | Pokaz filmu „Alain Ducasse – kuchenne wyzwania” i spotkanie z kucharzem Przemysławem Jantą.

Partner: Ulala Chef

Przemysław Janta – gotowanie to jego sposób na życiem, a kuchnia pasją, którą nieustannie rozwija, próbując nowych smaków i połączeń. Jest „zajawkowiczem”, który dzięki uporowi i wytrwałości konsekwentnie realizuje kulinarne wizje, prowadzi szkolenia, pisze publikacje, udziela wywiadów oraz porad kulinarnych. Specjalizuje się w kuchni molekularnej, kuchni francuskiej, włoskiej i skandynawskiej. Jednak najbardziej kocha nowoczesną kuchnię polską. Na co dzień prowadzi własną firmę kateringową, zajmującą się obsługą dużych i małych przyjęć, działa w Ulala Chef. W wolnym czasie wypuszcza się na dalekie, piesze wędrówki na łono natury, w poszukiwaniu nowych smaków i inspiracji.

20:00 | Gdyńskie Centrum Filmowe: sala Warszawa | Filmoterapia z Sensem: pokaz filmu „Współczesny mężczyzna” i spotkanie z profesor Uniwersytetu SWPS, dr hab. Krystyną Drat-Ruszczak

Partnerzy: magazyn Sens, Uniwersytet SWPS, Filmoterapia.pl

Jaki jest współczesny mężczyzna? Jakim mężczyzną jest Charlie Siem? Czy szuka miłości i jej potrzebuje, czy raczej woli przejść przez życie i jej nie doznać? Czy jest szczęśliwy? Prowadzi dziecinne życie skoncentrowane na sobie, a może wykorzystuje moment, na który pracował latami? Kiedy uśmiech staje się maską i jaką maskę Charlie wkłada na co dzień i dlaczego? W jakich sytuacjach zakładamy własne maski? Co kryje się pod tą maską? Jakie emocje? Czemu tak trudno jest nam do nich zajrzeć? Czym są zdrowy egoizm, egocentryzm i narcyzm i na czym polegają różnice miedzy nimi?


Czwartek, 24 maja

19:00 | Gdyńskie Centrum Filmowe: sala Warszawa| Nagroda Prezydenta Miasta Gdyni. Projekcja filmu „W tenisie love znaczy zero”

Podczas uroczystości zamknięcia festiwalu ogłoszone zostaną wyniki konkursu Prezydenta Miasta Gdyni. Jury w składzie: Marcin Borchardt, Katarzyna Smoła, Anna Witkowska przyzna Nagrodę Prezydenta Miasta Gdyni i 15 000 zł najlepszemu filmowi z nominowanych do konkursu głównego o nagrodę Millennium.


Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola