Cztery dni z filmową kulturą Zielonej Wyspy.
Najgłośniejsze pełnometrażowe filmy ostatnich lat, krótkie metraże, warsztat plastyczny dla dzieci oraz prezentacje o kinie Zielonej Wyspy – tak w skrócie przedstawia się program pierwszego Festiwalu Filmu Irlandzkiego w Gdyni.
Gdyńskie Centrum Filmowe i Fundacja Kultury Irlandzkiej zapraszają na projekcje w Kinie Studyjnym, w sali Goplana, od czwartku do niedzieli, 25-28 października 2018 roku.
Cena biletu na każdy film to tylko 10 złotych.
Sprzedaż on line: Kino Studyjne
Program
Czwartek, 25 października
Godz. 18.00
Historia filmu irlandzkiego
Prezentacja multimedialna poświęcona dziejom irlandzkiej kinematografii. Obejmuje najciekawsze irlandzkie produkcje, aktorów oraz lokalizacji irlandzkich pojawiających się w międzynarodowym hitach („Waleczne Serce”, „Gra o tron”, „Gwiezdne Wojny”).
Wstęp wolny
Godz. 19.00
South
2016
reż. Gerard Walsh
Tom nie może sobie poradzić z bólem po stracie ojca. W jego rzeczach znajduje zdjęcie matki, która opuściła rodzinę, gdy Tom był dzieckiem. Ne mając nic i nikogo, Tom postanawia ją odnaleźć.
Godz. 20.30
Kandydat dla szalonej Mary
A date for Mad Mary, 2016
reż. Darren Thornton
Nastoletnia Mary po sześciu miesiącach spędzonych w więzieniu za udział w szkolnej bójce wraca do domu. Na krnąbrną i charakterną dziewczynę z niewielkiego irlandzkiego miasta Drogheda na miejscu czeka niejedna niespodzianka. Jak chociażby zbliżający się wielkimi krokami ślub jej przyjaciółki, podczas którego ma być druhną. Każdy kolejny dzień uświadamia Mary, jak bardzo przez te kilka miesięcy wszystko dookoła niej się zmieniło, niekoniecznie po jej myśli.
Nagrody: IFTA – nagroda dla najlepszej aktorki drugoplanowej w roku 2017, najlepszy film w roku 2017
Po seansie zaplanowano poczęstunek.
Piątek, 26 października
Godz. 18.00
Irlandia z dreszczykiem
Prezentacja multimedialna będąca podróżą po najbardziej nawiedzonych miejscach Zielonej Wyspy. Kto jest kim w irlandzkim świecie poza grobowym, czyli postacie z irlandzkich baśni i legend, a także spotkanie z autorem najsłynniejszej powieści grozy. Urodzonym w Irlandii Bramem Stokerem – ojcem najsłynniejszego wampira wszechczasów – hrabiego Draculi.
Wstęp wolny
Godz. 19.00
After 16
Zestaw filmów krótkometrażowych dedykowanych powstaniu wielkanocnemu. Temat najważniejszego irlandzkiego zrywu narodowego przedstawiony został poprzez animację, w konwencji pastiszu, dramatu i innych, ukazując obie strony konfliktu. Filmy pozyskane zostały od Irish Film Institute, który jest partnerem Festiwalu.
Godz. 20.30
Młodzi przebojowi
Sing Street, 2016
reż. John Carney
Dublin, lata 80. Napięta atmosfera w domu rodzinnym sprawia, że nastoletni chłopak decyduje się na założenie zespołu, w tle oczywiście wątek romansowy a do tego świetna muzyka.
Nagrody: IFTA – najlepszy aktor drugoplanowy roku 2016
Sobota, 27 października
Godz. 18.30
Sanctuary
2016
reż. Len Collin
Romantyczna komedia będąca jednocześnie punktem wyjścia do dyskusji o sferze emocjonalnej i seksualnej osób niepełnosprawnych. Film, który zmienił irlandzkie prawo. Inspiracją do powstania filmu była sztuka teatralna zrealizowana przez grupę aktorską w ramach zajęć terapeutycznych. Wspaniała gra aktorska i – pomimo poważnego tematu w tle – świetna komedia romantyczna.
Godz. 20.30
Piękny drań
Handsome Devil, 2016
reż. John Butler
Ned i Conor sa zmuszeni dzielić ze sobą pokój w internacie. Gwiazda szkolnej drużyny rugby i szkolny outsider nie mogą się początkowo ze sobą porozumieć. Stopniowo zacznie się jednak pomiędzy nimi pojawiać nić sympatii i uczucie, które rzuci wyzwanie szkolnym zasadom.
Niedziela, 28 października
Godz. 10.00
Sekrety morza
reż. Tomm Moore
Nominowana do Oskara jedna z najpiękniejszych irlandzkich animacji wyprodukowana w irlandzkim studiu animacyjnym Cartoon Saloon. Oparta na tradycyjnej legendzie o kobietach zamienionych w foki, selkie. Animacja bazująca na irlandzkim tradycyjnym wzornictwie (jak wcześniejsza produkcja „Sekrety księgi z Kells”) z niepowtarzalną muzyką zespołu Kila.
Po seansie zaplanowano warsztaty plastyczne dla dzieci w Galerii GCF.
Godz. 18.30
W imię pokoju: John Hume w Ameryce
reż. Maurice Fitzpatrick, 2018
Film dokumentalny irlandzkiego reżysera, wykładowcy akademickiego i pisarza Maurice’a Fitzpatricka. Dokument ukazuje rolę Johna Hume’a, jednego z najważniejszych polityków Irlandii Północnej i laureata pokojowej Nagrody Nobla, w celu przywrócenia pokoju na Północy. Konsekwencją jego aktywnej działalności i zjednywania dla sprawy irlandzkiej amerykańskich polityków najwyższego szczebla było podpisanie Porozumienia Wielkopiątkowego, które zakończyło trwający w Irlandii Północnej okres walk. Narratorem w filmie jest aktor Liam Neeson.
Godz. 20.30
The Lodgers. Przeklęci
2018
reż. Brian O’Malley
Nawiedzony, zaniedbany dom zamieszkany przez rodzeństwo, które musi się zmierzyć z duchami przodków. W tle burzliwy okres w dziejach Irlandii: wojna o niepodległość a po jej odzyskaniu obawa o wybuch wojny domowej.