Wydarzenia
Ernest Bryll w Gdyńskim Centrum Filmowym
Ernest Bryll w Gdyńskim Centrum Filmowym

Spotkanie z poetą, Honorowym Obywatelem Gdyni.

Ernest Bryll to jeden z najważniejszych polskich poetów, pisarzy, autorów tekstów piosenek. Do tego dziennikarz, tłumacz i krytyk filmowy, także dyplomata. Od 10 lutego 2016 roku – Honorowy Obywatel Gdyni. Rozmowę z gościem poprowadzą Paweł Heuelle oraz Leszek Kopeć. 

Ernest Bryll urodził się 1 marca 1935 w Warszawie. Dzieciństwo spędził w Komorowie Starym oraz w Gdyni – jest absolwentem II Liceum Ogólnokształcącego. W 1956 ukończył wydział Filologii Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Pierwszy tomik jego wierszy ukazał się w 1958 roku. Przez wiele lat był krytykiem filmowym, pracował jako kierownik literacki teatru TV, oraz jako szef lub kierownik literacki kilku zespołów filmowych, twórca audycji telewizyjnych dotyczących kultury. Autor licznych tomików poezji, sztuk scenicznych, oratoriów, musicali i programów telewizyjnych. Tłumacz z języka irlandzkiego, czeskiego i jidysz.

W ramach swojej działalności zawodowej pracował między innymi jako dziennikarz w „Po Prostu”, był kierownikiem literackim Teatru Telewizji, kierownikiem literackim Teatru Polskiego w Warszawie, dyrektorem Polskiego Instytutu Kultury w Londynie, wykładowcą na wydziale filmu Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, wykładowcą na Sunny University, Albany USA. W latach 1991-1995 pełnił funkcję Ambasadora RP w Republice Irlandii.

Wielokrotnie nagradzany i odznaczany między innymi Nagrodą II stopnia Ministerstwa Kultury i Sztuki, Nagrodą im. Stanisława Piętaka, Nagrodą Miasta Warszawy, Nagrodą Narodowego Funduszu Kultury, Orderem Irlandzkiego Rodu Królewskiego, Nagrodą im. Franciszka Karpińskiego, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis” a także Nagrodą im. Cypriana Norwida w kategorii „Literatura”.

Najważniejsze dzieła Ernesta Brylla to sławny musical „Kolęda-nocka”, ale także nawiązujący do polskiej historii i romantycznej mitologii dramat „Rzecz listopadowa”, czy spektakl „Wieczernik”, ale jego bibliografia jest niezwykle bogata, mieszcząc w sobie zarówno poezję, dramaty, oratoria, sztuki, musicale, tłumaczenia czy piosenki – jego teksty śpiewali m. in. Czesław Niemen, Maryla Rodowicz, Marek Grechuta czy zespoły 2 plus 1 i Myslovitz.

Galeria/Księgarnia Gdyńskiego Centrum Filmowego – 11 lutego 2016 roku, godz. 12.00. Wstęp wolny.

Fot. na stronie głównej: Grzegorz Press/Polityka/Reporter/East News.
Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola