Wydarzenia
Documentary Industry Days
Documentary Industry Days

W dniach 28-31 sierpnia 2023 Gdyńskie Centrum Filmowe zamieni się w branżową przestrzeń dla kina dokumentalnego. Międzynarodowe festiwale filmowe, takie jak Berlinale, Sundance i IDFA przyjadą do Polski, aby wziąć udział w wydarzeniu prezentującym nadchodzące filmy dokumentalne z Białorusi, Ukrainy, Mołdawii, Gruzji, Armenii i Azerbejdżanu. Organizatorem wydarzenia jest Baltic to Black Sea Doc Documentary Network i OIFF.

 
„Cieszymy się, że na kilka dni Gdynia zamieni się w nadbałtycką Odessę. Jest to dla nas najlepsze możliwe rozwiązanie, aby wyróżnić projekty dokumentalne z naszego rozdartego wojną regionu” – mówi Alex Shiriaieff, szef B2B Doc.

 

Podczas czterech intensywnych dni branża filmowa z Europy Wschodniej i Północnej spotka się w Gdyńskim Centrum Filmowym. Odbędą się kursy mistrzowskie i dyskusje panelowe z udziałem profesjonalistów. Ponadto przedstawicielom kanałów telewizyjnych, festiwali filmowych oraz organizacji pozarządowych, a także finansistom zostaną zaprezentowane 23 projekty powstających dokumentów.

 

Najważniejsze punkty programu:

 

28 sierpnia – Panel dyskusyjny:
BEING A FIXER IN UKRAINE DURING THE WAR

 

Moderator: Stephane Siohan
Paneliści: Margaux Benn, Zhanna Maksymenko-Dovhych, Stefan Borg

 

W ciągu ostatnich 18 miesięcy wielu ukraińskich filmowców zostało zatrudnionych jako operatorzy, aby pomóc międzynarodowym mediom w relacjonowaniu rosyjskiej inwazji na Ukrainie. Praca fixerów jest niezbędna dla przemysłu medialnego, aby zrozumieć lokalny kontekst. Jednak ich kreatywny wkład, zwłaszcza w materii jaką jest dokument, może zostać podchwycony przez międzynarodowe media, podczas gdy subiektywność lokalnych twórców jest często odrzucana poza dyskursem medialnym – jako stronnicza lub nadmiernie emocjonalna. W jaki sposób filmowcy/twórcy mogą odzyskać kontrolę nad własną kreatywnością, a nie tylko „naprawiać” problemy innych?

 

Stephane Siohan jest francuskim reporterem i producentem filmów dokumentalnych. Jako korespondent francuskiego dziennika Libération na Ukrainie od 2014 roku relacjonuje rosyjską inwazję. Wyprodukował wielokrotnie nagradzany film dokumentalny „We Will Not Fade Away” (reż. Alisa Kovalenko), wspierany przez B2B Doc.

 

Margaux Benn jest francusko-kanadyjską reporterką dziennika Le Figaro. W 2022 roku zdobyła nagrodę Albert Londres, najbardziej prestiżową nagrodę we francuskim dziennikarstwie, za reportaż o wojnie na Ukrainie. Wcześniej Margaux pracowała w Afganistanie, gdzie nakręciła dwa filmy dokumentalne, w tym „Jesteś taka piękna” (Comme tu es belle, 2023), śledząc losy dwóch młodych kobiet pod rządami talibów.

 

Zhanna Maksymenko-Dovhych to ukraińska dokumentalistka. Obecnie montuje swój kolejny pełnometrażowy film dokumentalny „Pokój dla Niny”. Zhanna jest również przewodniczącą Gildii Reżyserów Ukrainy. Od początku pełnoprawnej inwazji na Ukrainę w 2022 roku Zhanna regularnie pracuje jako fixer dla międzynarodowych mediów, w tym francuskiego dziennika Le Monde.

 

Stefan Borg jest doświadczonym szwedzkim reporterem nominowanym do nagrody Emmy. Relacjonował kilka stref wojennych dla szwedzkiej telewizji TV4. Jest także stypendystą Ocheberga na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku, ośrodku specjalizującym się w traumie emocjonalnej i relacjonowaniu przemocy i konfliktów.

 

29 sierpnia – Masterclass:
PERSONAL SECURITY WHEN FILMING IN WAR AND CONFLICT ZONES.
Z udziałem: Stefan Borg, Magdalena Chodownik, Maciek Hamela

 

Jak sprawić, by praca w strefie wojny była jak najbardziej bezpieczna? Omawiamy planowanie i przygotowania, sprzęt i wyposażenie, świadomość, scenariusze przypadków, pierwszą pomoc i rodzaje urazów, punkty kontrolne, miny, cyberbezpieczeństwo oraz ruch drogowy.

 

Stefan Borg to nominowany do nagrody Emmy korespondent międzynarodowy, który relacjonował konflikty i klęski żywiołowe na całym świecie, głównie dla TV4 Szwecja. Przygotowywał materiały o Ukrainie już od 2013 roku, ale swe działania w tym regionie zintensyfikował po rosyjskiej inwazji w 2022 roku. Jest stypendystą Ochberga w Dart Center for Journalism and Trauma, projekcie na Uniwersytecie Columbia. W TV4 opracował procedury podróży związanych z ryzykiem. Obecnie działa również jako wolontariusz w kilku organizacjach pozarządowych na Ukrainie.

 

Magdalena Chodownik, wielokrotnie nagradzana polska dziennikarka z bogatym doświadczeniem jako korespondentka zagraniczna i producentka telewizyjna. Jest stypendystką Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, absolwentką Thomson Reuters Foundation, stypendystką Balkan Fellowship for Journalistic Excellence oraz stypendystką Unger Scholarship. Obecnie pracuje jako dziennikarka telewizyjna i producentka – korespondentka Euronews i France 24 w Polsce. Współpracuje także z innymi mediami, takimi jak CNN, The Guardian, Al Jazeera.

 

Maciek Hamela jest znany z filmu dokumentalnego „In the Rearview” (2023). Początkowo Maciek był wolontariuszem ewakuującym Ukraińców z niebezpiecznych obszarów po rosyjskiej inwazji. Następnie zaczął dokumentować swoją podróż przez Ukrainę, dodając kamerzystę w swojej furgonetce. Hamela jest producentem filmowym i radiowym, reżyserem i scenarzystą. Wcześniej był nagradzany za inne produkcje dokumentalne i radiowe.

 

30 sierpnia: Cutting Edge Pitching

 

Do Cutting Edge Pitching zaprosiliśmy siedem projektów filmowych, które są na etapie montażu – niektóre bardziej zaawansowane niż inne.

 

Każdy zespół będzie miał 30 minut na scenie – 20 minut na wyświetlenie fragmentu filmu i 10 minut na pytania i odpowiedzi. Wszystkie projekty były kreatywnie wspierane przez B2B Doc; zespoły uczestniczyły w różnych międzynarodowych programach szkoleniowych i warsztatach, a także prezentowały się wcześniej na wiodących wydarzeniach pitchingowych i rynkach koprodukcyjnych w Europie.

 

***

 

Baltic to Black Sea Documentary Network – B2B Doc – to międzynarodowa organizacja pozarządowa z siedzibą w Sztokholmie w Szwecji. Od 2014 roku organizacja zapewnia kreatywny tutoring dla projektów filmów dokumentalnych z krajów Partnerstwa Wschodniego UE, których głównym tematem są prawa człowieka, demokracja i wolność słowa. B2B Doc pomaga twórcom rozwijać swoje filmy w taki sposób, aby zostały zaakceptowane na rynku filmowym i zapewnia praktyczne szkolenia, doradztwo oraz wsparcie finansowe, aby osiągnąć ten cel.

 

Udane filmy, które B2B Doc rozwijało na przestrzeni lat:

  • Ziemia jest niebieska jak pomarańcza, 2020, Iryna Tsilyk, Ukraina
  • Ojczyzna, 2023, Hanna Badziaka i Alexander Mihlailovich, Białoruś
  • Krucha pamięć, 2022, Ihor Iwanko, Ukraina
 

Cały program wydarzenia:

 

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola