Cztery filmy współczesne plus dyskusje krytyków i widzów.
Pierwsza edycja przeglądu „Dni Krytyki Filmowej” odbędzie się w Gdyńskim Centrum Filmowym od 24 do 27 kwietnia 2017 roku. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Kulturalne Hamulec Bezpieczeństwa.
Dni Krytyki Filmowej to przegląd, którego celem jest prezentacja wybitnych współczesnych filmów w formule omówień, dyskusji i paneli prowadzonych przez najważniejszych krytyków filmowych. Główną ideą imprezy jest połączenie pokazów filmowych z prelekcjami i dyskusjami znawców kina, dając publiczności możliwość wymiany poglądów i dyskusji na temat sztuki filmowej.
W ramach przeglądu zaprezentowane zostaną cztery filmy pełnometrażowe: pokazany w konkursie ostatniego festiwalu w Cannes film „Toni Erdmann” w reż. Maren Aden; zdobywca Złotej Palmy w Cannes, rumuńsko-francuski „Egzamin” w reż. Cristian Mungiu; najnowszy film Asghara Farhadiego „Klient”, nagrodzony Oscarem dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego.
Przedpremierowo natomiast zaprezentowany zostanie węgierski film nagrodzony Złotym Niedźwiedziem na tegorocznym festiwalu w Berlinie „Dusza i Ciało” w reż. Ildikó Enyedi.
Sprzedaż biletów na oficjalnej stronie Dni Krytyki Filmowej: http://www.dnikrytyki.pl/
Program
Poniedziałek, 24 kwietnia, godzina 18.30
TONI ERDMANN, reż. Maren Ade
Goście dyskusji: Bartosz Żurawiecki, Magdalena Felis
Najnowszy film Maren Ade („Wszyscy inni”) to pełna humoru historia napiętych relacji między trzydziestoletnią śmiertelnie poważną menadżerką, a jej nieustannie wygłupiającym się ojcem.
Pokazana w konkursie ostatniego festiwalu w Cannes komedia „Toni Erdmann” stała się wydarzeniem imprezy. W rankingu międzynarodowej krytyki prowadzonym przez magazyn Screen otrzymała najwyższe oceny spośród wszystkich filmów recenzowanych w ostatniej dekadzie. Film okazał się również niekwestionowanym triumfatorem gali wręczenia Europejskich Nagród Filmowych. Nominowany w 5 kategoriach zdobył wszystkie najważniejsze nagrody: dla Najlepszego Filmu, Najlepszego Reżysera, za Najlepszy Scenariusz oraz dla odtwórców głównych ról: Sandry Hüller (Najlepsza Aktorka) i Petera Simonischeka (Najlepszy Aktor). Maren Ade stała się tym samym pierwszą kobietą w 29-letniej historii Europejskich Oscarów, której film zdobył główną nagrodę Akademii.
Winfred jest rozwiedzionym, emerytowanym nauczycielem gry na pianinie, który uwielbia wygłupy i nieustannie robi kawały swoim sąsiadom z przeciętnego niemieckiego przedmieścia. Jego córka Ines – pracująca za granicą konsultantka w wielkiej korporacji – lubi mieć wszystko pod kontrolą równie mocno, jak jej ojciec lubi się zgrywać. Przez lata ich relacje nie układały się zbyt dobrze, więc kiedy ojciec nieoczekiwanie przyjeżdża na kilka dni odwiedzić córkę, jego wizyta przybiera zaskakujący przebieg. Aby przywrócić zestresowanej Ines radość życia i poczucie humoru, Winfred tworzy fikcyjną postać – niepoprawnego biznesmena Toniego Erdmanna.
Wtorek, 25 kwietnia, godzina 18.30
DUSZA I CIAŁO (przedpremierowo), reż. Ildikó Enyedi
Goście dyskusji: Bartosz Żurawiecki, Magdalena Felis
Złoty Niedźwiedź dla najlepszego filmu na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie.
Od chwili gdy Maria zostaje kontrolerem jakości w rzeźni w Budapeszcie, zaczynają się zakulisowe szepty. W czasie lunchu w sterylnej kantynie młoda kobieta siada samotnie. Podchodzi do swojej pracy poważnie i ściśle przestrzega przepisów. Jej świat składa się z liczb i danych, które wryły się w jej pamięć od dzieciństwa. Jej szef, trochę starszy od niej Endre, to również spokojny człowiek. Stopniowo zaczynają się poznawać. Odkrywają nie tylko braterstwo dusz, ale nawet to, że mają takie same sny. Ostrożnie próbują sprawić, by się spełniły. Film o lękach i zahamowaniach, które towarzyszą otwieraniu się na drugiego człowieka i o tym, jak porywającym doświadczeniem może być moment, gdy w końcu się na to zdecydujemy.
Nagrody
2017 – Złoty Niedźwiedź dla najlepszego filmu na 67. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie
2017 – Nagroda FIPRESCI na 67. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie
2017 – Nagroda jury ekumenicznego na 67. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie
Środa, 26 kwietnia, godzina 18.30
EGZAMIN, reż. Cristian Mungiu
Goście dyskusji: Artur Zaborski, Magdalena Felis
„Egzamin” to nagrodzony za najlepszą reżyserię w Cannes najnowszy film laureata Złotej Palmy za „4 miesiące, 3 tygodnie, 2 dni”. Przenikliwy obraz współczesnego człowieka rozdartego między wyznawanymi wartościami, a coraz dalej idącymi kompromisami.
Romeo Aldea żyje od lat w małżeństwie, w którym nie ma miłości. Z uwagi na dobro dziecka odsuwa od siebie decyzję o rozwodzie, jednocześnie utrzymując potajemne kontakty z kochanką. Najważniejsze jest dla niego szczęście dorastającej córki, dla której zrobiłby wszystko. Próbuje stworzyć jej jak najlepsze warunki do startu w dorosłe życie i marzy o tym, by celująco zdała maturę, a potem wyjechała na studia do Wielkiej Brytanii. Jednak w obliczu dramatycznego zdarzenia bezgraniczna miłość i dobre chęci okażą się niewystarczające. Kłamstwa, hipokryzja i konieczność kompromisów uruchamiają lawinę wydarzeń, które wystawią mężczyznę i jego bliskich na próbę.
Nagrody
2016 – Złota Palma w Cannes – Najlepsza reżyseria
2016 – Europejska Nagroda Filmowa – trzy nominacje
Czwartek, 27 kwietnia, godzina 18.30
KLIENT, reż. Asghar Farhadi
Goście dyskusji: Artur Zaborski, Magdalena Felis
„Klient” to nowy film Asghara Farhadiego, twórcy oscarowego „Rozstania”. Jeden z najwybitniejszych reżyserów światowego kina powraca z rozgrywającym się we współczesnym Teheranie thrillerem psychologicznym. „Klient” otrzymał nagrody za najlepszy scenariusz i najlepszą rolę męską w Cannes, a także drugiego w karierze Farhadiego Oscara dla Najlepszego Filmu Nieanglojęzycznego.
Młode małżeństwo musi nieoczekiwanie opuścić swoje mieszkanie. Wprowadzają się do użyczonego przez znajomego lokalu w centrum Teheranu, nie zdając sobie sprawy, kto był jego poprzednim najemcą. Gdy w nowym mieszkaniu nieznany sprawca napada na kobietę, jej mąż rozpoczyna prywatne śledztwo. Mężczyzna usiłuje za wszelką cenę, bez pomocy policji, dotrzeć do agresora, by poznać motywy jego działania. Seria nieoczekiwanych wydarzeń w dramatyczny sposób zmieni życie małżonków.
„Klient” to pełna napięcia opowieść o dwójce kochających się ludzi i o tym, jak seria drobnych, pozornie właściwych decyzji potrafi zachwiać ich związkiem.
Nagrody
2017 – Oscar dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego
2016 – Cannes – Złota Palma za scenariusz
2016 – Cannes – Złota Palma dla najlepszego aktora