Wydarzenia
Debata: bioróżnorodność
Debata: bioróżnorodność

Dyskusja po filmie „Ziarno: nieznana historia”.

Jak uprawiać warzywa i owoce, zaczynając od wyboru ziemi, poprzez nasiona, pielęgnację i uprawę w mieście? Jak je przetwarzać, przechowywać i odpowiednio traktować w kuchni? Co to znaczy jeść sezonowo, używać warzyw jako domowych kosmetyków i lekarstw? Jak wykorzystywać rosnące dookoła chwasty i dzikie rośliny? Czego potrzebują nasiona do wykiełkowania oraz jak należy umieszczać je w ziemi?

Wydarzenie w ramach festiwalu Millennium Docs Against Gravity.

Debata w Gdyńskim Centrum Filmowym (sala Warszawa) – sobota, 20 maja 2017 roku, po filmie pt. „Ziarno” nieznana historia” (początek o godzinie 17.00, film trwa 96 minut).

Wstęp na debatę jest wolny, a bilety na film można kupić on line w zakładce „Kino Studyjne”.

Podczas dyskusji poznamy też problemy płynące z genetycznej modyfikacji nasion oraz dowiemy się, jakim istotnym zagrożeniom podlegają rośliny jadalne w Polsce. W ciągu niespełna wieku rolnictwa przemysłowego pieczołowicie budowana od tysiącleci obfitość nasion i roślin drastycznie spada, a wiele z nich zagrożonych jest wyginięciem. Dawniej w Polsce korzystaliśmy z ponad dziewięciu tysięcy roślin. Dziś z dziesiątek odmian jednego warzywa, jemy zaledwie kilka. Jaki ma to wpływ na nasze zdrowie?

Dzięki wsparciu Banku Nasion tuż po spotkaniu nasiona dawnych odmian dyń i innych warzyw będzie można zabrać ze sobą i posadzić na działce czy na balkonie, osobiście przyczyniając się do wzbogacenia bioróżnorodności w Polsce. Na miejscu dostępna będzie również premierowa książka Sebastiana Kulisa „Roślinne Porady warzywa”, w której przeczytamy o niemarnowaniu żywności, sezonowości i czerpaniu maksimum z liści, kwiatów i kory.

W debacie udział wezmą:

Sebastian Kulis – autor portalu „Roślinne porady”

Marcin Gerwin – autor książki „Żywność przyjazna dla klimatu”

Zofia Weiss – prowadzi, wraz z mężem, gospodarstwo ekologiczne Przytoki

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola