Na ekranie: leśne przygody bohaterów książkowych opowieści
„Wiking Tappi” oraz „Miłek z Czarnego Lasu” – Gdyńskie Centrum Filmowe zaprasza dzieci na spotkanie z bohaterami współczesnych polskich animacji. Wybrane odcinki obu serii wypełnią program poranka filmowego z cyklu „Bajka w Centrum” w sobotę, 17 listopada 2018 roku, o godzinie 10.00. Po seansie dzieci odwiedzi Witold Ciechanowicz z Nadleśnictwa Marszewo i opowie, jak zwierzęta w lesie przygotowują się do zimy.
Chętnych zapraszamy do udziału w sesji fotograficznej, podczas któej można wykonać rodzinne zdjęcie w scenerii świątecznej.
Studio fotograficzne w Gdyńskim Centrum Filmowym będzie otwarte od godziny 9.00 do 12.00. Zdjęcie można wykonać w cenie biletu na poranek „Bajka w Centrum”.
Bilety w sprzedaży w kasie Kina Studyjnego GCF oraz on line TUTAJ.
Po projekcji bajek widzowie spotkają się, już po raz kolejny, z Witoldem Ciechanowiczem z Nadleśnictwa Marszewo, który odkryje przed dziećmi tajemnice zimowego lasu. Opowie, w jaki sposób zwierzęta przygotowują się do zimy oraz jak podczas jesienno-zimowych spacerów obserwować i wsłuchiwać się w przyrodę.
„Miłek z Czarnego Lasu” , reż. Ewelina Stefańska
Opowieść o trudnej sztuce akceptacji i tolerancji kogoś obcego we własnym, znanym i zamkniętym świecie. Główny bohater, rude stworzonko o imieniu Miłek, ucieka z niewoli i ciężko mu komuś zaufać. Z kolei mieszkańcy Czarnego Lasu, dokąd trafia, czują się bezpiecznie we własnym gronie i każdego obcego traktują jak intruza. Mimo to, pod wpływem empatii, dają Miłkowi szansę. I tak zaczyna się opowieść o wzajemnym zrozumieniu, szukaniu i znalezieniu przez Miłka przyjaciół, a nawet… o pierwszej miłości.
Jest to więc opowieść o tym, jak wszyscy dojrzewają do decyzji, jedni by dać Miłkowi szansę i wznieść się ponad własny strach i uprzedzenia, a sam Miłek, by nowe środowisko zaakceptować, znaleźć swoje miejsce na ziemi, zdobyć przyjaciół i pozostać wiernym swoim zasadom. W roku 2008 jury Polskiej Sekcji IBBY uznało powieść Romualda Pawlaka pt. „ Miłek z Czarnego Lasu”, na której opiera się filmowa animacja, za Najlepszą Książkę dla Dzieci.
„Wiking Tappi reż. Andrzej Piotr Morawski
We wspaniałym, magicznym Szepczącym Lesie, który ciągnie się nad brzegami Lodowej Zatoki mieszka wiking Tappi. Nie jest on prawdziwym wikingiem, gdyż ani w głowie mu wymachiwanie mieczem. Jego największą bronią są uśmiech, życzliwość i pomysłowość. Tappi jest bowiem obrońcą Szepczącego Lasu i wszystkich jego mieszkańców. Nie pozwoli, by komukolwiek stała się krzywda i gotów jest pomóc każdemu, kto znajdzie się w tarapatach.
Poranki filmowe dla dzieci „ Bajka w Centrum” to cykliczny projekt Gdyńskiego Centrum Filmowego skierowany do najmłodszych odbiorców sztuki filmowej oraz ich bliskich z Trójmiasta i okolic. Oprócz walorów naukowych, spotkania te mają na celu zachęcanie rodziców do kreatywnego spędzania czasu wspólnie z dziećmi poza domem. Odbywające się kilka razy w miesiącu spotkania z animacjami, mają na celu zaznajomić młodych widzów z kulturą polskiej sztuki filmowej poprzez projekcję w kinie połączoną z zabawą. Spotkania z polskimi bajkami mają rozwinąć kreatywność dzieci oraz zaznajomić je z kulturą odbioru kina.
Projekt zrealizowano przy wsparciu Miasta Gdyni.