Wydarzenia
Bajka w Centrum. Marzec 2017
Bajka w Centrum. Marzec 2017

Filmy z cyklu „Bajki i baśnie polskie” plus warsztat filmowy.

Gdyńskie Centrum Filmowe zaprasza dzieci, i ich opiekunów, na kolejny poranek filmowy z cyklu „Bajka w Centrum” w sobotę, 17 marca 2018 roku, o godzinie 10.30. W programie wybrane odcinki serii animowanej „Bajki i baśnie polskie”

Bilety w cenie 11 złotych można kupić TUTAJ.

Poranki filmowe dla dzieci to cykliczny projekt Gdyńskiego Centrum Filmowego skierowany do najmłodszych odbiorców sztuki filmowej. Spotkania z polskimi bajkami mają rozwinąć kreatywność dzieci oraz zaznajomić je z kulturą odbioru kina. Projekt „Bajka w Centrum” zrealizowano przy wsparciu Miasta Gdyni.

Podczas spotkania reżyser Robert Turło stworzy wraz z widzami krótką animację poklatkową według historii wymyślonej przez dzieci.

Cykl „Bajki i baśnie polskie” tworzyło wielu znakomitych polskich artystów: grafików, reżyserów, scenarzystów, muzyków. Wśród nich Zbigniew Kotecki, Witold Giersz, Robert Turło, Jacek Adamczak, Andrzej Gosieniecki, Zbigniew Kozub, Aniela Lubieniecka, Krzysztof Napierała, Artur Wrotniewski, Hieronim Neumann i Jacek Kasprzycki.

Serial oparto na motywach znanych polskich baśni, bajek i legend. Dzięki swojej otwartej formie poszczególne części różnią się między sobą stylistyką i estetyką, tym samym pokazując bogactwo artystyczne i różnorodność interpretacyjną. Seria zdobyła wiele nagród na polskich i międzynarodowych festiwalach.

Podczas poranka w Gdyńskim Centrum Filmowym dzieci zobaczą odcinki:

O niezwykłej przyjaźni, reż. Robert Turło

Kopciuch, reż. Paweł Czarzasty

O wężowej wdzięczności, reż. Robert Turło

O psach i kotach, reż. Joanna Jasińska Koronkiewicz

O wężowej wdzięczności, reż. Robert Turło

Opowieść o tym, że nawet królewską pychę i poczucie bezkarności może spotkać zasłużona kara, jeśli wśród poddanych są ludzie o czystym sercu…

Dawno, dawno temu, a może nie tak dawno, za górami, za lasami, a może gdzieś niedaleko, żyje sobie Bartek, który opatruje złamane skrzydło Kaczuszce i tak zawiązuje się między nimi przyjaźń. Pewnego dnia, kiedy wraca do domu widzi, że chatę zajęli obcy ludzie, Kaczuszka jest związana, a Kucharz zamierza przygotować z niej główne danie dla Króla. Wcześniej, Bartek ratuje z opresji Wężowego Króla, który daje magiczną moc fujarce, na której Bartek lubi grać. Moc fujarki uwalnia Kaczuszkę, a ekipę Króla spotyka zasłużona kara. W końcu poddani Króla postanawiają oddać koronę Bartkowi, a Wężowy Król zamienia Kaczuszkę w Królewnę…

o wezowej wdziecznosci (23).jpg

Kopciuch, reż. Paweł Czarzasty

Opowieść o tym, że każdy może sam kształtować swój los przez wybory, jakich w życiu dokonuje…

Polska wersja powszechnie znanej bajki o Kopciuszku, która wnosi zupełnie nowe spojrzenie na bohaterów i motywy ich działania. Dawno, dawno temu, a może nie tak dawno… za górami, za lasami, a może gdzieś niedaleko… królewna Anusia sprzeciwia się swatom ojca, opuszcza rodzinny zamek i wyrusza w świat. Przyjmuje pracę pomocy kuchennej w sąsiednim królestwie i tak zostaje nazwana Kopciuchem. Dzięki swojej dobroci i magii Złotego Dębu, rozkochuje w sobie butnego Królewicza, który wcześniej nie zwraca uwagi na jakiegoś tam Kopciucha…

38_kopciuch (16) - kopia.jpg


O psach i kotach, reż. Joanna Jasińska-Koronkiewicz

Opowieść o tym, że łamanie prawa dla własnych korzyści, zawsze prowadzi do chaosu i głębokich podziałów oraz że stare porzekadło „żyją jak pies z kotem” nie wzięło się znikąd…

Dawno, dawno temu, a może nie tak dawno… za górami, za lasami, a może gdzieś niedaleko… w znanym mieście Krakowie, psy, koty, myszy a nawet ludzie żyją ze sobą w wielkiej przyjaźni. Aż pewnego razu za sprawą psa Opryszka i kotki Gryzeldy dochodzi do złamania niepisanego prawa, co się komu należy, jeżeli spadnie ze straganu na ziemię. I tak zostaje spisany kodeks, który ma obowiązywać wszystkich. Jednak wkrótce każdy interpretuje zapisy kodeksu na swoją korzyść, aż w końcu wszyscy kłócą się ze wszystkimi…

39_o psach i kotach (21).jpg

O niezwykłej przyjaźni, reż. Robert Turło

Opowieść o życiu, które naturalnie prowadzi do starości i o tym, że szacunek do starości jest częścią dobrego życia…

Dawno, dawno temu, a może nie tak dawno… za górami, za lasami, a może gdzieś niedaleko… na polanie w pewnym lesie spotykają się wyrzucone przez ludzi ze swoich domów stare zwierzęta: Osioł – bo nie miał już sił pracować, Pies – bo nie potrafił już pilnować gospodarstwa, Kot – bo nie polował na myszy i Kogut – bo o świcie przestał piać. Każde z nich wspomina chwilę, w której stracili schronienie. Wraz z nadejściem nocy, postanawiają razem wyruszyć w świat i znaleźć nowy dom. 

Po długiej leśnej wędrówce widzą w oddali światło, a kiedy podchodzą bliżej, Pies poznaje tych samych rabusiów, którzy okradli jego gospodarza, a teraz plądrują dom Leśniczego. Po naradzie postanawiają przepędzić intruzów i wspólnie tworzą „potwora”, który rży, pieje, miauczy i szczeka jednocześnie. Przerażeni rabusie uciekają w popłochu, a Leśniczy, który wraca rano do domu, szybko orientuje się co zaszło i postanawia przygarnąć dzielne zwierzęta. Odtąd żyją razem długo i szczęśliwie…

o niezwykłej przyjazni (7).jpg

17 marca logotypy.jpg
Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola