Wydarzenia
Bajka w Centrum
Bajka w Centrum

Filmy animowane w reżyserii Pawła Czarzastego i zabawa w dubbing.

Gdyńskie Centrum Filmowe zaprasza najmłodszych widzów, i ich opiekunów, na kolejne spotkanie z polską animacją dla dzieci. Poranek filmowy w cyklu „Bajka w Centrum” odbędzie się w sobotę, 8 kwietnia, o godzinie 10.00. Bilety kosztują 11 złotych. W programie m.in. filmy z cyklu „Bajki i baśnie polskie”.

Poranki filmowe dla dzieci to projekt GCF skierowany do najmłodszych odbiorców sztuki filmowej. Cykliczne spotkania z polskimi bajkami mają rozwinąć kreatywność dzieci oraz zaznajomić je z kulturą odbioru kina.

Najmłodsi widzowie Kina Studyjnego GCF tym razem zobaczą filmy wyreżyserowane przez Pawła Czarzastego, twórcy filmów fabularnych i animowanych oraz efektów specjalnych. Na co dzień współpracuje on z TV Studiem Filmów Animowanych w Poznaniu. Tworzy także filmy dokumentalne oraz reklamy promujące nowo projektowane założenia architektoniczne z wykorzystaniem zaawansowanych technik 3D. Pracuje przy projektowaniu i grafice w dziedzinie multimediów.

Agatka i Zastępca, reż. Paweł Czarzasty

W dniu Wigilii Agatka z chomikiem Cyrylem lepią bałwana. Nagle zaczyna padać śnieg i oboje przenoszą się na Daleką Północ do siedziby Świętego Mikołaja. Poznają tam Skrzaty – pomocników Mikołaja i dowiadują się, że Cyryl musi zastąpić Św. Mikołaja w obdarowaniu dzieci gwiazdkowymi prezentami. Mimo protestów Cyryla, zostają wsadzeni na sanie pełne paczek.

Renifery ruszają z kopyta, a Agatka i Cyryl w biegu wrzucają paczki do kominów. Po wypełnieniu misji renifery wyruszają w drogę powrotną, a w realnym świecie Agatka i Cyryl znowu są w przydomowym ogródku. Okazuje się nawet, że Cyryl „zabrał” patyk z Dalekiej Północy, który pasuje na nos dla bałwanka. Mama woła Agatkę do domu, bo nadszedł już czas na świąteczne prezenty…

Bursztynowa Korona, reż. Paweł Czarzasty (z cyklu „Bajki i baśnie polskie”)

Dawno, dawno temu, a może nie tak dawno… Za górami, za lasami, a może gdzieś niedaleko… w pewnej rybackiej wiosce nad morzem Bałtyckim, żył sobie chłopiec o imieniu Mikołaj. Kiedy inni pracowali, Mikołaj wolał spędzać czas albo na psotach, albo nad morzem w poszukiwaniu bursztynów. Często podkopywał korzenie nadmorskich sosen w przekonaniu, że tam w końcu znajdzie swój wymarzony bursztyn.

Pewnego razu, zaczajony na wydmach widzi, jak z morza wychodzi Panna Wodna i kładzie na pisku bursztynową koronę. Mikołaj niewiele myśląc, postanawia ukraść koronę. Wtedy Panna Wodna wzywa na pomoc wiatr i morskie fale. Wzburzone morze odbiera koronę Mikołajowi. Zjawia się Król Bałtyku. Postanawia ukarać Mikołaja i zamienić go w nadmorską roślinę…

Warszawska Syrenka, reż. Paweł Czarzasty (z cyklu „Bajki i baśnie polskie”)

Dawno, dawno temu, a może nie tak dawno… za górami, za lasami, a może gdzieś niedaleko… pewna ciekawa świata Syrenka popłynęła w górę Wisły, w głąb nieznanego lądu. Nieopodal rybackiej wioski spotyka Suma, który zachwycony jej urodą pokazuje jej okolicę. Nisza w zakolu rzeki daje jej schronienie, a ryby i raki stają się jej nowymi przyjaciółmi.

Syrenka często śpiewa, a jej piękny głos zachwyca Szymka, chłopca, który wraz z bratem Mateuszem pomaga ojcu w łowieniu ryb. Pewnego razu Szymkowi udaje się zobaczyć Syrenkę i odtąd ciągle o niej myśli. Kiedy pyta Pustelnika o jej pochodzenie, ten opowiada mu o Syrence i przestrzega, żeby lepiej o niej nie rozpowiadać, bo może spotkać ją jakaś krzywda.

Szymek dzieli się jednak swoim odkryciem z Mateuszem. Jakże wielkie jest jego zdziwienie, gdy pewnej nocy odkrywa, że Ojciec i brat uwięzili Syrenkę i chcą sprzedać ją Księciu. Szymek uwalnia Syrenkę, a ona w dowód wdzięczności obiecuje, że zawsze będzie czuwała nad osadą. Po wielu, wielu latach w miejscu rybackiej wioski powstaje piękne miasto Warszawa, a Syrenka staje się jej symbolem i herbem.

Miś Fantazy: Złamana pieczęć, reż. Paweł Czarzasty

Miś Fantazy, Zagadka i Julka bawią się w podchody. Po sprzeczce z Zagadką, Fantazy idzie sam szukać Julki. Przez przypadek odkrywa znak wyryty w skale. Wchodzi do tajemniczej jaskini, w której znajduje zamkniętą i zapieczętowaną skrzynię. Nieopatrznie łamie pieczęć. Po chwili staje oko w oko z Duchem Pirata.

W tym samym czasie, Julka, Zagadka, Żaba Kapa-kapa, Czarodziej Prospero i Żuczek Wesołek, zaniepokojeni przedłużającą się nieobecnością Misia, podejmują poszukiwania…

Po projekcji reżyser Paweł Czarzasty zaprosi dzieci do zabawy w dubbing. Podkładając głos bajki, będą mogły poćwiczyć intonację i oswoić się z mikrofonem. Młodzi widzowie podpatrzą pracę realizatora dźwięku i montażysty, dowiedzą się, jak działa studio nagraniowe i do czego służą zgromadzone w nim tajemnicze urządzenia. Rezultatem warsztatów będzie nagrany fragment bajki, której bohaterowie mówią głosami biorących udział w spotkaniu dzieci.

Bajka w centrum 25 marca same loga.jpg

foto. Tomek Kaminski_Poranki Filmowe4_25_03_17_0004.jpg

foto. Tomek Kaminski_Poranki Filmowe4_25_03_17_0025.jpg

foto. Tomek Kaminski_Poranki Filmowe4_25_03_17_0061.jpg

foto. Tomek Kaminski_Poranki Filmowe4_25_03_17_0114.jpg

Fot. Tomek Kamiński. Poranek filmowy 25 marca 2017 roku.

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola