Wydarzenia
Akademia Dokumentalna 22. MDAG | Pokaz filmu ZHAKOWAĆ HEJT + spotkanie z Przemkiem Staroniem
Akademia Dokumentalna 22. MDAG | Pokaz filmu ZHAKOWAĆ HEJT + spotkanie z Przemkiem Staroniem

Akademia Dokumentalna dla szkół podczas 22. Millennium Docs Against Gravity! Pokaz filmu ZHAKOWAĆ HEJT + spotkanie z Przemkiem Staroniem

  • 16 maja 2025, 11:00
  • Gdyńskie Centrum Filmowe

BILETY dostępne w kasie kina GCF lub na naszej stronie w zakładce REPERTUAR.

W tym roku czterem projekcjom filmów nagradzanym na międzynarodowych festiwalach i pokazywanych premierowo w Polsce na 22. MDAG będą towarzyszyły specjalne spotkania edukacyjne dla młodzieży! Pozwolą pogłębić poruszane w filmach zagadnienia – obejmujące kompetencje obywatelskie i międzykulturowe, psychologię, ekologię, krytyczny odbiór tekstów kultury.

 

O filmie „Zhakować hejt”

O uważność w świecie internetu apeluje Simon Klose w filmie „Zhakować hejt”, którego bohaterką jest uznana i wielokrotnie nagradzana szwedzka dziennikarka śledcza My Vingren. Prowadząc wnikliwe badania na temat ekstremizmu, grup nienawiści oraz białej supremacji dociera w bardzo niebezpieczne rejony. Dzięki funkcjonowaniu pod fałszywymi profilami w sieci, My Vingren obnaża charakter działań ruchów ekstremistycznych, wykorzystujących media społecznościowe do rekrutacji członków i radykalizacji społeczeństwa. Ambitne śledztwo ostatecznie prowadzi do amerykańskiej badaczki, pisarki i prawniczki Aniki Collier Navaroli – sygnalistki w platformie X, i aktywisty Imrana Ahmeda pozwanego przez Elona Muska za ujawnienie wzrostu udokumentowanej mowy nienawiści na platformie X. Arnika i Imran wspólnie pracują nad sposobem, w jaki można pociągnąć firmy technologiczne do odpowiedzialności za promowanie mowy nienawiści oraz nawoływanie do przemocy.

 

Spotkanie po filmie poprowadzi Przemek Staroń – psycholog, wykładowca, trener i edukator, autor książek „Szkoła bohaterek i bohaterów, czyli jak sobie radzić z życiem” i „Szkoła bohaterek i bohaterów, czyli jak radzić sobie ze złem”. Nagrodzony przez KE twórca Zakonu Feniksa, tutor ponad 50 olimpijczyków z filozofii. Twórca #utrzy, wyróżniony w konkursie im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata”, nagrodzony LGBT+ Diamond 2019 Polish Business Award, Nauczyciel Roku 2018, finalista Global Teacher Prize 2020, Digital Shaper 2020, Członek Kolegium Ekspertów Instytutu Strategie 2050.

 

Jak zapisać klasę?

Wystarczy wysłać maila na rezerwacje@gcf.org.pl, podając informacje o wybranym filmie oraz liczbie osób biorących udział w Akademii. Koszt to 17 zł od osoby (opiekunowie grupy za darmo).

 

Ograniczenia wiekowe: od lat 16

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola

Gdyńskie Centrum Filmowe
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.