Pokaz filmu plus dyskusja.
Akademia Dokumentalna jest jedynym w Polsce programem edukacyjnym w całości opartym na wybitnych, nagradzanych na światowych festiwalach, filmach dokumentalnych. Po każdej projekcji zaplanowano dyskusję. Misją Akademii jest zainteresowanie widzów wszystkich pokoleń filmem dokumentalnym, gatunkiem kina niezwykle popularnym na świecie.
Podczas czwartego spotkania Akademii zaprezentowany zostanie film pt. „Spotkania na krańcach świata” w reżyserii Wernera Herzoga.
Antarktyda w filmie Herzoga znajduje nowy wymiar i znaczenie. Południowe krańce naszego świata są magnesem dla plejady gwiazd nauki, którym znudziła się postindustrialna cywilizacja codzienności. Naukowcy pracują tu dla ludzkości, która wkrótce ma opuścić Ziemię. Reżyser stawia pytania o to, kim są, jakie są ich marzenia. Jego bohaterowie są dość ekscentryczni. Elektryczne gitary na dachu stacji naukowej oddalonej o dziesiątki kilometrów od głównego miasteczka, to tylko jeden z wielu przykładów ich indywidualizmu.
Hydraulik wywodzący się z królewskiej rodziny Azteków czy filozof pracujący jako operator koparki, to inny przykład elitarności tego miejsca. Swoboda, z jaką o swojej pracy i jej wyjątkowym charakterze opowiadają, fascynuje i odzwierciedla ich wewnętrzną wolność. W Mc Murdo, głównej bazie naukowej, która przypomina miasteczko górnicze, nadal stoi dom zbudowany w 1901 roku przez pierwszych zdobywców Antarktydy, Scotta i Shackletona. Herzog pokazuje materiały archiwalne, nadając drugi wymiar oglądanej teraźniejszości. Sposób przedstawiania przyrody Bieguna Południowego i łączenie go ze specyficzną ścieżką dźwiękową dają poczucie zbliżania się do tajemnicy. Na początku filmu dowiadujemy się, że nie będzie to kolejny film o pingwinach. Jednak pewien zagubiony pingwin odciśnie piętno na tym filmie…
Wybrane nagrody i wyróżnienia:
2009 – Nominacja do Oscara w kategorii „Najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny”
2009 – Nagroda Independent Spirit w kategorii „Najlepszy film dokumentalny”
2008 – Nominacja do nagrody Satellite w kategorii „Najlepszy film dokumentalny”
Spotkania po projekcji poprowadzą filmoznawczynie, doktorantki Uniwersytetu Gdańskiego i członkinie Pracowni Badań Produkcyjnych i Nowej Historii Kina, Paulina Pohl i Krystyna Weiher-Sitkiewicz. Liczymy, że uczestnicy Akademii, zauroczeni światem, który zaprezentujemy na dużym ekranie, chętnie będą się dzielić własnym życiowym doświadczeniem.
Filmy, które trafiły do programu Akademii Dokumentalnej dla Seniorów, pochodzą z Millennium Docs Against Gravity Film Festiwal, jednego z największych festiwali filmów dokumentalnych na świecie, którego pierwsza trójmiejska edycja odbyła się w tym roku w Gdyńskim Centrum Filmowym i cieszyła się ogromnym powodzeniem widzów. Wtedy właśnie zainaugurowaliśmy Akademię Dokumentalną dla Seniorów.
Zajęcia Akademii Dokumentalnej dla Seniora odbywają się w Gdyńskim Centrum Filmowym, w sali Goplana. o godzinie 10.30. Wstęp: 10 złotych.
W razie dodatkowych pytań prosimy o kontakt z prowadzącą spotkania, Pauliną Pohl: akademia@againstgravity.pl , tel: 793 433 767