Wydarzenia
22. MDAG | Pokaz filmu ARCHITEKTURA CSSR 58-89 + spotkanie: JAK SIĘ MA POLSKI SOCREALIZM?
22. MDAG | Pokaz filmu ARCHITEKTURA CSSR 58-89 + spotkanie: JAK SIĘ MA POLSKI SOCREALIZM?

Pokaz filmu ARCHITEKTURA CSSR 58-89 + spotkanie: JAK SIĘ MA POLSKI SOCREALIZM? (cykl MIASTOPROJEKCJE)

  • 18 maja 2025, 16:30
  • Sala Warszawa, Gdyńskie Centrum Filmowe

BILETY dostępne w kasie kina GCF lub na naszej stronie w zakładce REPERTUAR.

O spotkaniu

Po projekcji przyjrzymy się rodzimej architekturze socrealistycznej. Jak zdominowała polską przestrzeń? Co o planach miejskich poprzedniej epoki mówi nam współczesna myśl urbanistyczna? Co wynika ze zderzenia owianego kultem gdyńskiego modernizmu z funkcjonalnością wielkiej płyty i jak patrzy się na Bałtyk z okien PRL-owskich bloków? Co dalej z dziedzictwem socrealizmu w kraju i w Trójmieście? Na te pytania, na zaproszenie Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku, spróbują znaleźć odpowiedzi ekspert_ki w dziedzinie.

 

Gość:

Paweł Mrozek – architekt urbanista. Miejski aktywista. Współzałożyciel i wiceprezes Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej. Członek Miejskiej Komisji Urbanistyczno Architektonicznej Miasta Gdańska. W swojej działalności skupia się na wdrażaniu w polityce miejskiej procesów partycypacji, zwiększania udziału środowisk naukowych oraz mieszkańców w procesach kształtowania polityki przestrzennej i transportowej Aglomeracji Gdańskiej. Założyciel facebookowego profilu Sto Lat Planowania, za który otrzymał nagrodę Marszałka Województwa Pomorskiego i Gazety Wyborczej „Urbanistyczny Sztorm Roku”.

 

Prowadząca:

Małgorzata Muraszko – dziennikarka i redaktorka „Gazety Wyborczej”. Specjalizuje się w tematyce kulturalnej, szczególnie bliskie są jej muzyka, literatura i film. Pisze także o jedzeniu i trójmiejskich nowinkach kulinarnych na profilu @miejscowka_trojmiasto

 

O filmie ARCHITEKTURA CSSR 58-89, reż. Jan Zajicek

Pierwszy film dokumentalny na temat czechosłowackiej architektury lat 58.-89. ubiegłego wieku, oparty na oryginalnym pomyśle czeskiego rapera, twórcy graffiti i komiksów – Vladimira 518. Film kompleksowo przedstawia ten okres w architekturze – brutalnie pięknej i równie brutalnie zaniedbanej. Oprócz zalewu prefabrykowanych bloków mieszkalnych pojawiały się w niej wyjątkowe pod każdym względem, ponadczasowe budynki. To portret epoki, w której nowoczesny i inspirujący nurt architektury rozkwitał równolegle obok tego oficjalnego i ustrukturyzowanego.

 

Partnerem spotkania jest Kino Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola

Gdyńskie Centrum Filmowe
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.