21. MDAG | Filmy krótkometrażowe. Blok 4

6000 kłamstw

 

(6000 lies)

 

Francja / France, 2024, 5 min

 

Reżyseria / Directed by: Simon Rieth

 

„6000 kłamstw” to przeszywająca opowieść, która w ciągu zaledwie pięciu minut dotyka niezwykle głęboko emocji takich, jak nadzieja, strach i strata. Zaczyna się od dobrze znanych wszystkim z komedii romantycznych obrazów z USG, które przedstawiają rozwój płodu w łonie matki. Tylko czy to, na co patrzymy, jest prawdą? Film szybko zaczyna przekraczać granicę między rzeczywistością a fikcją, stając się niezwykle emocjonalnym świadectwem upiornego doświadczenia, które wielu z nas przeżywa w milczeniu i samotności. Ta spełniona artystycznie historia ma swój początek w osobistych doświadczeniach twórcy i jego żony.

 

Blask lodu

 

(Isblink)

 

Szwecja/ Sweden, 2024, 14 min

 

Reżyseria / Directed by: Olga Krüssenberg

 

Norweskie wyspy Svalbard to najbardziej wysunięte na północ naszej planety miejsce zamieszkiwane na stałe przez ludzi. Chociaż wydaje się, że czas stoi tam w miejscu, równocześnie szybko ucieka, przybliżając z każdą chwilą nadciągającą katastrofę. Kiedyś skute lodem wzgórza nie stanowiły zagrożenia dla miejscowej ludności. Teraz coraz częściej dochodzi do lawin, które zbierają krwawe żniwo wśród mieszkańców. Nawet w najdalszym zakątku naszego globu, do którego dotychczas uciekano w poszukiwaniu spokoju i stałości, ludzie są obecnie zmuszeni do redefinicji świata, który znali.

 

Inaczej nie chcę

 

(Wouldnt Make It Any Other Way)

 

USA / USA, 2024, 20 min

 

Reżyseria / Directed by: Hao Zhou

 

Mała pracownia wypełniona dźwiękiem maszyny do szycia i kolorowymi materiałami to mikrokosmos osoby bohaterskiej tego niezwykle czułego filmu. Widzimy w nim człowieka całkowicie oddanego swojej pasji do projektowania strojów, któremu udało się zbudować całkiem udane życie w małym miasteczku w Iowa. Ma swoich przyjaciół i ulubione miejsca, ale pojawia się wyzwanie zawodowe, które powoduje, że decyduje się wrócić na rodzinną wyspę Guam. Tam równowaga, którą ta barwna, queerowa osoba zdołała zbudować z dala od nietolerancyjnego ojca, zostanie poddana próbie.

 

Notatki o życiu i śmierci

 

(Papa – Notes on Life and Death)

 

Dania / Denmark, 2023, 19 min

 

Reżyseria / Directed by: Andreas Bøggild Monies

 

Lea Glob, reżyserka filmu „Apolonia, Apolonia” (zdobywcy głównej nagrody na Millennium Docs Against Gravity w 2023 roku), prawie przypłaciła poród życiem. Chociaż jej dziecko urodziło się zdrowe, jej stan, w wyniku komplikacji, tak się pogorszył, że musiała zostać na pewien czas wprowadzona w stan śpiączki. Lekarze walczyli o jej życie, a jej partner wraz z noworodkiem czekali na to, co przyniesie los. Andreas postanowił zarejestrować w postaci zdjęć i krótkich nagrań ten pełen napięcia moment zawieszenia pomiędzy życiem a śmiercią, który przeżywała jego ukochana. Wszystkie zgromadzone przez niego materiały dały początek niezwykłemu filmowi, który jest równocześnie listem miłosnym i szpitalnym dziennikiem, łączącym radość z przerażeniem.

 

Przewrót

 

(The Takeover)

 

Afganistan / Afghanistan, 2023, 33 min

 

Reżyseria / Directed by: Anders Hammer

 

Nominowany do Oscara® wybitny norweski korespondent wojenny Anders Hammer skupia się w swoim filmie na sytuacji kobiet zaraz po przejęciu władzy przez talibów w Afganistanie. Po jednej stronie konfliktu znajdują się niezwykle dzielne przeciwniczki odbierania praw kobietom, które wychodzą na ulice. Narażają swoje życie, żeby walczyć o wolność dla siebie i swoich córek. Z drugiej strony znajdują się sojuszniczki nowego reżimu. Talibowie przez jakiś czas pozwalają im zabierać głos, ale z czasem nawet wychwalające je zwolenniczki zmian znikają z oficjalnych konferencji. Szkoły dla dziewcząt, do których przedstawiciele nowej władzy jeszcze przed chwilą zapraszali zagranicznych dziennikarzy, żeby udowodnić, że nic się przecież nie zmieni, zostają zamknięte. Twarze kobiet w przestrzeni publicznej są zamalowywane, jakiekolwiek protesty są od razu krwawo tłumione, a wraz z tymi zamianami odchodzi w zapomnienie poczucie wolności i równości.

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola