Thumbnail
21. MDAG | E.1027 – Eileen Gray i dom nad morzem | pokaz filmu ze spotkaniem

Spotkanie: Cykl Miastoprojekcje. Budowa na horyzoncie – wyzwania nadmorskiej architektury, stylistyka kurortu oraz wpływ na środowisko i dobrostan lokalnej społeczności

 

po filmie E.1027 – EILEEN GRAY I DOM NAD MORZEM, reż. Beatrice Minger i Christoph Schaub

 

Partner: Kino Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku

 

Film stanowi przyczynek dla dwutorowej dyskusji. Po pierwsze, zastanowimy się, jak ma się współcześnie nadmorska architektura, spojrzymy wstecz na historię zabudowy Trójmiasta i północnych Kaszub. Jak działania człowieka wpływają na nasze środowisko? Na ile są one legalne? Czy usypywanie plaży pozbawia nas naturalnej ochrony przed powodzią i do czego człowiek posuwa się w imię większego zysku ekonomicznego? Drugi tor dyskusji będzie przebiegał wokół feminizacji architektury. Rozważymy, czy wrażliwość płci ma przełożenie na przestrzeń miejską. Na co zwracają uwagę architektki, a na co architekci? Morze pytań zada naszym ekspert_kom Joanna Wiśniowska, od lat śledząca na łamach Gazety Wyborczej procesy klimatyczne zachodzące na polskim wybrzeżu.

 

Goście:

 

Katarzyna Rozmarynowska, dra hab. inż. arch. – architektka i urbanistka, specjalistka w dziedzinie architektury krajobrazu i historii sztuki ogrodowej. Wiceprezeska Instytutu Ochrony Krajobrazu Pomorza. Autorka monografii „Ogrody odchodzące…? Z dziejów gdańskiej zieleni publicznej 1708-1945” oraz licznych artykułów naukowych i popularnonaukowych, specjalistycznych opinii, wystaw oraz opracowań studialnych i projektowych, związanych tematycznie z zielenią. Przez ponad trzydzieści lat była związana z Wydziałem Architektury Politechniki Gdańskiej, a przez ostatnie lata z Sopocką Szkołą Wyższą.

 

Michał Domińczyk, dr hab. inż. arch. – ekspert ds. gospodarki przestrzennej. Wykładowca, architekt i historyk urbanistyki, specjalizujący się w historii prawa budowlanego i przepisów urbanistycznych oraz rewitalizacji i konserwacji zabytków. Członek Izby Architektów RP, Izby Inżynierów Budownictwa RP, Polskiego Komitetu Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków ICOMOS UNESCO oraz Congress for the New Urbanism. W latach 2003–2005 Architekt Miasta Zgierza, w 2003 r. doprowadził do powstania pierwszego w Polsce parku kulturowego „Miasto Tkaczy”. W latach 2005–2007 Miejski Konserwator Zabytków w Łodzi. Autor wielu projektów konserwatorskich, architektonicznych i urbanistycznych.

 

Prowadząca:

 

Joanna Wiśniowska – dziennikarka związana z „Gazetą Wyborczą Trójmiasto”, „Wysokimi Obcasami” i „Krytyką Polityczną”, publikowała m.in. w „Tygodniku Powszechnym”, newonce.sport i magazynie „Kopalnia. Sztuka Futbolu”. Pisze o klimacie i środowisku oraz sporcie kobiet.

 

 

Niezwykle stylowy film dokumentalny, opowiadający o kultowej irlandzkiej artystce i architektce Eileen Gray. Zbudowała swój modernistyczny dom marzeń na Lazurowym Wybrzeżu, a następnie została przyćmiona przez Le Corbusiera. Gray miała wybitny talent do projektowania. Stworzyła jedne z najbardziej kultowych mebli XX wieku. Jej dom był równocześnie dziełem sztuki, z widokiem na skąpane w słońcu Morze Śródziemne. Miejsce nosiło nazwę E.1027, co było tajemniczym skrótem imion Gray i jej kochanka – rumuńskiego architekta Jeana Badovici. Kiedy jednak Le Corbusier dowiedział się o tym projekcie, popadł w obsesję. Pokrył ściany domu muralami i opublikował ich zdjęcia. Gray potraktowała jego murale jako wandalizm i zażądała zadośćuczynienia. Le Corbusier zignorował jej życzenia i zamiast tego wybudował swój słynny Cabanon – bezpośrednio za E.1027, który do dziś dominuje w tym miejscu. Film rekonstruuje dramatyczną historię Gray i jej domu. To oszałamiająco piękna opowieść o sile kobiecej ekspresji i męskiej chęci kontrolowania jej. Genialna artystka musiała spędzić życie w cieniu swoich kolegów.

 

The Irish designer Eileen Gray builds a refuge on the Côte d’Azur in 1929. Her first house is a discrete, avant-garde masterpiece. She names it E.1027.

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola