Tytuł oryginalny: Triangle of Sadness
Kraj i rok produkcji: Szwecja/Wielka Brytania/Francja/Niemcy, 2022
Język: angielski
Gatunek: dramat, komedia
Reżyseria: Ruben Östlund
Scenariusz: Ruben Östlund
Obsada: Harris Dickinson, Charlbi Dean, Woody Harrelson, Dolly De Leon, Zlatko Burić
Najważniejsze nagrody:
- 75. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes – Złota Palma, Nagroda Francuskiego Kina Artystycznego (AFCAE)
- Europejskie Nagrody Filmowe 2022 – Najlepszy europejski film roku, Najlepszy europejski aktor roku (Zlatko Buric), Najlepszy europejski reżyser roku (Ruben Östlund), Najlepszy europejski scenarzysta roku (Ruben Östlund)
- Nagroda Stowarzyszenia Krytyków Filmowych z Los Angeles (LAFCA) dla najlepsza aktorki drugoplanowej (Dolly De Leon)
Opis filmu:
„W trójkącie” to nagrodzona Złotą Palmą szalona komedia, której akcja rozgrywa się na luksusowym jachcie, pośród najbogatszych ludzi świata. Ocean szampana, morze pieniędzy i kapitan, który zawsze płynie pod prąd (brawurowy występ Woody’ego Harrelsona!) – tak zaczyna się rejs na miarę naszych czasów. Statkiem podróżuje para modeli-celebrytów, Carl (Harris Dickinson) i Yaya (Charlbi Dean), ale ich wycieczka szybko przestaje nadawać się na Instagram. Nagły sztorm – a raczej kałszkwał – sprawia, że owoce morza wracają tam, skąd przyszły, i demoluje jacht, a wraz z nim rozsadza całą społeczną hierarchię. Wywołujący salwy śmiechu film Rubena Östlunda („Turysta”, „The Square”), jednego z najlepszych europejskich reżyserów, to bezlitosna satyra na bogatych, a także kapitalna metafora naszych czasów. Wszyscy płyniemy statkiem, który już dawno obrał kurs na katastrofę. Uratuje nas tylko śmiech!
MŁODZI W CENTRUM KINA o filmie:
Uczniowie liceów wysoko ocenili film „W trójkącie”. Otrzymał on ponad 7 punktów na skali 1-10 w pytaniu „Jak bardzo podobał Ci się film?”.
Film generalnie przypadł do gustu oglądającym. Podkreślano ciekawą fabułę, atrakcyjnie zmieniającą się scenerię i „śmieszne sceny”. Zasugerowano, że „W trójkącie” jest najlepszą z dotychczas obejrzanych przez uczniów w ramach projektu produkcją.
Wiele uwagi poświęcano przekazowi poświęconemu paradoksalnemu charakterowi struktury społecznej – różnic między klasami społecznymi, problemów związanych z odwracaniem ról, kwestiom sprawiedliwości społecznej i podziałów na bogatych i biednych. Licealiści dostrzegali demaskatorską rolę fabuły; odkrycie, kto może być „przydatny”, gdy pieniądze nie mogą zapewnić podstawowych, niezbędnych do przeżycia zasobów.
Wskazywano też, że „W trójkącie” to film o relacji miłosnej, który „wolno się rozkręca”, przez to „na początku nie wiadomo, o co chodzi”.
Oglądającym podobało się zakończenie, ale krytycznie wypowiadano się o scenie wymiotowania.