9.09 | godz. 18:00 | sala Goplana- seans ze spotkaniem |
W dzień i w nocy, przez cały rok, wolontariusze ratujący zwierzęta morskie pracują bez wytchnienia, bo wiedzą, że są one nieustannie zagrożone przez plamy ropy naftowej na morzu, coraz większy ruch statków, plastik i sztormy. Zmiany klimatyczne co roku przynoszą gwałtowne sztormy, które wyrzucają na brzeg osłabione osobniki. Film jest poetyckim esejem dokumentalnym, skupiającym się na kolizji między człowiekiem i naturą. Zabiera nas w podróż do wczesnego okresu antropocenu widzianego z perspektywy zwierzęcia i człowieka. Towarzyszymy zwierzętom w okresie rehabilitacji, widząc ich oczami i odczuwając świat stworzony przez ludzi, który okazuje się wyobcowanym, dziwnym miejsce. Film pokazuje wielowymiarowy, poruszający obraz naszych czasów, akcentując jednocześnie, jak bardzo jesteśmy wszyscy złączeni w zniuansowanym systemie rozciągającym się daleko poza gatunek ludzki.
As the peak of winter draws near, a vast European network of marine animal rescue volunteers are bracing themselves for the rough season. Night and day, all year round, they work tirelessly to rescue coastal wildlife from life-threatening elements, such as: oil, plastic or treacherous conditions. But the worst is ahead. Climate change fuels violent weather across the seas, and the annual winter storms are coming at them with an unprecedented roar. Simultaneously, the wild animals are struggling against their human surroundings with fangs and claws.
Po filmie Z DZIKIEGO MORZA, reż. Robin Petré odbędą się spotkanie „Jak ratujemy bałtyckie foki szare?” z dr Iwoną Pawliczką Vel Pawlik i pokaz zdjęć.
W języku polskim.
Partner: Stacja Morska im. prof. Krzysztofa Skóry/Instytut Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego
Gdy wprowadzono ścisłą ochronę fok szarych, w całym Bałtyku było ich około trzech tysięcy, teraz jest blisko czterdzieści tysięcy! Udało się wydobyć populację z zagrożenia wyginięciem, ale czy jest bezpieczna? Stacja Morska w Helu przy wsparciu wolontariuszy zrzeszonych w Błękitnym Patrolu prowadzi działania ochronne polegające głównie na rehabilitacji młodych fok, na pomocy dorosłym osobnikom na plaży, edukowaniu mieszkańców i turystów oraz promocji ochrony morskiej przyrody. A jak to się udaje? Doktor Iwona Pawliczka wspomina, że to pierwsza uratowana foka Balbina namówiła profesora Krzysztofa Skórę na założenie fokarium oraz wdrożenie projektu reintrodukcji gatunku w południowym Bałtyku… Na spotkaniu poznacie tę niezwykłą historię i zobaczycie mnóstwo zdjęć z podejmowanych akcji ratujących foki w ich naturalnym środowisku.
Gościnie:
dr Iwona Pawliczka vel Pawlik – szefowa Stacji Morskiej im. Profesora Krzysztofa Skóry Uniwersytetu Gdańskiego w Helu. Współtwórczyni fokarium oraz ośrodka rehabilitacji fok Stacji Morskiej. Współautorka krajowego Programu Ochrony Morświna oraz projektu programu ochrony foki szarej.