7.09 | godz. 17:30 | sala Warszawa- seans z debatą |
Południe Włoch jest pełne magii. Film rozpoczyna prolog z cytatami filozofa i jasnowidza Empedoklesa, który mieszkał w greckiej kolonii Akragas (obecnie Agrigento) na Sycylii w V wieku p.n.e. Po nim następuje opowieść o niezwykłym magu – sycylijskim wróżbicie Achille, niegdyś rozsławionym przez lokalne stacje telewizyjne. Po zwolnionieniu z więzienia, gdzie odsiadywał długi wyrok, Achille próbuje przywrócić swoje życie na właściwe tory. Chęć ponownej integracji ze społeczeństwem zderza się jednak z nieufnością ludzi, którzy przez ten czas się zmienili, ale wciąż zwracają się do magów i wróżbitów, aby rozwiązać problemy lub ścigać łut szczęścia. Achille doradza im w sprawach miłosnych, układając tarota. Jego klienci desperacko szukają pewników i odpowiedzi. Chcą wierzyć w coś więcej niż tylko pozorną arbitralność ich życia. Achille obiecuje im napromieniowane bransoletki, chociaż ich dostawca Moka, tajemniczy rzemieślnik topiący metal i kamień, nie przywozi na czas towaru. Na obrzeżach tego rozpadającego się świata rzeczywistość i fikcja, przeszłość i teraźniejszość, prawda i kłamstwo mieszają się w rytuale zbiorowego oczyszczenia. „Początkowo szukałem historii, która pozwoliłaby mi przedstawić nowy punkt widzenia na świętą magię w południowych Włoszech. Musiałem zacząć od przeszłości, aby nakreślić okrąg łączący Wielką Grecję z dzisiejszą Sycylią. Chciałem, aby sedno opowieści rozwinęło się w mieście, żeby dowiedzieć się, w jaki sposób pozostałości wiedzy przodków rozproszyły się w czasie” – tłumaczy reżyser.
After years of detention, a fortune-teller made famous by Sicilian local TV stations tries to come back to his previous life and profession after serving several years in prison. However, his will clashes with a civil society transformed by time.
Po filmie WRÓŻBITA Z SYCYLII, reż. Leandro Picarella odbędzie się spotkanie „Filmoterapia: Do czego służą wróżby i magia”.
W języku polskim.
Partner: Stowarzyszenie Educational Cha(lle)nge
W filmie poznajemy losy niezwykłego maga – sycylijskiego wróżbity Achille, niegdyś rozsławionego przez lokalne stacje telewizyjne. Gdy oglądamy południe Italii, wciąż pełne magii, nie sposób pomyśleć o Polsce – jedynym europejskim kraju, który może konkurować z Włochami pod względu liczby objawień i zjawisk nadprzyrodzonych. Dlaczego zwracamy się do magów i wróżbitów, aby rozwiązywać swoje problemy, desperacko szukać miłości i szczęścia? Achille, wróżbita, obiecuje Sycylijczykom napromieniowane bransoletki, a w jakie magiczne przedmioty wierzymy nad Bałtykiem?
Gościnie:
Aleksandra Mońko – wicedyrektor ds. kształcenia specjalnego oraz psycholog w Niepublicznej Szkole Podstawowej Montessori Latawiec w Sopocie. Prowadzi zajęcia ze studentami psychologii i pedagogiki w Wyższej Szkole Bankowej w Gdańsku i Gdyni. W ludziach widzi zasoby, a nie braki (ukończyła kurs podstawowy Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach, Kids’ Skills oraz Szkołę Animatorów Profilaktyki). Angażuje się w różne działania, łączy pomysły, ludzi, różnorodne metody oraz środki wyrazu, czego owocem jest Stowarzyszenie Educational Cha(lle)nge, którego jest współtwórczynią.
Prowadząca:
Krystyna Weiher-Sitkiewicz – animatorka kultury, moderatorka spotkań, antropolożka, edukatorka filmowa, kuratorka wystaw. Adiunktka muzealna w Oddziale Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku.