TRZECIA OPCJA (15. FESTIWAL FILMOWY MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY)
TRZECIA OPCJA (15. FESTIWAL FILMOWY MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY)

Czy zdecydowałabyś się na usunięcie ciąży, jeśli wyniki badań prenatalnych wykazałyby, że możesz urodzić niepełnosprawne dziecko? Dziś kobiety w wielu krajach mają możliwość podjęcia takiej decyzji. W filmie możemy przyjrzeć się etycznemu wymiarowi wyborów kobiet w Austrii.

Kiedyś kobiety rodziły niepełnosprawne dziecko, a dziś – z uwagi na zaawansowane technologicznie badania przesiewowe – w wielu krajach mogą wybrać, czy chcą donosić ciążę, czy nie. Wyniki badań prenatalnych są pomocne, ale rodzą wiele etycznych pytań i dylematów, na które zwraca uwagę Thomas Fürhaupter. Czy dziecko niepełnosprawne fizycznie lub psychicznie powinno mieć szansę na życie, czy też nie? Kto decyduje, co jest normalne i godne egzystencji, a co nie? Co byś zrobił, gdyby genetyczny skan płodu ujawnił, że twoje dziecko nie mieści się w żadnej z narzuconych przez nowoczesne społeczeństwo kategorii normalności?

Film pokazuje doświadczenia coraz większej liczby przyszłych rodziców, którzy zadają sobie bolesne pytania i podejmują trudne życiowe decyzje. Poznajemy też stanowisko lekarzy oraz diagnostów przeprowadzających badania prenatalne. Wszyscy poruszają podstawowe kwestie związane z narodzinami, śmiercią, etyką i tym, jak daleko – jako społeczeństwo – możemy posunąć się w celu optymalizacji naszego życia. Doskonale skomponowane pod względem wizualnym i dźwiękowym obrazy w zestawieniu z tematem filmu nie tylko fascynują, lecz przede wszystkim zmuszają do refleksji na temat życia i śmierci. Zapewniają również trzeźwe spojrzenie na jeden z najważniejszych i najbardziej dotkliwych współczesnych dylematów człowieka.

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola