Trzecia część nocy
Trzecia część nocy

II wojna światowa. Michał, młody inteligent, traci najbliższych – matka, żona i synek zostają zamordowani. Wstępuje do konspiracji. Dramatyczny przypadek sprawia, że zostaje świadkiem porodu, a rodząca kobieta, Helena, jest łudząco podobna do jego zmarłej żony. By pomóc jej i dziecku, zatrudnia się jako karmiciel wszy. Wkrótce się okazuje, że jego życie z Heleną powiela wcześniejsze…

Jeden z najoryginalniejszych i najefektowniejszych debiutów w historii polskiego kina. Inspirowana wojennymi doświadczeniami rodziny Żuławskich (zwłaszcza ojca reżysera) niezwykła wizja okupacji jako spełniającej się Apokalipsy. Odwaga formalna (gorączkowy rytm narracji, niepokojąca muzyka Andrzeja Korzyńskiego, wizyjne zdjęcia Witolda Sobocińskiego, ekspresyjne aktorstwo) połączona z etycznym przesłaniem nakazującym wierność wartościom w czasie katastrofy i nadzieja, że z chaosu może powstać nowe życie.

Nagrody:

  • Nagroda im. Andrzeja Munka 1971 dla Andrzeja Żuławskiego
  • MFF Adelaide 1972: Dyplom Uznania
  • I Międzynarodowe Spotkania Filmowe „Młodzież na ekranie Koszalin 1973: Jantar za oryginalne podjęcie tematyki wojennej i sugestywną ekspresję wizualną

Cyfrowe Repozytorium Filmowe jest partnerem sekcji Czysta Klasyka – In Memoriam podczas 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni. 

CRF_LOGO.png  KADR.png  TORLOGO_CMYK_1.png  zebra_logo.jpg  filmoteka narodowa do opisu.jpg



Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola