8.09 | godz. 17:30 | sala Warszawa- seans ze spotkaniem |
Intymny obraz życia Giampietro, Marco (reżysera filmu) i dwójki ich synów – Davida oraz Denisa. Tęczowa rodzina musi znaleźć swój sposób na istnienie w świecie, w którym wszystko jest skrojone pod heteroseksualne pary. Z licznych rozmów z samymi chłopcami dowiadujemy się o homofobii, z którą spotykają się ze strony rówieśników, ale ojcowie starają się za wszelką cenę, żeby ich dzieciństwo przebiegało w szczęśliwej atmosferze. Z niepokojem obserwują demonstracje przeciwników wprowadzenia związków partnerskich i adopcji przez pary jednopłciowe we Włoszech. Nie unikają jednak trudnych tematów, więc starają się rozmawiać ze swoimi synami o tym, w jaki sposób ich życie różni się od większości. Podróżują też do Stanów Zjednoczonych, gdzie mieszkają pozostali członkowie ich poszerzonej rodziny – Amanda, która zdecydowała się być dawczynią komórek jajowych oraz Cynthia, która urodziła Davida i Denisa. Udowadniają, że prawdziwa miłość i wzajemne troska są w stanie pokonać nawet największe trudności.
The intimate dialogue between two fathers who trace back the last four years of the growth of their twins. They remember how their children coped with, in different ages, living in a family with two fathers, answering their companions’ questions about the mother or playing on names and roles. Relive the strenuous battle of senator Monica Cirinnà to give Italy a law on civil unions.
Po filmie TĘCZOWA RODZINA, reż. Marco Simon Puccioni odbędzie się spotkanie „Rodzina, czyli… O wychowywaniu dzieci przez pary jednopłciowe” z psycholożką Anną Strzałkowską i prawnikiem, prezesem stowarzyszenia Tolerado Jackiem Jasionkiem.
W języku polskim.
Partner: Tolerado, Kampania Przeciw Homofobii, rainbow4.love
W polskiej debacie społecznej na temat rodzin z wyboru stać nas co najwyżej na ironizowanie, że ogromny procent dzieci wychowują pary jednopłciowe: mama i babcia. W naszym kraju pary jednopłciowe, które wspólnie wychowują dzieci są demonizowane i przedstawiane jako zagrożenie dla „tradycyjnej rodziny”. Ale brak praw nie sprawia, że znikną. Zachód odrobił już lekcję z tolerancji, ale czy Polska jest gotowa, by dać równe prawa wszystkim obywatelom? Na rozmowę o tęczowych rodzinach, wychowaniu i adopcji dzieci przez pary jednopłciowe zapraszamy po filmie „Tęczowa rodzina”, który pokazuje, że nie tak daleko od Polski jest świat, w którym mężczyźni lub kobiety, nie uciekając od trudnych pytań, mogą wspaniale wychować swoich synów i córki.
Goście:
Jacek Jasionek – gdański prawnik, aktywista społeczny, od 2019 roku prezes stowarzyszenia Tolerado, zaangażowany w działania na rzecz praw człowieka mniejszości. Brał udział w pracach nad Modelem na Rzecz Równego Traktowania – pierwszym i jedynym w Polsce, dokumentem o randze uchwały Rady Miasta, opisującym konkretne działania, jakie samorząd miejski może realizować, by zapewnić równość wszystkich osób mieszkających w mieście.
Anna Strzałkowska – z zawodu psycholożka i socjolożka, nauczycielka akademicka, aktywna działaczka na rzecz praw człowieka. Koordynatorka Zespołu eksperckiego ds. praw osób LGBT+ w Radzie Konsultacyjnej Strajku Kobiet. Współprzewodnicząca pierwszej kadencji Gdańskiej Rady ds. Równego Traktowania przy Prezydencie Gdańska.
Prowadząca:
Małgorzata Muraszko – dziennikarka i redaktorka „Gazety Wyborczej”. Specjalizuje się w tematyce kulturalnej, szczególnie bliskie są jej muzyka, literatura, film i sztuki wizualne.