Tańcząca z rekinami
Tańcząca z rekinami

Valerie Taylor to żywa legenda w świecie nurkowania. W latach 50. XX wieku była łowczynią rekinów i mistrzynią w ich zabijaniu. Z czasem zamieniła włócznię na aparat fotograficzny i stała się aktywną działaczką na rzecz ochrony tych groźnych stworzeń. W latach 60. XX wieku wraz z innymi pionierami w tej dziedzinie, takimi jak Stan Waterman w USA czy Jacques Cousteau we Francji, należała do nielicznej garstki wykwalifikowanych podwodnych fotografów. Odważyła się podejść bliżej do rekina niż ktokolwiek wcześniej, przeżyła jego atak i zaprzyjaźniła się z żarłaczem białym. Studiowała zachowanie tych drapieżników i szerzyła wiedzę na ich temat. Współpracowała ze Stevenem Spielbergiem przy filmie „Szczęki”, podbiła świat nurkowania zdominowany przez mężczyzn, a jej zapał i pasja wpłynęły na powszechną wiedzę ludzi na temat rekinów oraz na to, jak je postrzegamy. Film portretuje tę magnetyczną osobowość, wykorzystując zremasterowane materiały archiwalne utrwalone na przestrzeni 50 lat jej życia. Udajemy się w zachwycającą pod względem wizualnym podróż do podwodnego świata z czasów, zanim rafy koralowe zostały spustoszone przez zmiany klimatyczne, a przełowienie zredukowało niemal do zera wiele morskich gatunków. Poznajemy morską krainę, obserwując majestatyczny charakter rekinów i ich groźną charyzmę. Strach zastępuje szacunek i podziw, a przede wszystkim zrozumienie, z jakiego powodu to właśnie rekiny znajdują się na wierzchołku drabiny oceanicznych stworzeń.

 

The extraordinary life story of pioneering scuba diver, Valerie Taylor, a fearless marine maverick whose passion for sharks knows no bounds.

Po filmie TAŃCZĄCA Z REKINAMI, reż. Sally Aitken odbędzie się spotkanie „Rewolwerowe szczęki” z Małgorzatą Żywicką z Akwarium Gdyńskiego.

W języku polskim.

Porozmawiamy o faktach z życia rekinów oraz o ich wizerunku sztucznie wykreowanym przez Hollywood. Pod wodą rekiny zajmują jedno z pierwszych miejsc w galerii ludzkich strachów, tańcząc za dnia i nocą z ludzką wyobraźnią. Będzie to opowieść o bioróżnorodności tych ryb, ich rodowodzie, zmysłach i rekordowych osiągnięciach, wyglądzie zależnym od adresu zamieszkania, rewolwerowych szczękach, a także zagrożeniach czyhających na rekiny we współczesnym świecie.

Małgorzata Żywicka – z wykształcenia oceanograf ze specjalizacją z biologii morza, członkini Europejskiego Stowarzyszenia Edukatorów Morskich (EMSEA). W Centrum Edukacji Akwarium Gdyńskiego MIR-PIB zajmuje się przygotowaniem warsztatów dla dzieci i młodzieży, kampanii informacyjnych na rzecz ochrony dzikiej przyrody oraz wydarzeń popularno-naukowych na temat bioróżnorodności podwodnego świata.

Prowadząca:

Krystyna Weiher-Sitkiewicz – animatorka kultury, moderatorka spotkań, antropolożka, edukatorka filmowa, kuratorka wystaw. Adiunktka muzealna w Oddziale Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola