Szaleńcy
Szaleńcy

Rok 1914. Praktykant Filipek i student Jerzy poznają się w punkcie rekrutacyjnym Legionów. Wysłani na front, gdzie dołącza do nich ziemianin Kazik, przejdą cały szlak bojowy – aż do walk roku 1920. Udany reżyserski debiut Leonarda Buczkowskiego, pierwsza polska superprodukcja i jeden z najlepszych filmów kina patriotycznego II RP.

Dotychczas Szaleńcy znani byli jedynie w niekompletnej wersji. Dopiero dziś technologia pozwoliła na digitalizację i rekonstrukcję filmu z zachowanych oryginalnych taśm łatwopalnych w jakości filmowej 4K. Odzyskawszy swój dawny blask Szaleńcy powracają na duży ekran, podobnie jak w chwili powstania uświetniając jubileuszowy rok niepodległości.

Festiwalowy pokaz będzie repremierą filmu zrekonstruowanego cyfrowo przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny w ramach projektu Nitrofilm.

Seansowi będzie towarzyszyć muzyka na żywo napisana przez Stephena Horne’a, jednego z najsłynniejszych kompozytorów muzyki do filmów niemych.

Leonard Buczkowski (1900-67) reżyser łączący swoją twórczością przed- i powojenne kino, autor m.in. Rapsodii Bałtyku (1935) i Zakazanych piosenek (1946).

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola