STEVE BANNON. CZAS PRZEŁOMU (16. FESTIWAL FILMOWY MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY)
STEVE BANNON. CZAS PRZEŁOMU (16. FESTIWAL FILMOWY MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY)

16. FESTIWAL FILMOWY MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY.

Steve Bannon to człowiek, który pomógł wprowadzić Donalda Trumpa do Białego Domu. Był szefem jego kampanii wyborczej, a potem doradcą i jednym z najbardziej wpływowych członków administracji rządowej. Jego nominacja na szefa strategów Białego Domu i do Rady Bezpieczeństwa Narodowego spotkała się z poparciem skrajnie prawicowych wyborców. Bannon to jeden z liderów ruchu „alt-right”, tzw. „alternatywnej prawicy”, czyli szerokiej antyestablishmentowej koalicji, która kładzie nacisk na tradycję, odrzuca nowoczesność, opowiada się za polityką antyimigrancką, antyglobalizmem, propaguje pogardę dla słabszych, kult „machismo” i „białego nacjonalizmu”. Sam określa siebie jako „populistyczny nacjonalista”. I choć odsunięto go od wpływów, a Trump go zdymisjonował, nie zrezygnował z szerzenia swoich poglądów. Film przedstawia, kim tak naprawdę jest ten kontrowersyjny polityczny i społeczny aktywista.

Reżyserka podąża za Bannonem przez około 15 miesięcy, począwszy od jego pamiętnego odejścia z Białego Domu w 2017 roku, na 2018 roku kończąc. Rzuca światło na jego starania o mobilizację i zjednoczenie skrajnie prawicowych partii w celu zdobycia miejsc w wyborach do Parlamentu Europejskiego w maju 2019 roku. Obserwujemy mężczyznę z dwoma smartfonami, uwielbiającego planowanie spotkań i konferencji.

Bez względu na to, czy Bannon jest szczery, czy cyniczny w swoich poglądach, okazuje się mistrzem w zacieraniu znaczeń. Doskonale radzi sobie z dziennikarzami i wie, jak wykorzystać nienawiść, strach i wściekłość obywateli. To on wprowadził nacjonalizm do amerykańskiej polityki. Film utrzymany jest w stylistyce cinéma vérité , która ma na celu ujawnienie taktyki Bannona, w tym jego relacji z mediami.

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola