SPACER PO WODZIE (16. FESTIWAL FILMOWY MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY)
SPACER PO WODZIE (16. FESTIWAL FILMOWY MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY)

16. FESTIWAL FILMOWY MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY.

Nieocenzurowane spojrzenie na sztukę i życie Christo, amerykańskiego artysty bułgarskiego pochodzenia, który wspólnie z francuską żoną Jeanne-Claude stworzył najwybitniejsze przykłady tzw. sztuki ziemi (land art). Christo jest kimś pomiędzy projektantem mody a artystą przestrzeni publicznej. W nowe, gigantycznych rozmiarów szaty z materiału lub folii ubierał nie ludzi, lecz całe budynki, mosty i przyrodę.

W 2016 roku, siedem lat po śmierci żony, Christo postanawia zrealizować ich wspólny projekt „Floating Piers”, opracowany w 1970 roku. Było to duże wyzwanie zarówno pod względem artystycznym, jak i logistycznym, bo chodziło o zbudowanie tymczasowej promenady na jeziorze. Film ukazuje, jak doszło do finalizacji tego oszałamiającego dzieła u podnóża Alp na włoskim jeziorze Iseo. Poznajemy wyzwania, jakie wiązały się z tym projektem, negocjacje, a także twórcze rozwiązywanie problemów i walkę z biurokracją.

Osiemdziesięcioletni Christo jest uparty, narzeka, ale nie traci nadziei. Pomimo początkowych problemów projekt udaje się zrealizować i wzbudza on ogromne zainteresowanie – obejrzało go 1 200 000 widzów. Film nie jest typowym portretem artysty. To raczej portret człowieka pełnego pasji i emocji. Christo opowiada o swojej twórczej metodzie zaledwie kilka razy. „Spacer po wodzie” pozwala nam go poznać z innej strony.

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola