Przypadek
Przypadek

Przypadek czy przeznaczenie? Od tego, czy dwudziestoletni Witek zdąży na pociąg, zależy, w jakim kierunku potoczy się jego życie. W pierwszym wariancie w ostatniej chwili wskakuje do wagonu, gdzie pozna ideowego komunistę, a w efekcie zaangażuje się w działalność partyjnej młodzieżówki. Drugi wariant: nie udaje mu się złapać pociągu, a za szarpaninę z SOK-istą zostanie skierowany do pracy przymusowej, gdzie pozna opozycjonistów i włączy się do pracy konspiracyjnej. W trzecim wariancie Witek spóźnia się na pociąg, ale nie zostanie zatrzymany – wróci na studia, założy rodzinę, zrobi karierę naukową i nie zaangażuje się politycznie. Uniwersalne przesłanie – przekonanie o wewnętrznej autonomii człowieka i nakaz bycia przyzwoitym niezależnie od okoliczności – a jednocześnie głos w ówczesnej dyskusji politycznej, sprzeciw wobec uproszczonych, czarno-białych podziałów.

Rekonstrukcja cyfrowa Cyfrowe Repozytorium Filmowe 2012

Nagrody:

  • MFF Moskwa 1987: nagroda Stowarzyszenia Filmowców Radzieckich
  • FPFF Gdynia 1987: nagroda za scenariusz i za rolę męską (Bogusław Linda)

Projekcję „Przypadku” poprzedzi dokument Natalii Korynckiej-Gruz „Krótki film o Krzysztofie Kieślowskim” (1996), film pokazany na ceremonii otwarcia Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 1996 roku, kilka miesięcy po śmierci reżysera.

Cyfrowe Repozytorium Filmowe jest partnerem sekcji Czysta Klasyka – In Memoriam podczas 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni.

CRF_LOGO.png TORLOGO_CMYK_1.png

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola