Ostatni dzień lata | KRÓTKA HISTORIA POLSKIEGO KINA część II
Ostatni dzień lata | KRÓTKA HISTORIA POLSKIEGO KINA część II

Po sukcesie pierwszej edycji „Krótkiej historii polskiego kina” czas na część drugą. Zapraszamy na „Krótką historię polskiego kina część II.: twórcy osobni”. Przed nami pierwszy film „OSTATNI DZIEŃ LATA„, w reżyserii Tadeusza Konwickiego.

  • 22 lutego 2024, 18:00, sala Warszawa

Odwiedzi nas Tomasz Kolankiewicz, który opowie o cyklu oraz historii polskiej kinematografii.

Opis filmu: Ona i on spotykają się na nadmorskiej plaży. Historia, której nie da się opowiedzieć, bo cała jest nastrojem zapisanym w ruchomych obrazach. Pierwszy polski film nowofalowy, jeden z najniezwyklejszych debiutów w historii polskiego kina.

Więcej o filmie: Ona (I. Laskowska) i on (J. Machulski) spotykają się na nadmorskiej plaży. Kobieta jest dojrzalsza, ale zarazem ostrożniejsza. To jej ostatni dzień nad morzem. Mężczyzna jest młody, wrażliwy, szuka jej bliskości. Ona mocno stąpa po ziemi, on wydaje się nie z tego świata. Przelatujące nad nimi odrzutowce przypominają grozę wojny. Na plaży nie ma nikogo. Bohaterowie w ciągu 6 godzin przybliżają się do siebie i oddalają, co mistrzowsko podkreśla kompozycja ujęć i proporcje sylwetek w kadrach. Historia, której nie da się opowiedzieć, bo cała jest nastrojem zapisanym w ruchomych obrazach. Debiut Tadeusza Konwickiego, pisarza był pierwszym polskim filmem nowofalowym, powstałym równolegle do francuskiej Nouvelle Vague. Konwicki jako kierownik literacki Zespołu Filmowego KADR zdobył się na eksperyment na marginesie swoich obowiązków, z minimalną ekipą i mikrobudżetem. Zaangażował rodzinę Laskowskich: Jana – operatora, Jerzego – kierownika produkcji, Irenę – aktorkę, a nawet ich matkę. Muzykę podał Adam Pawlikowski, aktor meloman, pamiętny Andrzej z „Popiołu i diamentu”. Reżyser osiągnął tak ciekawe rezultaty, że kontynuował karierę filmową w wybitnej formie kina autorskiego. Film zdobył Grand Prix na festiwalu filmów eksperymentalnych w Wenecji i na EXPO ’58 w Brukseli.

Ostatni dzień lata, reż. Tadeusz Konwicki, 1958 czas trwania: 59’Kolejne tytuły cyklu:

  • MARZEC – Nóż w wodzie, reż. Roman Polański 1962
  • KWIECIEŃ – Ręce do góry, reż. Jerzy Skolimowski 1967
  • MAJ – Słońce wschodzi raz na dzień, reż. Henryk Kluba 1967
  • CZERWIEC – Trzecia część nocy, reż. Andrzej Żuławski 1971
  • LIPIEC – Na wylot, reż. Grzegorz Królikiewicz, 1972
  • SIERPIEŃ – Rejs, reż. Marek Piwowski, 1970
  • WRZESIEŃ – Konopielka, reż. Witold Leszczyński 1982
  • PAŹDZIERNIK – Krzyk, reż. Barbara Sass 1983
  • LISTOPAD – O-bi O-ba. Koniec cywilizacji, reż. Piotr Szulkin 1984

Kontynuacja przeglądu „Krótka historię polskiego kina” zawiera wybitne dzieła stworzone przez twórców, którzy nie wpisywali się w wiodące nurty, często stronili od grup twórczych czy formacji artystycznych. Byli swoistymi wolnymi elektronami, których filmy posiadały pewien osobisty sznyt. Były nie do pomylenia z dziełami kogokolwiek innego, autorskie, osobne. Tacy twórcy i twórczynie, często działający na marginesie i podążający własnymi ścieżkami, po latach zyskiwali status wizjonerów. I faktycznie pchali polskie kino na nowe, niezbadane ścieżki. Ich filmy, mimo, że często nie dające się prosto zaszufladkować, nieoczywiste i zaskakujące, nadal olśniewają świeżością formy i prawdziwie autorskim wymiarem. W przeglądzie znalazły się zarówno odważne eksperymenty formalne jak i nieoczywiste filmy gatunkowe. Dzieła kultowe i zapomniane arcydzieła. Ale przede wszystkim filmy, które, także dzięki wspaniałej cyfrowej rekonstrukcji, nadają się idealnie do ponownego odkrycia w kinach.

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola