Ósma poprawka
Ósma poprawka

11.09 | godz. 17:45 | sala Warszawa – seans ze spotkaniem |

Film śledzi społeczną kampanię, która odbyła się w Irlandii na rzecz usunięcia ósmej poprawki – konstytucyjnego zakazu aborcji wprowadzonego w 1983 roku w wyniku referendum. Pokazuje transformację kraju z konserwatywnego państwa zdominowanego przez kościół katolicki w bardziej liberalne społeczeństwo świeckie. 25 maja 2018 roku wyniki referendum w tej samej sprawie okazały się zupełnie inne niż w latach 80-tych XX wieku – 66% głosujących opowiedziało się za usunięciem ósmej poprawki z ustawy zasadniczej. Film pokazuje, jak doszło do tej zmiany. Przedstawia głosy z obu stron debaty. Jego głównymi bohaterkami są dwie dynamiczne liderki kampanii pro-choice: jej weteranka Ailbhe Smyth i samozwańcza aktywistka Andrea Horan. To one opracowały śmiałą strategię oddolnego aktywizmu i zaprojektowały to, co z pozoru wydawało się niemożliwe. Obserwujemy przełomowe momenty całego procesu, takie jak wstrząs w 2012 roku wywołany śmiercią Savity Halappanavarm, której odmówiono aborcji w szpitalu w Galway, czy ujawnienie ciemnych tajemnic kościoła katolickiego w Irlandii. Uczestniczymy w historycznej polityczno-kulturowej przemianie kraju, który wchodzi na nową, postępową ścieżkę rozwoju.

 

”The 8th” traces Ireland s campaign to remove the 8th mendment – a constitutional ban on abortion. It shows a countrys radical transformation.

Po filmie „Ósma poprawka” odbędzie się rozmowa o aborcji w Polsce „Będziemy walczyły jak nasze siostry z Irlandii, czyli kiedy państwo przestaje ścigać, a zaczyna chronić” z Katarzyną Wężyk. 

Aborcja była, jest i będzie. Czy ideologie wykorzystywane by uzasadnić zakaz aborcji przed wiekami, różnią się od tych używanych dziś przez ludzi, którzy chcą odebrać kobietom prawo do decydowania o swoim ciele i życiu? Do czego prowadzi niemal całkowity zakaz aborcji? Gdzie jest Polska na tej niebezpiecznej drodze i jak temu przeciwdziałać? Porozmawiamy nie tylko o ekstremizmie, mechanizmach opresji, ale też o harcie ducha, siostrzeństwie i sile solidarności, która odmienia rzeczywistość. Tak właśnie stało się w Irlandii, której transformacja z konserwatywnego państwa zdominowanego przez kościół katolicki w bardziej liberalne społeczeństwo świeckie może stanowić wzór dla Polski. 25 maja 2018 roku w wyniku referendum Irlandczycy zdecydowali o usunięciu konstytucyjnego zapisu o zakazie aborcji.

Gościnie:

Katarzyna Wężyk – reporterka, publicystka. Stypendystka Fundacji Kościuszkowskiej (na Columbia University w Nowym Jorku) i Instytutu Nauk o Człowieku w Wiedniu. Zaczynała w „Panoramie” TVP, następnie przez pięć lat pracowała w portalu tvn24.pl. Od 2012 roku w „Gazecie Wyborczej”, pisze do „Magazynu Świątecznego”, „Dużego Formatu” i „Wysokich Obcasów”. Autorka książki “Kanada. Ulubiony kraj świata” oraz najnowszej: „Aborcja jest”.

Prowadząca:

Małgorzata Muraszko – dziennikarka i redaktorka „Gazety Wyborczej”. Specjalizuje się w tematyce kulturalnej, szczególnie bliskie są jej muzyka, literatura, film i sztuki wizualne.

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola