Nowa korporacja
Nowa korporacja

Nakręcona w 2003 roku „Korporacja” (The Corporation) była jednym z najpopularniejszych filmów dokumentalnych na świecie – kompendium wiedzy o tym, jak powstała i rozwijała się korporacja. Zgodnie z definicją prawną, korporacja to osoba prawna, a twórcy filmu postanowili sprawdzić, czym się ona charakteryzuje. Przebadali ją testem psychologicznym i wynik nie pozostawił złudzeń – mamy do czynienia z psychopatą. „Nowa Korporacja” przedstawia ewolucję, jaką przeszła współczesna korporacja po wielkim kryzysie w 2008 roku i nowe formy zagrożenia, jakie stwarza dziś dla społeczeństw. Narracja korporacji zmieniła się, a dbanie o zysk udziałowców nie jest już jej najważniejszym zadaniem. Dzięki programom korporacyjnej odpowiedzialności społecznej, deklaracjom w mediach, czy na Forum w Davos, ludzie mieli zmienić zdanie na temat korporacji. Film obala jednak tę narrację, pokazując działanie kilku globalnych gigantów, które miały uwiarygodnić zmianę paradygmatu, a w rzeczywistości okazały się zagrożeniem dla funkcjonowania społeczeństw. Z okresu gospodarki rynkowej przenieśliśmy się do czasów rynkowego społeczeństwa, w którym wszystko jest na sprzedaż, a prawicowi populiści czują się jak ryby w wodzie. Nierówności społeczne rosną nieprzerwanie, a strumień nieopodatkowanych zysków płynie do rajów podatkowych. W filmie występują m.in. Jaimie Diamon, dyrektor generalny JP Morgan, profesor Joseph Stiglitz czy profesor Marshall Gantz.

 

Film jest również głosem w dyskusji na temat społecznej sprawiedliwości i pogłębienia procesów demokratyzacji społeczeństw. Pokazuje transformacyjne osiągnięcia na tej drodze i osoby, które za nimi stoją, takie jak Ada Colau z Barcelony czy Kishana Samant z Seattle, które z liderek grup aktywistycznych stały się prezydentkami swoich miast.

 

From elites in Davos to climate change and social inequality; the rise of ultra-right leaders to Covid-19 and racial injustice, we look at corporations’ power.

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola