KRAINA MIODU. FILMOTERAPIA Z SENSEM
Thumbnail
KRAINA MIODU. FILMOTERAPIA Z SENSEM
Jak zwolnić i żyć bliżej natury? „Kraina miodu” to pięknie sfilmowana opowieść, która daje nadzieję na zmianę komercyjnego nastawienia człowieka do otaczającej go przyrody. Film zdobył liczne nagrody na całym świecie, otrzymał dwie nominacje do Oscara® za 2019. Seks, relacje i kilka innych współczesnych problemów… Zapraszamy na pokazy w ramach 4. edycji cyklu „Filmoterapia z Sensem”. Po seansie zapraszamy do rozmowy z Danutą Rocławską, psycholog, która specjalizuje się w obszarach: well being, radzenia sobie ze stresem i równowagi.

KRAINA MIODU

Honeyland, reż. Ljubomir Stefanov, Tamara Kotevska/Macedonia Północna/2018

Spotkanie poprowadzi Magdalena Jacoń

O filmie:

50-letnia Hatidze mieszka z chorą matką w opustoszałej macedońskiej wiosce bez dróg, prądu i bieżącej wody. Hoduje pszczoły i jest ostatnią z linii niezależnych pszczelarzy, którzy sprzedają miód w małych partiach. Handluje nim w najbliższym mieście, oddalonym od jej domu o cztery godziny drogi. Codziennie chodzi po zboczu wzgórza, aby sprawdzić swoje ule. Kocha pszczoły, zaklina je śpiewem, delikatnie manewrując plastrami miodu bez kombinezonu, siatki na twarzy lub rękawiczek. Żyje tradycyjnie, w zgodzie z naturą. Jednak pewnego dnia do jej okolicy wprowadza się wielodzietna rodzina. W jej życie wkradają się wrzeszczące dzieci, ryczące krowy i silniki.

Nowi sąsiedzi również hodują pszczoły, ale traktują miód i pszczoły zgoła inaczej. Tradycję zastępuje twardy biznes i maksymalna eksploatacja. Hatidze czuje, że to, czego nie da się zmienić, należy zaakceptować. Jednak nowi przybysze mogą poważnie zagrozić jej życiu oraz ulom, które posiada. Film ukazuje zanikającą tradycję szacunku do pszczół i traktowania ich jak partnerów, a nie poddanych człowiekowi niewolników produkujących miód. Pięknie sfilmowana opowieść daje nadzieję na zmianę komercyjnego nastawienia człowieka do pszczół i natury.

Gość

Danuta Rocławska, psycholog, coach biznesowy, akredytowany coach kryzysowy. Specjalizuje się w obszarach: well being, radzenie sobie ze stresem i równowaga – z poziomu indywidualnego człowieka jak i całej organizacji systemu. Jako trener wykorzystuje techniki mindfulness, pracę z oddechem, ciałem i emocjami. Prywatnie fanka biegów długodystansowych oraz Tai Chi Chen, mama Miłosza i Martyny.

O FILMOTERAPII Z SENSEM

Do kina przychodzi się po emocje, ale również ze swoimi własnymi emocjami – w jaki sposób połączyć te dwa światy? Podczas comiesięcznych spotkań będziemy rozmawiać o kwestiach fundamentalnych dla naszego życia i dobrego funkcjonowania w świecie, takich jak: miłość, pasja, samotność, zmiana. Polem dyskusji będą filmy dokumentalne z festiwalu Millennium Docs Against Gravity, które jak w soczewce skupiają ludzkie życie. Po filmach wraz z zaproszonymi gośćmi będziemy prowadzić dyskusyjny klub filmowy, czyli rozmawiać i konfrontować wspólne emocje oraz światopoglądy. Głównym celem cyklu jest pokazanie w jaki sposób możemy wykorzystywać film jako narzędzie do pracy z własnymi emocjami.

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola