Jestem Greta
Jestem Greta

3.09 | godz. 19:00 | sala Warszawa- OTWARCIE FESTIWALU |

5.09 | godz. 17:30 | sala Warszawa- seans z debatą, audiodeskrypcja  |

W sierpniu 2018 roku 15-letnia Greta Thunberg rozpoczyna pod szwedzkim parlamentem klimatyczny strajk szkolny. Stawia tym samym pytanie dorosłym: jeśli nikogo nie obchodzi jej przyszłość na Ziemi, to dlaczego ona miałaby przejmować się swoją przyszłością w szkole? W ciągu kilku miesięcy jej akcja nabiera rozpędu i przekształca się w globalny ruch społeczny. Spokojna szwedzka uczennica ze spektrum autyzmu zmienia się w światowej sławy aktywistkę. Film pokazuje historię Grety Thunberg od pierwszego dnia jej strajku szkolnego aż do dramatycznej morskiej przeprawy do Nowego Jorku na szczyt ONZ w sprawie klimatu. Po drodze Greta pojawia się także w Katowicach, żeby zabrać głos podczas szczytu klimatycznego. Reżyser, zafascynowany jej szczerością i charyzmą, od początku towarzyszył jej z kamerą, próbując uchwycić moment narodzin pokoleniowej przywódczyni. Obserwujemy, jak najpierw nieśmiała i niezauważana nastolatka, z czasem skupia na sobie coraz więcej uwagi i jak zmusza polityków do zmiany myślenia o zmianach klimatycznych i inspiruje innych aktywistów do podejmowania podobnych działań na całym świecie w ramach ruchu #FridaysForFuture. W miarę, jak jej działania nabierają rozgłosu, pojawiają się również groźby i ataki ze strony tych, którzy zaprzeczają kryzysowi klimatycznemu. Gretę krytykują m.in. Władimir Putin, Donald Trump, czy Jair Bolsonaro, który nazywa ją „bachorem”. Film kończy się na szczycie klimatycznym w 2019 roku, podczas którego zgromadził się tłum ludzi popierających Gretę i jej walkę o ochronę klimatu. Gdy dziennikarz zapytał ją o powód tych zgromadzeń, odpowiedziała: „Ci ludzie są tu dla siebie i dla wszystkich”.

 

The story of teenage climate activist Greta Thunberg is told through never-seen-before footage, starting with her strike outside the Swedish Parliament.

Po filmie JESTEM GRETA, reż. Nathan Grossman odbędzie się debata „Kiedy świat się obudzi?”.

W języku polskim.

Partnerzy: Samorząd Województwa Pomorskiego, Młodzieżowy Strajk KlimatycznyGreta Thunberg stała się ikoną walki, a jednocześnie celem ataków ze strony zarówno denialistów klimatycznych, jak i części klasy politycznej, która nie chce podjąć poważnej walki ze zmianami klimatu. Okazało się jednak, że wbrew pozorom, trudniej jest uciszyć 15-latkę niż niejednego profesora uniwersytetu czy doświadczonego aktywistę. Determinację Gretty Thunberg powinniśmy docenić i my – mieszkanki i mieszkańcy Pomorza, które z racji swojego położenia jest szczególnie zagrożone występowaniem ekstremalnych zjawisk pogodowych: intensywnych opadów, porywistych wiatrów, burz, sztormów i powodzi. Stąd tak ważne są działania polegające na monitorowaniu stanu środowiska, przeciwdziałaniu jego degradacji, przy jednoczesnym dążeniu do tzw. neutralności klimatycznej. Z naszymi gośćmi porozmawiamy o tym, czy wywiązujemy się z tych zadań i czy mamy szansę stać się  krajowym liderem produkcji zielonej energii i technologii ekoefektywnych. Co każdego dnia możemy robić my, mieszkańcy, by uciec przed klimatyczną katastrofą? Czy masowe protesty mogą zmienić świat, gdy po drugiej stronie stoją wielkie korporacje i politycznej interesy?

Goście:

dr Radomir Matczak – przez 20 lat pracował w administracji rządowej i samorządowej. Specjalizuje się w zagadnieniach polityki regionalnej, Polityki Spójności UE, zarządzania publicznego i reform instytucjonalnych, a także współpracy bałtyckiej. Obecnie związany ze Związkiem Miast Polskich w projekcie pn. Centrum Wsparcia Doradczego.

Janina Repeka – studentka socjologii na Uniwersytecie Gdańskim, aktywistka klimatyczna w Młodzieżowym Strajku Klimatycznym i nieformalnej grupie młodzieżowej Zielone Ogniwo. Interesuje się społecznym aspektem zmian klimatu, działa lokalnie i międzynarodowo, a odpowczywa spacerując po lesie lub plaży.

Prowadząca:

Joanna Wiśniowska – dziennikarka związana z „Gazetą Wyborczą Trójmiasto”, „Wysokimi Obcasami” i „Krytyką Polityczną”, publikowała m.in. w „Tygodniku Powszechnym”, newonce.sport i magazynie „Kopalnia. Sztuka Futbolu”. Pisze o klimacie i środowisku oraz sporcie kobiet.

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola