JĄDRA TARZANA (15. FESTIWAL FILMOWY MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY)
JĄDRA TARZANA (15. FESTIWAL FILMOWY MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY)

Pod koniec lat 20. XX wieku Sowieci wybudowali ośrodek badawczy w Suchumi, stolicy Abchazji, nieuznawanej republiki nad Morzem Czarnym, w celu krzyżowania ludzi i małp człekokształtnych. Eksperyment mający na celu powołanie do życia hybrydy człowieka i małpy nigdy nie został zrealizowany, ale w opuszczonych skrzydłach budynku Instytutu Sukhumiego nadal spotkać można żyjące obok ludzi małpy.

Los ludzi ukształtowany został gwałtownymi zmianami społeczno-politycznymi, jakie zachodzą w tym rejonie, a małpy podlegają bezlitosnemu testowaniu nowych leków i medycznych zabiegów. Na spornym terytorium nad Morzem Czarnym, naznaczonym przez upadek Związku Radzieckiego, konflikt gruzińsko-abchaski oraz dziesiątki lat okrucieństwa, człowieka i małpę łączy niejedno – nie tylko są jedynymi istotami, które zabijają bez powodu, ale również posępnymi ofiarami-reliktami nieudanej serii eksperymentów z przeszłości.

Instytut Sukhumiego jest dziś symbolem Abchazji – niezwykłym mikrokosmosem odzwierciedlającym mieszaninę dychotomicznych elementów: przeszłości i teraźniejszości, nauki i religii, litości i okrucieństwa, dumy i żałości. Utrzymany w stylu dokumentalnego eseju film analizuje związek miedzy ludźmi i naczelnymi, ukazując destrukcyjny wpływ ideologicznych dogmatów i konieczność uwzględnienia etyki w badaniach naukowych. Pokazuje również, że można żyć na pierwszej linii frontu wojny, w rozdarciu pomiędzy przeciwnymi siłami, w przekonaniu, że wszystkie ludzkie istoty są czującymi naczelnymi, które rozwinęły zdolność do życia w niewyobrażalnie trudnych warunkach.

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola