ITALIA W CENTRUM | La Strada
ITALIA W CENTRUM | La Strada
Miasto Gdynia, Gdyńskie Centrum Filmowe oraz Istituto Italiano di Cultura di Varsavia zapraszają na cykl Italia w Centrum!
 

To przegląd filmowy dla miłośników kinematografii włoskiej. A może nawet szerzej – sztuki i kultury Italii.

 

Zaprezentujemy starsze i nowsze filmy, takie, które na trwałe weszły do kanonu światowej klasyki i takie, które już lekko się przykurzyły, a jednak warte są przypomnienia.

 

Po każdej projekcji  odbędzie się dyskusja z udziałem publiczności  oraz zaproszonego gościa – znawcy  kina włoskiego. Być może nie każda będzie dotyczyła tylko tematyki filmu. Tak już bowiem bywa, że gdy zaczyna się mówić o Italii… trudno skończyć na jednym wątku.

 
Jako pierwszy z filmów, 9 stycznia wyświetlimy absolutny klasyk, jakim jest La Strada Federico Felliniego. Zaproszenie do skomentowania i dyskusji przyjęła profesor Dorota Karwacka – Pastor z Uniwersytetu Gdańskiego, italianistka, literaturoznawczyni, autorka wielu publikacji, w których bada między innymi włoskie spojrzenie na walkę dobra ze złem oraz wpływ władzy na człowieka.
 
OPIS FILMU:
 

Federico Fellini uznawał „La stradę” za swój przełomowy film, będący odejściem od estetyki neorealizmu i zwrotem w stronę urzekających poetyckich wizji, które wypełniły jego późniejszą twórczość. Po prawie sześćdziesięciu latach od premiery, ten obsypany potężną ilością nagród i honorów film, nadal urzeka poruszającą historią Gelsominy i Zampano. Biedni cyrkowcy wędrują – jak wskazuje tytuł – bez wytchnienia; nie tylko przez włoskie bezdroża ale i życie: trudne, pełne gniewu i goryczy, gdzie miłość, tak dla nich ważna, pojawia się zbyt późno.

Gelsomina (wspaniała Giulietta Masina) zostaje wykupiona od matki przez Zampano. Zajmuje miejsce swojej zmarłej siostry, by towarzyszyć siłaczowi w wędrownych pokazach. Zampano (Anthony Quinn) od początku podle traktuje lekko opóźnioną i wrażliwą dziewczynę. Mimo tego Gelsomina pomaga mu w występach. Zampano rozrywa łańcuchy a ona grą na werblu zabawia publiczność i zbiera pieniądze. Kiedy raz zgnębiona okrucieństwem mężczyzny ucieka, poznaje innego cyrkowego artystę – linoskoczka „Szalonego”. Ten próbuje ją przekonać do wspólnego życia. Poniżana i bita Gelsomina nie jest jednak w stanie wyrwać się spod przemożnego wpływu Zampano. Siłacz odnajduje ją i zabiera do małego cyrku, w którym z czasem pojawia się i linoskoczek. Nienawidzący się mężczyźni ranią się nożami i trafiają do więzienia. „Szalony” opuszcza je pierwszy i chce uciec z Gelsominą. Jednak Zampano również wychodzi na wolność…

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola